A Windows 7 hivatalos támogatása alig több mint egy hét múlva, január 14-én szűnik meg, formálisan lezárva a Microsoft asztali operációs rendszerének évtizedes karrierjét. A Net Applications év végi adatai szerint azonban így is még a PC-k több mint negyede futtat Windows 7-et világszerte, a windowsos gépek között pedig a 30 százalékot is meghaladja a kivezetésre váró operációs rendszer részesedése. Az amerikai Computerworld felhívja rá a figyelmet, hogy az elmúlt időszak trendjeit alapul véve még január legvégén is várhatóan 29-30 százalékos lesz a ráta, ami több mint 440 millió Windows 7-es eszközt jelentene.
Ugyanígy az OS részesedése 2021. január 31-ére 280 millió körüli szintre olvadna, vagyis úgy néz ki, hogy a támogatás megszüntetése után több mint egy évvel is a számítógépek 18-19 százalékán még Windows 7 működik majd. A mostani helyzet nagyban hasonlít arra, ami a Windows XP-vel is történt: leszámítva mindazokat, akiket nem érdekelnek a biztonsági frissítések, helyenként egyszerűen azért nem állnak át újabb verzióra, mert ehhez ugyancsak új, harmadik féltől származó alkalmazásokra vagy célgépekre lenne szükség.
Amit nem mutatnak a webes statisztikák
Nem véletlen, hogy az egészségügyben például még az XP is valamelyest tartja magát, egyszerűen azért, mert nincs lehetőség több millió dollárért lecserélgetni a berendezéseket az új rendszer kedvéért. Ide tartozik, hogy a Net Applications statisztikájában egyelőre nem szerepelnek a kizárólag a belső céges folyamatokban működő gépek, és még évekig nem is igen szerepelnek majd, amíg fut a Microsoft kiterjesztett biztonsági frissítéseket (ESU) biztosító programja.
Ezt figyelembe véve valószínűnek tartják, hogy a Windows 7 szívósabban fog kapaszkodni még az XP-nél is, különös tekintettel a Microsoft a Windows 10-zel radikálisan megváltoztatott szolgáltatási modelljére. Sőt, ahogy arra már korábban is figyelmeztettek, egy WannaCry-szintű fertőzés esetén a gyártó ismét rákényszerülhet, hogy a Windows 7-hez is általánosan elérhető, rendkívüli frissítéseket adjon ki. Ebben a tekintetben a Windows 10 jövő év elejére prognosztizált, 80 százalék körüli részesedése sem lenne annyira érdekes, összehasonlítva mondjuk a Windows XP 2007 februári, 90 százalék fölötti arányával.
Az említett statisztikából egyébként kiderül, hogy a Windows 7 és a Windows 10 részesedése ma már szinte teljesen együtt mozog, vagyis az egyik csökkenése a másik ugyanolyan arányú növekedésével jár. A Windows 10 az évet 54,62 százalékon kezdte, szemben a Windows 7 26,64 százalékával, emellett a Windows 8.1 is még a térképen van 3,63 százalékkal. A teljes 2019-es évben a Windows XP részesedése 74 százalékkal, a a Windows 8.1 20 százalékkal, a Windows 7 pedig 28 százalékkal csökkent, miközben a Windows 10 nagyjából 39 százalékot erősödött.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak