A légierő egy tíz éve fejlesztett elektronikai hadviselési technológiát integrált egy pilóta nélküli repülőre.

Az Egyesült Államok légiereje (USAF) néhány nappal ezelőtt jelentette be, hogy egy távolról vezérelhető robotrepülőgép április 27-én végrehajtotta első repülését egy Angry Kitten (ALQ-167 Electronic Warfare Countermeasure Pod) EW-rendszerrel. Az elektronikai hadviselésben (electronic warfare) alkalmazott technológia nem újdonság a USAF számára, de közlésük szerint alkalmazása jelentős lépésnek tekinthető egy pilóta nélküli járművel, ebben az esetben a General Atomics MQ-9A Reaper drónjával.

Az Angry Kitten (kb. dühös cica) EW-podot a Georgia Tech Research Institute (GTRI) szállítja az amerikai légierőnek, és fejlesztése egészen 2013-ig nyúlik vissza: eredetileg egy "teljes mértékben adaptív és autonóm" rendszerként határozták meg, melynek képességei meghaladják az aktuálisan hozzáférhető rádiófrekvenciás zavaró eszközökét. A megoldás időközben a vártnál is sikeresebbnek bizonyult, hála gyors újraprogramozhatóságának és a speciális hardverekre, illetve a gépi tanulásra (ML) alapuló alkalmazkodóképességének.

A beszámolók szerint a USAF vezetése időközben elérte, hogy az Angry Kitten már támadó fegyverként is bevethető legyen, amit már a tavaly végzett tesztek során is a vadászrepülőkön bevethető EW-rendszerként írtak le, most pedig a gyártók kutatás-fejlesztési megállapodásának keretében kevesebb mint kilenc hónap alatt integráltak egy Reaper drónra. Az amerikai védelmi minisztérium szerint az MQ-9A-val végzett repülések azt mutatják, hogy az Angry Kitten a jövőbeni repülőkön is jól használható lesz.

Így sincs semmi okuk hátradőlni

A légierő most azt tervezi, hogy a következő 12-24 hónapban folytatja az Angry Kitten podokkal végzett teszteket, kidolgozva a legjobb taktikákat, technikákat és eljárásokat a rendszer elektronikai hadviselési képességeinek kiaknázására az összhaderőnemi felhasználásban és a partnerországok támogatásában. Ezek a képességek persze máshol is folyamatosan fejlődnek, és olyan véleményeket is olvasni az amerikai erőfeszítésekkel kapcsolatban, amelyek szerint az amerikaiak komoly lemaradásban vannak ezen a téren.

A The Register riportja például Don Bacon nebraskai republikánus képviselőt idézi, aki dandártábornokként a németországi Ramstein légitámaszponton is teljesített szolgálatot. Bacon a Hudson Institute által szervezett konferencián beszélt róla, hogy az Egyesült Államok elektronikus hadviselési képességeit már aktív időszaka alatt is hagyták elsorvadni, miközben Oroszország vagy Kína koncentrált fejlesztéseinek köszönhetően sok területen felülmúlta az USA-t, ahol öt-hat évre van szükség a stratégiai irányváltásokhoz.

A lap szerint nem arról van szó, hogy az Egyesült Államokban nem dolgoztak olyan adaptív EW-képességeken, mint amilyenekkel az Angry Kitten is rendelkezik. Az amerikai védelmi minisztérium védelmi kutatásokért felelős részlegénél éppenséggel több ilyen program is futott sok millió dolláros költségvetéssel, de ezek kimenetele a mai napig sem teljesen világos. A DARPA legalábbis válasz nélkül hagyta a The Register rájuk vonatkozó kérdéseit, mint ahogy az Angry Kitten jó tízéves fejlesztéséről sem osztott meg részleteket.

a kép forrása: General Atomics

Piaci hírek

A bitcoin lesz Oklahoma olaja

A szövetségi állam kormányzója aláírta azt a törvényt, amely garantálja többek között az oklahomaiak kriptobányászathoz való jogát.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.