Természetesen a ChatGPT megjelenése után elszabadult MI-őrületről. Ezt mutatják a Bitport idei olvasottsági adatai is: a 10 legnépszerűbb anyag többsége a mesterséges intelligenciáról szól.

Immár hagyománynak tekinthető, hogy az év utolsó anyagaként sorra vesszük, milyen témák érdekelték leginkább a Bitport olvasóit. Nem meglepő módon 2020-ban minden a koronavírusról szólt, hogy aztán gyorsan megkopjon a pandémia újdonságfaktora, és egy évvel később már ismét "klasszikusan népszerű" anyagok, például kiberbiztonsági cikkek, illetve a hazai vonatkozású összeállítások vigyék a prímet.

Mesterséges csevegés

Ami az idei közönségkedvenceket illeti, nem sok kétség fért hozzá, hogy azok többségében fellelhető lesz a mesterséges intelligencia, illetve maga a ChatGPT. Az OpenAI fejlesztette chatbotot valószínűleg már senkinek nem kell bemutatni, bő egy évvel ezelőtti debütálása ugyanis egyik pillanatról a másikra a közérdeklődés homlokterébe állította az önműködő, öntanuló algoritmusokat.

Idei anyagaink 10-es toplistáján a ChatGPT-t közvetlenül érintő írásokból egyébként "csak" néhányat találni. Az egyik szerint a nagy nyelvi modellben rejlő képességeket kihasználó élelmes távmunkások gond nélkül vállalnak be egyszerre akár több főállást is. A másik ChatGPT-téma viszont már az algoritmusok használatában rejlő veszélyekről szól. Utóbbi egyik szeletét az olyan nem kívánt felhasználási formák adják, mint az, hogy az egyetemi hallgatók elkezdték MI-vel íratni beadandó dolgozataikat.

A mesterséges intelligencia korai felhasználói bázisát ugyanakkor természetesen a katonaság adta, így nem meglepő, hogy az algoitmusok hadászati célú bevetése is rendszeresen terítékre került idén. Olvasottsági dobogónk legalsó fokára például egy olyan cikk került, amely arról szólt, hogy emberi vadászpilótákat vadászott le a kínai hadsereg MI-je. Az óceán másik oldalán mindeközben az elektronikus hadviselében jeleskedő dühös macska drónos röptetésével foglalatoskodtak.

A toplistán megmutatkozó algoritmusdominanciához végezetül egy űrkutatásról szóló anyag is hozzájárult, amely szerint az idegenekre vadászó MI máris gyanús jeleket talált az űrben. Az űrből érkező rádiójelek átfésülésében és a zaj kiszűrésében ugyanis nagy segítséget jelent a mesterséges intelligencia, amely lehetővé teszi az óriási adattömeg hatékonyabb feldolgozását.

Kisebbségi témák

Kétségtelen, hogy az MI idén "leuralta" legnépszerűbb írásaink listáját, ám a kisebbségbe szorult egyéb témák közül került ki az év két legolvasottabb cikke. A listavezető anyag a Toyota japán gyáregységeinek együttes leállásáról szólt, ahol a problémát az okozta, hogy az üzemeket ellátó szerveren elfogyott a tárhely. Másik csúcsra kattintott cikkünkben egy 65 éves német startuppert mutattunk be, aki háztetőkre szerelt speciális napelemekből hozna létre elosztott hidrogénfejlesztő rendszert.

Szintén sokakat érdekelt az internetet akár hetekre kivégző potenciális napkitörés réme, mint ahogy az is, hogy a kenyérpirító meghekkelése nem csak egy kiberbiztonsági szakértők által emlegetett vicc.

Piaci hírek

Kiberbiztonság – lassan kifutunk az időből

Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.