Háztetőkre szerelt speciális napelemekből hozna létre egy elosztott hidrogénfejlesztő rendszert.

Mégis csak igazuk lesz azoknak, akik a hidrogénben látták a jövő kimeríthetetlen zöld energiaforrását. A technológiával sokan és sokféleképpen próbálkoztak és próbálkoznak, de mindeddig nem tudtak túllépni a legnagyobb problémán: drágán és sokszor környezetszennyező módon előállított energiával lehet hidrogént termelni, és persze magának a termelésnek is jelentős lehet a környezeti terhelése (akit érdekel a téma, itt olvashat egy laikusok számára is követhető összefoglalást a jelenlegi hidrogéntermelési technológiákról).

Most azonban egy berlini startup megtalálta a kulcsot a zöld hidrogénhez, amelynek előállításához nem kell semmiféle fosszilis energiahordozó, írja a Handelsblatt. A berlini Yellow SiC háztetőkre vinné "elosztott" hidrogéngyárát. (Vajon még hol kaphat új értelmet a blockchain?)

A hidrogén előállításának legegyszerűbb módja valószínűleg mindenkinek rémlik középiskolai kémiaóráról: elektromos áram segítségével a vizet oxigénre és hidrogénre bontják. A Yellow SiC is ezt csinálná, csak nagyban; a megtermelt hidrogént pedig vagy vezetékhálózaton összegyűjtenék, vagy az előállítás helyén hasznosítanák. És hogyan jön ide a háztető? Mert a startup tetőkre szerelt napelemekben állítaná elő a hidrogént.

Persze a dolog azért kicsit bonyolultabb annál, amit egy kémiaórán végzett kísérletben látunk. Kell hozzá ugyanis egy speciális anyag (ami egyben a cég neve), a sárga SiC vagy sárga szilíciumkarbid (3C-SiC). Más formában ugyan, de ezt az anyagot egyre gyakrabban használják elektromos autók csipjeiben is.

A cég egyébként az anyagkutatásból indult. Alapítója, Siegmund Greulich-Weber, aki nem mellesleg a Paderborni Egyetem  fizikaprofesszora (a fenti képen), volt az első, akinek sikerült sárga szilíciumkarbidot nagyobb mennyiségben előállítania. Erre épülhetett egy új vízbontási módszer, az úgynevezett fotokatalízis: amikor is a sárga szilíciumkarbid napfény segítségével hidrogénre és oxigénre bontja a vizet.

A vállalat szerint a sárga SiC a napfényt eleve sokkal hatékonyabban alakítja energiává, mint a szilícium, amit eddig a napelemekben használtak: állítólag fele akkora felületen képes ugyanannyi energiát termelni, mint egy szilíciumalapú napelem. És mivel nincs szükség elektrolízisre, jóval hatékonyabb és olcsóbb minden más hidrogén-előállítási eljárásnál.

Öreg startupper nem vén startupper

A Yellow SiC jól példázza: egyáltalán nem törvényszerű, hogy startupot csak fiatalok alapíthatnak. A cég alapítója, Gründer Siegmund Greulich-Weber ugyanis 65 éves (ez már a második startupja, és az előző vállalkozását is 60 közelében indította!), de aki a pénzt hozta a cégbe, Christopher Höfener befektetési bankár is túl van az ötvenen (53). Kellett is a jó banki háttér, a projekt ugyanis eddig több mint négymillió eurót emésztett fel, aminek felét Höfener adta a vállalkozásba. Amúgy számára sem idegen a természettudomány világa, mert a bankárkodás mellett gépészmérnöki doktorátussal rendelkezik.

A cég jelenleg két helyszínen 17 emberrel dolgozik: a fejlesztők Berlinben, míg a sárga szilíciumkarbidot egy osnabrücki papírgyár területén gyártják (a gyár részben Höfener tulajdona).

A Handelsblatt megkérdezett egy iparági szakértőt is arról, hogy mennyire tűnik életképesnek a Yellow SiC koncepciója. A rostocki Leibniz Katalízis Intézet professzora, Jennifer Strunk szerint jók az esélyei, hogy sikeres legyen. A sárga szilíciumkarbid előállítása viszonylag olcsó, mert nem kell hozzá például nemesfém. Emellett sokkal jobbak a tulajdonságai, mint más félvezetőknek, például nem csak rövidhullámú fényt, hanem a spektrum nagy részét képes energiává alakítani. Ellene szól – egyelőre –, hogy hatásfoka még nem megfelelő ahhoz, hogy ipari méretekben értelme lenne bevetni.

Egy fizikus, aki ma már elsősorban angyalbefektetőként dolgozik, Pjotr van Schothorst a kezdetektől támogatta a Yellow SiC-t. Ő egyértelműen fényes jövőt jósol a startupnak – és minden olyan technológiának, ami képes csökkenteni a hidrogén előállításának árát és a szükséges technológia bonyolultságát. Szerinte a Yellow SiC mindkét területen erős.

Höfener nem elégedetlen az eddigi eredményekkel: mint a Handelsblattnak mondta, meg tudák mutatni, hogy az elv működik. Most jön az optimalizálás. Ehhez tízmillió eurót akarnak összegyűjteni. Ebből két éven belül legalább egy prototípusnak kell készülnie. Mint mondta, a hidrogén hosszabb távon még az acéliparnak is érdekes lesz.

Piaci hírek

Megsemmisültek Kínában a külföldi mobilok

Egy helyi kutatócég szerint októberben majdnem feleannyi nem kínai kötődésű okostelefont adtak el a távol-keleti birodalomban, mint egy évvel korábban.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.