Január 14-én, azaz jövő héten kedden a Microsoft kiadja utolsó frissítő csomagját a Windows 7-hez, és ezzel meg is szünteti az operációs rendszer támogatását. A népszerű verzió kikopása azonban lassú lesz. Mint korábban írtuk, jelenleg világszerte mintegy 440 millió gépen futhat 7-es Windows, de még egy év múlva is 280 millió gépnek az lesz az operációs rendszere.
A vállalatok többsége nem a spórolás miatt halasztotta el a frissítést Windows 10-re, hanem azért, mert a váltáshoz sok esetben harmadik féltől származó alkalmazásokat és/vagy új célgépet is be kell szerezniük. (A Microsoft például azt javasolja, hogy akinek a számítógépe három évnél régebbi, eleve érdemes megfontolnia új gép vásárlását a Windows 10-hez.)
Ez lesz január 14-e után
A Microsoft minden olyan oldalán, ahol a támogatás megszűnésével kapcsolatos információkat oszt meg, szerepel az alábbi mondat: "Ha a támogatás megszűnése (2020. január 14.) után is folytatja a Windows 7 használatát, a PC-je továbbra is működni fog, de sérülékenyebb lesz a biztonsági kockázatokkal szemben." A vállalati ügyfelek azonban 2023 januárjáig kaphatnak kiterjesztett biztonsági támogatást (ESU – Extended Security Updates). Azaz funkcióbővítés már nem lesz, de a biztonsági réseket javítja a Microsoft.
Az ESU használata azonban költséges. Erre nincs mennyiségi licencelés, hanem minden esetben gépenként (eszközönként) számláz a Microsoft. Másrészt az ESU díja évente dupálzódik (lásd a táblázatot). Összességében egy Windows 7 Enterprise változat ESU-támogatása 2023 januárjáig 175 dollárba, egy Windows 7 Pro változaté pedig a duplájába, 350 dollárba kerül egy vállalkozásnak. Nincs viszont olyan megkötés sem, hogy alapból hány gépre lehet igénybe venni a kiterjesztett támogatást.
A szoftvergyártó azzal is próbálja a Windows 10-re váltás felé tolni az ügyfeleit, hogy a Windows 7-en futtatott Office 365 január 14-e után szintén csak biztonsági frissítéseket kapnak (igaz, azt ingyen) – funkcióbővítést már nem –, és azokat is csupán 2023 januárjáig.
Kisvállalatoknak is elérhető, de bonyolultabb és drágább
Az eredeti tervek szerint az ESU-ra csak a Windows 7 Enterprise-ra vagy a Windows 10 Professionalre mennyiségi licencszerződéssel rendelkező nagyvállalatok, középvállalatok, valamint az oktatási intézmények (Education kiadás) fizethettek volna elő. Tavaly december 1-étől azonban a kisvállalatokat, mikrovállalkozásokat, egyéni vállalkozókat is bevonták a programba.
Utóbbiak azonban csak a Microsoft Cloud Service Providerein (CSP) keresztül juthatnak ESU-hoz, amiért az első évben nagyságrendileg 61-62 dollárnyi összeget kell fizetniük eszközönként. A CSP listáját a Microsoft megoldásszállítókat listázó keresőjében lehet megtalálni.
Ennek az ügyfélkörnek azonban nem feltétlenül lesz zökkenőmentes az ESU beszerzése. A ZDNet egyik szerzője – igaz, az USA-ban –, még decemberben tett egy kísérletet, hogy 1-9 fős vállalkozás nevében rendeljen kiterjesztett támogatást. Mint kiderült, a Microsoft meglehetősen rapid módon, a program elindítása előtt néhány nappal közölte a feltételeket a CSP-kkel, melyek állítólag nagyon keveset keresnek azon, ha eladnak egy kiterjesztett támogatást. Így egy részükről le is pattant a ZDNet újságírója. Az amerikai Computerwordnek egy CSP vezetője pedig azt nyilatkozta, hogy ha egy ügyfélnek 20-30 darab alatt értékesítenek ESU-t, az már veszteséges lesz számukra az alacsony haszonkulcs és a sok manuális adminisztrációs munka miatt.
Jó lehetőség az Apple-nek
A népszerű Windows 7 támogatásának megszűnése beindította az Apple-hívők fantáziáját. A Computerworld Apple-szakértője, Jonny Evans arról értekezik egy friss véleménycikkében, hogy ez jó lehetőség az Apple-nek, hogy megszerezze a windowsos piac egy részét. Mivel a vállalatok egy része amúgy is rákényszerül a a Windows 10 bevezetése miatt a hardverek lecserélésére, a dolgozóiknak juttatásként felajánlhatják, hogy választhatnak Apple vagy windowsos gép között.
Evans az IBM egyik vezetőjének nyilatkozatára hivatkozva azt állítja, hogy a Macre váltással a cégek még pénzt is fognak: egy Mac üzemeltetése ugyanis négy év alatt közel 550 dollárral kerül kevesebbe, mint egy windowsos PC-é. És ha ehhez hozzáadjuk az ESU költségét, máris érdemes elgondolkodni Apple-gépek beszerzésén, ami esetleg még a dogozói elégedettséget is növeli, és segíthet a tehetségek megtartásában.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak