A VMware az utóbbi években többször is tett lépéseket szoftverei licencelési hátterének "megreformálására". De mindeddig egyetlen újítása sem volt olyan drasztikus, mint új tulajdonosa, a Broadcom által bejelentett változások, amelyek alapjaiban alakítják át a licenctípusokat, és egyben "termékritkítással" is járnak.
Ahogy azzal a Bitport már foglalkozott, az ügyfeleknek korábban volt lehetőségük választani az előfizetéses opciók, illetve a maradandó, más néven örökös licencek és az azokhoz fenntartott SnS (Support and Subscription Extension) között. Ráadásul egy rendkívül széles termékportfólióból mazsolázhatták ki a számukra szükséges komponenseket.
Ennek a korszaknak azonban vége.
Mint jelent a portfólió egyszerűsítése?
A változások egyik legfontosabb eleme, hogy drasztikusan egyszerűsítik a termékpalettát. Ez részben indokolt, mert az ügyfél számára már valóban egyre kevésbé volt átlátható. Az egyszerűsítés szellemében a Broadcom január végén közel 60 termék esetében jelentette be az EOA (End Of Availability) státuszt. Olyan termékek kerültek például EOA státuszba, mint a vSphere Enterprise Plus, a vSphere Standard (perpetual), a vCenter Standard, a vSAN és az NSX, de hasonló sorsra jutottak a 2022-ben indított vSphere+ és vSAN+ előfizetések is.
Helyettük mindössze három csomag érhető el (lásd a táblázatot):
● a VMware vSphere Standard (VVS),
● a VMware vSphere Foundation (VVF),
● valamint a VMware Cloud Foundation (VCF).
Ezek mellett lesz egy vSphere Essentials Plus kit is, amely vSphere ESXi és vCenter használati jogot biztosít maximum 96 processzormagon és 3 hoston.
Nem csak az változott, hogy csomagokat kizárólag előfizetéses formában érhetik el az ügyfelek, hanem az is, hogy a licencelés a hostok fizikai processzormagszáma alapján történik olyan módon, hogy processzoronként legalább 16 maggal kell számolni.
Mindent megkapunk – ha kell, ha nem
A csomagokhoz elő lehet fizetni kiegészítő add-onokra is. Van add-on például a vSAN kapacitásnöveléséhez, a Site Recovery Manager vagy a Load Balancer használatához. Fontos azonban, hogy egyes termék add-onok csak a magasabb szintű csomagokhoz érhetőek el. A tűzfal és az ATP megoldásokra például csak a Cloud Foundation esetében lehet előfizetni. Mindez jól mutatja azt is, hogy a termékportfólió egyszerűsödésével az ügyfelek választási, testre szabási lehetőségei is jelentősen beszűkültek.
És van még egy húsba vágó változás: a csomagokhoz legalább ún. Production szintű támogatás társul. A Basic támogatási szintet el lehet felejteni.
Összességében ezek a módosítások az új VMware-ügyfeleknek valóban megkönnyíthetik a termékek licencelését. De mi a helyzet a már meglévő ügyfelekkel, akik eddig szorgalmasan fenntartották SnS-üket?
Számukra van egy rossz hírünk: ha örökös licencekkel rendelkeznek, és SnS-üket fenntartották azokra, licenceiket továbbra is használhatják, de az SnS-t nem tudják megújítani. Ez azt jelenti, hogy ha továbbra is szeretnének VMware környezetükhöz támogatást, kénytelenek lesznek valamelyik előfizetéses csomagra váltani. És hogy a helyzet még cifrább legyen: a váltásnál a Broadcom a meglévő örökös licencekre vonatkozó fenntartott SnS esetén sem biztosít beszámítási lehetőséget vagy konkrétan meghatározott kedvezményt.
Egyszerűbb licencelés – nehezebb matek
Ha valaki szeretné kiszámolni, hogy jobban vagy rosszabbul jár az új konstrukcióval, nem lesz könnyű dolga. Az új licencelés ugyanis OPEX-alapú, és azt kellene összevetni a korábbi CAPEX + OPEX felépítésű modellel. Egy ilyen összehansonlításnál már az is elég nagy eltéréseket okoz egyik vagy a másik modell javára, hogy hány évre számítjuk ki a TCO-t. Rövid távon az új modell mutatkozhat előnyösnek, ám hosszabb távon ez már nem valószínű.
Másfelől nincs is értelme összehasonlítani az új csomagokat a bennük foglalt összes termékek múltbéli díjával, hiszen egy csomag olyan komponenseket vagy szolgáltatásokat is tartalmazhat, melyek egyes ügyfelek számára nem képviselnek értéket, mert nem használják azokat.
És ez a fő probléma: elvész az ügyfél választási lehetősége. Lehet ugyan érvelni azzal, hogy az új csomagokban az egyes komponensek használati díja rövid távon alacsonyabb lesz, mint amennyibe külön-külön kerültek a múltban. De akkor is felmerül a kérdés: miért nem fizethet elő az ügyfél alacsonyabb díjon azon komponensek nélkül egy csomagra, melyeket egyébként nem használ?
A szerző az IPR-Insights licencelési szakértője. Szakterülete a Microsoft, Red Hat, VMware gyártók licencelési háttere.
(Illusztráció: Broadcom)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak