Egyetlen hónap eredményéből általában nem szerencsés hosszú távú következtetéseket levonni, de ennek fényében is érdekes, ami éppen Kínában zajlik. A Reuters ugyanis arról ír, hogy a külföldi márkájú okostelefonok értékesítése közel 45 százalékkal esett októberben.
A hírügynökség mindezt egy kínai kormányzati kutatóintézet jelentésére alapozza. A Kínai Információs és Kommunikációs Technológiai Akadémia (CAICT) adatai szerint az elmúlt hónapban 6,22 millió darabra rúgott a külföldi gyártókhoz köthető forgalom, miközben egy évvel korábban még 11,15 millió környékén volt a volumen.
Megsavanyodott az alma
A világ legnagyobb okostelefonos piacát adó Kína természetesen óriási jelentőséggel bír, amit a gyártók (külföldiek és helyiek) egyaránt igyekeznek a lehető legjobban kihasználni. A sajátságos működésű országban hagyományosan az Apple volt az egyetlen jelentős külföldi szállító, ám az amerikai cég az utóbbi időben nem találja a helyét Kínában.
A mostani hatalmas esést több tényező magyarázhatja. Egyrészt nagyjából egy évvel ezelőtt röppentek fel a hírek arról, hogy a pártállam nemzetbiztonsági okokból elkezdte az iPhone-ok használatának betiltását bizonyos hivatalokban.
Másrészt az idén szeptemberben debütáló 16-os széria sok újdonságot nem jelent az ottani vásárlóknak, mivel az Apple AI funkciói egyelőre nem élesedhetnek Kínában. (Nem teljesen ugyanolyan megfontolásból, de hasonló történik az EU-ban is az itt érvényben lévő szigorú szabályozás miatt.) Ez legkorábban jövőre oldódhat meg, de ahhoz először egy helyi MI-partnert is kell kerítenie az Apple-nek.
Ami a teljes kínai okostelefonos piacto illeti, az egyébként egészen jól van. A CAICT adatai szerint októberben 29,67 millió darabra nőtt az értékesítés, ami 1,8 haladja meg az egy évvel korábbi teljesítményt. Ebből értelemszerűen az következik, hogy a helyi gyártók, köztük a tableteknél is feltámadni látszó Huawei, nagyon sokat tudott profitálni a külföldi konkurencia visszaszorulásából.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak