Kínában arra utasították a központi kormányzati szervek bizonyos tisztviselőit, hogy ne használják munkájuk során az Apple iPhone-ját és más külföldi márkák készülékeit, sőt ne is vigyék azokat magukkal az irodába – számolt be róla bennfentes forrásaira hivatkozva a The Wall Street Journal. A lap szerint a nemzetbiztonsági kockázatok kezelésére és a külső technológia hatásának csökkentése hivatkozva arra is felszólították az érintetteket, hogy a csoportos csevegésekhez és értekezletekhez ne iPhone-on keresztül csatlakozzanak, bár a beszámolóból nem derül ki, hogy az állítólagos korlátozás mennyire lenne széles körű.
A két nagyhatalom között évek óta zajló kereskedelmi háborúban kölcsönösen igyekeznek korlátozni egymás befolyását, ennek során most éppen az Apple kaphat számottevő csapást a második legnagyobb piacán. A Reuters ezzel kapcsolatban felidézi, hogy 2021-ben egyes kínai kormányhivatalok például a Tesla járműveit tiltották ki telephelyeikről, ami arra késztette a gyártót, hogy megerősítse a kínai kiberbiztonsági szabályoknak való megfelelőségét. A kínai kormányzati szerveknél és állami tulajdonú vállalatoknál közben folyamatosan zajlik a máshonnan származó programok hazai szoftverszolgáltatásokkal való helyettesítése.
Ők is tudnak keménykedni
Az Apple a gyártás és az értékesítés szempontjából is nagy mértékben támaszkodik Kínára: 2023 harmadik negyedévében a Hongkongot, Makaót és Tajvant is magába foglaló, Nagy-Kínának nevezett régió adta a társaság összes bevételének ötödét, az elmúlt 12 hónapban az összes iPhone-eladás 23 százalékát jegyezték ebben a térségben. Az amerikai gyártó kapcsolata ennek ellenére mindig is bonyolult volt a Kínai Népköztársasággal az App Store alkalmazásáruház körüli szabályozási problémák miatt, ahogy saját politikai környezetében igyekszik kezelni a politikailag érzékeny tartalmak eltávolítására irányuló pekingi elvárásokat.
A hírügynökség beszámolójában arra is emlékeztet, hogy az amerikai kereskedelmi miniszter múlt keti kínai látogatása során úgy nyilatkozott, az vállalatok szerint "beruházásra alkalmatlanná" válik az ország a pénzbírságok, razziák és egyéb olyan intézkedések miatt, amelyek kockázatossá teszik az ottani üzleteket. A legújabb kínai korlátozás viszont nagyjából azokat az Egyesült Államokban bevezetett tilalmakat tükrözné, amelyek a Huawei eszközeire vagy a TikTok videóplatformra vonatkoznak, és a kommentárok szerint azt hivatott demonstrálni, hogy még egy Apple szintű befektető sincs kivételezett helyzetben.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak