Az év utolsó anyagában lapunk legolvasottabb cikkei között szemlézve idézzük fel ezt a technológiai szektor szempontjából (is) különleges esztendőt.

2020-tól pont úgy búcsúzunk, ahogy telt az évünk legnagyobb része: külöleges, senki által nem kívánt korlátok közé szorítva. A koronavírus-járvány persze nem csak a nagy közös szilveszteri bulikat tette tönkre, hanem általános és komoly problémák elé állította a világot. A ma már mindent átszövő informatikai szektor természetesen mindebből alaposan kivette a részét, így üzleti-informatikai fókuszú lapunkban bőven volt miről beszámolni.

Kéretlen korona

Az év legolvasottabb bitportos anyaga stílusosan pont egy koronavírussal kapcsolatos cikk lett. Az MIT kutatócsapata valóban érdekes fejlesztéssel állt elő azzal, hogy tünetmentes koronavírus-fertőzötteket sikerült azonosítani egy köhögést elemző, mesterséges intelligencia által támogatott mobilalkalmazással.

A pandémia fontosságát mutatja az is, hogy a legnépszerűbbnek bizonyult írások között még számos koronavírussal közvetlenül vagy közvetetten kapcsolatos cikket találtunk. Ilyen volt például a magyar kontaktkövető alkalmazás, a VírusRadar megjelenése, amelynek használata a Innovációs és Technológiai Minisztérium szerint jelentősen hozzájárulhat a járvány elleni védekezéshez.

A járvány ugyanakkor a cégeket is lépéskényszerbe hozta azzal, hogy pillanatok alatt kellett "távmunka-kompatibilissé" tenni az üzleti folyamatok jórészét. Ebben nagy szerepet játszottak a különböző videokonferencia-rendszerek, így nagyon nem lepődtünk meg, hogy az ezekről szóló összeállításunk is rengeteg kattintást generált. (Itt érdemes megemlíteni A hét kérdése elnevezéssel indított sorozatunkat is, amelyben hazai nagyvállalatok informatikai vezetői számoltak be arról, miként kezelték a különleges helyzetet.)

Az emberiségre azonban nem csak a koronavírus, de a hülyeség is komoly veszélyt jelent. Erre szolgált bizonyítékként az az ausztrál felmérés, amelynek eredményeiből az volt kiolvasható, hogy a járványért az emberek egy jelentős része az 5G-s kommunikációs hálózatokat és/vagy a Microsoft alapítóját, Bill Gatest tette felelőssé.

Volt azért más is

Azért nem kizárólag a koronavírus körül sűrűsödött össze minden olvasói figyelem. A legkedveltebb idei irásaink között bőven akadnak egyéb, "békebeli" témák is. Például sokakat érdekelt, hogy vajon melyik telefon akkuja bírja a legtovább. Szintén népszerű olvasmánynak bizonyult a hír, miszerint az amerikai hatóságok egymilliárd dollárnyi bitcoint foglaltak le. A Windows 7 nyugdíjba vonulásáról készített januári cikkünk ugyancsak toplistás témának bizonyult. Sok fordulatot hozott idén az USA és Kína már régebbre visszanyuló politikai-kereskedelmi párharca, amelynek egyik mellékhatásaként Amerika háttérbe szorult az 5G-vel kapcsolatos szabványokról szóló munkában. Erről készített májusi beszámolónk szintén a legolvasottabb tartalmak közé került.

Piaci hírek

Nincsenek csodák, a Teslánál is készülhetnek a robotaxik távoli irányítására

Egy álláshirdetésből következtetnek rá, hogy ha beindul a járműgyártó saját szolgáltatása, akkor sem fog senki teljes autonómiával közlekedő Cybercab taxikban utazgatni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.