Egy helyi kutatócég szerint októberben majdnem feleannyi nem kínai kötődésű okostelefont adtak el a távol-keleti birodalomban, mint egy évvel korábban.

Egyetlen hónap eredményéből általában nem szerencsés hosszú távú következtetéseket levonni, de ennek fényében is érdekes, ami éppen Kínában zajlik. A Reuters ugyanis arról ír, hogy a külföldi márkájú okostelefonok értékesítése közel 45 százalékkal esett októberben.

A hírügynökség mindezt egy kínai kormányzati kutatóintézet jelentésére alapozza. A Kínai Információs és Kommunikációs Technológiai Akadémia (CAICT) adatai szerint az elmúlt hónapban 6,22 millió darabra rúgott a külföldi gyártókhoz köthető forgalom, miközben egy évvel korábban még 11,15 millió környékén volt a volumen.

Megsavanyodott az alma

A világ legnagyobb okostelefonos piacát adó Kína természetesen óriási jelentőséggel bír, amit a gyártók (külföldiek és helyiek) egyaránt igyekeznek a lehető legjobban kihasználni. A sajátságos működésű országban hagyományosan az Apple volt az egyetlen jelentős külföldi szállító, ám az amerikai cég az utóbbi időben nem találja a helyét Kínában.

A mostani hatalmas esést több tényező magyarázhatja. Egyrészt nagyjából egy évvel ezelőtt röppentek fel a hírek arról, hogy a pártállam nemzetbiztonsági okokból elkezdte az iPhone-ok használatának betiltását bizonyos hivatalokban.

Másrészt az idén szeptemberben debütáló 16-os széria sok újdonságot nem jelent az ottani vásárlóknak, mivel az Apple AI funkciói egyelőre nem élesedhetnek Kínában. (Nem teljesen ugyanolyan megfontolásból, de hasonló történik az EU-ban is az itt érvényben lévő szigorú szabályozás miatt.) Ez legkorábban jövőre oldódhat meg, de ahhoz először egy helyi MI-partnert is kell kerítenie az Apple-nek.

Ami a teljes kínai okostelefonos piacto illeti, az egyébként egészen jól van. A CAICT adatai szerint októberben 29,67 millió darabra nőtt az értékesítés, ami 1,8 haladja meg az egy évvel korábbi teljesítményt. Ebből értelemszerűen az következik, hogy a helyi gyártók, köztük a tableteknél is feltámadni látszó Huawei, nagyon sokat tudott profitálni a külföldi konkurencia visszaszorulásából.

Konzumer tech

Csuklóból hozta a Turing-tesztet az OpenAI egyik modellje

Állítólag ez az első eset, hogy gyakorlati bizonyítékot szolgáltatnak egy gép sikeres Turing-tesztjére, bár az intelligencia megfejtéséhez ettől még nem jutottunk sokkal közelebb.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.