A fejlesztők szerint a következő generációs MI-pilóták már valódi repülés közben tanulhatnak, és akár földi támogatás nélkül is képesek lehetnek saját teljesítményük javítására.

Kínai katonai kutatók állítása alapján most először győzött le embereket valós légi harcban egy vadászpilótaként működő mesterséges intelligencia, ráadásul elképesztően rövid idő, 90 másodperc alatt sikerült megnyernie a versenyt – számolt be róla a South China Morning Post. A lap arról ír, hogy a hadsereg szecsuáni fejlesztési központjának tudósai az ugyancsak kínai Acta Aeronautica et Astronautica Sinica kínai folyóiratban számoltak be az MI "Kiváló számítási képességeiről", amelyek révén a mesterséges intelligencia az embereknél pontosabban jósolja meg a csata alakulását, és ezzel kezdeményező szerepbe tud kerülni.

Szerintük ezzel már a láthatáron van a légi harc új korszaka, amelyben a valós repülések során tanuló MI lesz "az égbolt királya". A leírás értelmében a mostani összecsapásban két kisméretű, pilóta nélküli, fix szárnyú repülőgép vett részt úgy, hogy az egyiket egy fedélzeti MI, a másikat pedig egy emberi pilóta irányította a földről. Bár egyértelmű, hogy jó néhány kihívást továbbra is le kell még küzdeniük, a tudósok a dróncsatával bizonyítottnak értékelik a vonatkozó technológia mérnöki megvalósíthatóságát és azt, hogy az autonóm döntéshozatali képességekkel rendelkező renszerek reakcióinak sebessége teljes mértékben felülmúlhatja az emberekét.

Itt is javában zajlik a fegyverkezési verseny

További előnyt jelent, hogy az MI esetében nem játszanak az olyan faktorok, mint a halálfélelem vagy az agy oxigénellátásának csökkenése a gyors irányváltások során. Mindezzel persze nem csak a kínai hadseregnél vannak tisztában, és máshol is dolgoznak rajta, hogy katonai alkalmazásba állítsák a vadászrepülőket irányító MI-rendszereket. Az Egyesült Államokban jó ideje fejlesztenek hasonló technoliát: a Heron Systems által fejlesztett modellről még 2020-ban tették közzé, hogy egy földi szimulációban öt-nulla a rányban legyőzte a légierő egyik pilótáját, a kínai eredmények pedig újabb mérföldkövet jelenthetnek ezen a területen.

Ahogy akkor írtuk, egyelőre még így is nagyobbak lehetnek a várakozások a mesterséges intelligenciával nyert hadászati fölény kapcsán, mint amilyenek a fejlesztéssekkel nyerhető valós előnyök – kihívást jelent például, hogy a civil szférából gyűjtött adatok a katonai alkalmazásoknál nem igazán relevánsak, mivel az ilyen modellek adatigénye erősen környezetspecifikus. Ebben a tekintetben is érdekesek az élesben tanuló MI-rendszerek vagy azok a fejlesztések, amelyek a virtuális és kiterjesztett valóság (VR, AR) segítségével képezik le az ellenséges gépek digitális másolatait, lehetővé téve, hogy ténylegesen a levegőben lehessen manőverezni más országok magasan fejlett repülőivel szemben.

Piaci hírek

Szabadon kipróbálható a Google legfejlettebb videógeneráló modellje

A YouTube videók millióin pallérozott Veo 3 képességeit a Google Cloud részeként mostantól bárki letesztelheti.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.