Nagyjából egy év múlva az amerikai vadászpilóták olyan sisakokban repülnek majd, amelyek a kiterjesztett valóság (augmented reality, AR) alkalmazásával helyezik el látóterükben az ellenséges gépek digitális másolatait. Ez mások mellett azt is lehetővé teszi a számukra, hogy ténylegesen a levegőben gyakorolják a manőverezést olyan országok magasan fejlett repülőinek MI-vezérelt utánzatai ellen, mint amilyen Kína vagy Oroszország – számolt be róla múlt heti riportjában a The Washington Post.
Az új megoldás is része az amerikai hadsereg milliárdos beruházásainak a virtuális valóság, a mesterséges intelligencia és a különféle algoritmusok alkalmazásába, amelyek általános célja a háborúk megvívásának modernizálása. A hi-tech szimulációs technológiát a légierőnek 70 millió dolláros szerződés kereteiben szállító Red 6 alapító vezérigazgatója jobb, gyorsabb és olcsóbb megoldásnak nevezte a 2017 óta fejlesztett elképzelést: az MI irányította virtuális repülőgépeket a valós környezetbe vetítik, valós idejű és élethű élményt teremtve.
Az új ellenfelekhez nem jó a régi felkészülés
A dolog előnye, hogy nincs hozzá szükség drága vadászgépekre, ráadásul a pilóták számára is biztonságosabb. A Red 6 vezetője maga is a brit Királyi Légierő veterán pilóta, aki két évvel ezelőtt az AR headset egyik korai verziójával részt vett az első ilyen virtuális légi összecsapásban egy valódi és egy mesterséges intelligencia által vezérelt vadászgép között. Hónapokkal korábban egyébként egy másik szállító által létrehozott virtuális ellenfél már képes volt rá, hogy a szimulátorokban végzett tesztek során elpusztítsa a légierő emberi pilótáját.
A beszámoló alapján a szimulátorok mégsem képesek visszaadni a valódi ellenfelekkel szembeni manőverezés érzését, bár jóval olcsóbbak, mint a fizikai valóságban megvalósított kiképzés. Ez utóbbi költsége repült óránként 15 és 100 ezer dollár közé esik, ráadásul ott a balesetek is igaziak, amelyek száma éppenséggel növekedett az elmúlt időszakban. A gyakorlatok során alkalmazott valódi ellenfelek viszont érthetően nem annyira szofisztikáltak, mint egy ötödik generációs orosz vagy kínai vadászrepülő, miközben a kiképzés prioritása már nem a közel-keleti konfliktusokra való felkészülés, vagyis az új technológia ebben a tekintetben a relevancia megőrzésének záloga lehet.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak