Jövő év elején véget ér a Windows 7 támogatása. De nem mindenhol járható út a váltás Windows 10-re.

Mi lesz 2020. január 14. után a Windows 7-es gépekkel? Akkor szűnik meg ugyanis a verzió hivatalos támogatása. A vállalati ügyfelek választhatják a kiterjesztett támogatást, hogy továbbra is megkapják a biztonsági frissítéseket, de ez csak további három évig vehető igénybe. Ráadásul az ára húzós, és évről évre emelkedik. Az Enterprise változathoz az első évben eszközönként 25 dollár, a másodikban 50, míg a harmadikban 100 dollár a kiterjesztett támogatás, a Pro változathoz még drágább: 50, 100 és az utolsó évben 200 dollár.

Sok helyen váltottak, de nem mindenhol lehet

Bár abban a különböző felmérések (módszertani különbségek miatt is) eltérnek, hogy mekkora a Windows 10 részesedése a windowsos piacon, abban egy irányba mutatnak, hogy a 10-es verzió már megelőzte a 7-es változatot. A Cisco biztonsági cége, a Duo Security például azt mutatta ki, hogy nagyjából 66-29 százalék a 10-es és a 7-es Windows aránya.

A kiterjesztett támogatás árára gondolva nyilván célszerűbb lenne váltani Windows 10-re. Már ahol lehet. Merthogy a 7-es verziónál is megismétlődhet az XP története: bizonyos helyeken egyszerűen nem tudnak átállni újabb verzióra, mert minden borulna. Új harmadik féltől származó alkalmazásokat kellene bevezetni, vagy célgépeket kellene újratervezni.

Mint a ZDNet írja, a biztonsági frissítésekről való lemondás nagyon kockázatos. Példaként a brit egészségügyi rendszereket hozza fel, amely 2017-ben nagyon megszenvedte a WannaCry zsaroló vírus támadását. Az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálata (NSH – National Healthcare Service) rendszereinek jelentős részét – a kórházi rendszerek harmadát és a háziorvosok rendszereinek 8 százalékát – érintette a támadás, ami miatt több ezer vizit és orvosi beavatkozás maradt el.

A Microsoft végül a kiterjedt WannaCry-támadások miatt arra kényszerült, hogy rendkívüli frissítéseket adjon ki az XP-hez.

Az egészségügyben dominál a Windows

A WannaCry NSH-s pusztítása azért jó példa a Windows 7-re, mert a Duo Security kutatása szerint az egészségügy az az iparág, amelyben leginkább dominál a Windows, ráadásul a régi verziók. Ezen a területen eleve magas az ún. legacy rendszerek aránya, például a windowsos gépek (és berendezések) több mint felén valamilyen régi változat fut. És ez nem az intézmények hibája. A történetnek ugyanis vannak más szereplői is: a harmadik féltől származó szoftverek, berendezések erősen befolyásolják, hogy egy szervezet mikor tud operációsrendszer-verziót váltani, és emiatt nem tud igazodni a normál PC-frissítési ciklusokhoz.

 
Duo Security: Windows 7 vs Windows 10
Infogram

Az egészségügyi rendszerek meglehetősen sajátosan működnek. Az egészségügyben használt alkalmazásokat ritkán frissítik, így az intézményekben számos olyan szoftver fut, ami nem támogatja a Windows 10-et. Másrészt nincs mögöttük olyan redundáns rendszer, amit lehetne használni a frissítések idején.

Az egészségügyben egyébként még az XP aránya is jelentős. Használják például információs kioszkokban, de kritikus helyeken, egészségügyi berendezésekben is. Mint a ZDNetnek a Duo információbiztonsági vezetője, Wendy Nather elmondta, ha egy kórháznak olyan CT-je van, ami Windows XP-vel működik, nem olyan egyszerű lecserélni, egy új gép pedig, amiben modernebb operációs rendszer van, több millió dollárba kerül.

Ha jön egy WannaCry-szintű fertőzés, a Microsoft ismét rákényszerülhet, hogy általánosan elérhető rendkívüli frissítéseket adjon ki a Windows 7-hez is.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.