Facebook, Apple, Microsoft, Google, Amazon – és egy látványos infografika a CB Insightstől, ami megmutatja, mit művelnek a technológiai iparral.

Öt cég, amely alapjaiban határozza meg a technológiai ipart: a Facebook, az Apple, a Microsoft, a Google és az Amazon. A CB Insights egy infografikán összefoglalta, hogyan zabálják fel a teljes technológiai ökoszisztémát.

Nagy, de nem a legnagyobb dealek

Az összegzésből kiderül, hogy miközben a világ legértékesebb tőzsdei vállalatairól van szó (az Apple az első 2100 milliárd dollárral, a harmadik a Microsoft 1770 milliárdos értékkel, a negyedik Amazon most 1590 milliárdot ér, az ötödik helyen álló Alphabet-Google 1410 milliárdot, a hetedik Facebook pedig 753 milliárdot), legnagyobb felvásárlásaik meg sem közelítik a felvásárlási csúcsokat. Minden idők legnagyobb dealjét a Vodafone ütötte nyélbe 2000-ben, 181 milliárd dollárt fizetett a Mannesmann AG-ért; a második pedig a Time Warner, amely ugyanabban az évben 165 milliárdot adott az AOL-ért. De a szorosan vett informatikai iparban is voltak őrült összegű felvásárlások, például 2015-ben a Dell 67 milliárdot adott az EMC-ért.

A FAMGA-cégek kevésbé látványosan vásárolnak. De a sok kicsi sokra megy, különösen technológiai szempontból. Az elmúlt 30 évben az öt vállalat együttesen több mint 800 kisebb-nagyobb céget zsákolt be. És mint a CB Insights cikke megjegyzi, a koronavírus-járvány miatt sem vettek vissza: az Apple és a Microsoft volt a legaktívabb, 2020 eleje óta 9-9 céget szereztek meg.

A világ informatikai piacát meghatározó ötök 32 olyan felvásárlást (ez akvizícióik kevesebb mint 4 százaléka) hajtottak végre történetük során, melynek értéke meghaladta az egymilliárd dollárt. Köztük voltak kiemelkedő értékűek is: a LinkedIn 26,2 milliárd dollárért, a Skype 8,5 milliárdért, a GitHub 7,5 milliárdért, a Nokia pedig 7,2 milliárdért lett a Microsofté, a Facebook 22 milliárdot adott a WhatsAppért, a Google 12,5 milliárdot a Motoroláért, az Amazon 13,7 milliárdot a Whole Foodsért...
 

Kattintson a képre a nagyobb mérethez!


Az 1+ milliárdos kategóriában a Microsoft volt a legaktívabb (12 felvásárlás). A Google 8 ilyen volumenű felvásárlással, míg a Facebook és az Amazon egyaránt 5-5-tel büszkélkedhet. Az Apple kifejezetten szerény volt ezen a téren, története során mindössze két ilyen értékű akvizíciója volt: a Beats Electronics 3 milliárdba, az Intel modemcsipgyártó részlege pedig egymilliárdba került Cupertinónak.

Volt néhány nagy bukta...

A nagy felvásárlások esetében a bukás kockázata is nagy, és most nem az olyan csalásgyanús esetekre gondolunk, mint a HP-Autonomy megállapodás. A Microsoft például valószínűleg hosszabb távon jó lóra tett a LinkedInnel, bár a 26,2 milliárdos vételárat lassan fogja visszatermelni az oldal. A Facebook hat év után próbálkozik azzal, hogy minél több pénzt keressen a WhatsAppon keresztül, ezek a sikertörténetek.

De például a Microsoft csúnyán lyukra futott a Nokiával, Satya Nadella pedig a kinevezése után gyorsan felmérte, hogy rá ebben az esetben már csak a romok mielőbbi eltakarítása vár.

 
FAMGA vs. STOXX Europe 600
Infogram


A felvásárlásokból azonban szépen kirajzolódik, hogy az öt vállalat hogyan nyújtja ki a csápjait, és kebelezi be lépésről lépésre a kórbizniszével határos területeket, hogy még inkább megkerülhetetlen legyen a digitális térben. Már közel sem arról megy a vita, hogy melyik vállalat a legnagyobb felhőszolgáltató, hanem hogy a piacra lépő vállalatok kin keresztül jutnak felhasználókhoz, ügyfelekhez. És hogy itt milyen szerepet töltenek be a FAMGA-cégek, azt jól mutatja a Facebook meglehetősen arrogáns reakciója, amikor az ausztrál kormány törvénymódosítással próbálta csökkenteni a közösségi oldal médiatúlsúlyát.

Az USA-ban már elkezdtek mozgolódni a politikusok. A Google ellen tavaly novemberben indult egy gigaper. Az azonban mind az öt vállalat esetében visszatérő vád, hogy saját platformjaik erejét kihasználva károsan befolyásolták a piaci folyamatokat. Az esetleges versenytársaikat könnyen le tudják nyomni, hiszen piaci (túl)súlyuk miatt (lásd a fenti grafikont) nehéz mellettük érvényesülni, de ha valakinek mégis sikerülhetne, azt felvásárolják. Ezért is merült fel ötletként, hogy a felvásárlásokat a hatóságoknak utólag felül kellene vizsgálni.

Piaci hírek

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.