A Microsoft - korábbi gyakorlatával ellentétben - számos biztonsági patch-et tett elérhetővé túlkoros operációs rendszeréhez.

Minden hónap második keddjén teszi közzé új biztonsági frissítéseit a Microsoft. A mostani azonban más volt, mint a többi: a cég minden ügyfele hozzáférhet ezeket a javításokhoz. Mindenki, még a Windows XP-t használók is.

A WannaCry hatása

Ennek háttérben az a zsarolóprogram áll, mely a múlt hónap közepén terjedt el viharos gyorsasággal. Szerencsére rövid pusztítást végzett a sebezhető számítógépeket használók adatai között, és bizonyos esetekben a titkosítottá vált állományok váltságdíj kifizetése nélküli helyreállítását is sikerült elérni. Érdekes tény, hogy alig 100 ezer dollárnyi összeget sikerült összeszedni a digitális kártevővel, pedig, ha minden megtámadott fizet, akár egymilliárd zöldhasú is összejöhetett volna.

Legfrissebb jelentések szerint azonban hiába sikerült megfékezni, nem dőlhetünk hátra nyugodtan. Egy újabb, az amerikai hírszerzés hackereszközei kínálta lehetőségeket kiaknázó digitális kártevő kezdett terjedni. Az EternalRocks nevű malware hét, az NSA által korábban titkolt sérülékenységet igyekszik kiaknázni. Aggasztó tény, hogy elődjével ellentétben nem rendelkezik úgynevezett kill-switch-csel, azaz nem lehet egyszerűen kikapcsolni.

Valószínűleg ez, azaz a WannaCry-jellegű malware-ek terjedésének magas kockázata motiválta a Microsoftot döntésének meghozatalában.

Mindenki frissítsen

Adrienne Hall, a Microsoft Kibervédelmi Műveleti Központjának (Cyber Defense Operations Center) vezetője szerint a ransomware nagyon valós példát hozott arra vonatkozóan, milyen kibertámadásoknak vannak globálisan kitéve az egyének és a cégek. Éppen ezért az ehavi frissítések néhány olyan sebezhetőséget céloznak, melyek fokozott hackertámadási kockázatot jelentenek a kormányzati szervezetek számára.

Redmond közlése szerint az update-ek telepítésével további védelmet kapnak az érintettek a WannaCry-hoz hasonló jellemzőkkel bíró digitális kártevőkkel szemben. A frissítések automatikusan eljutnak a felhasználókhoz a Windows Update-en keresztül, amennyiben Windows 10-et, Windows 8.1-et vagy Windows 7-et használnak. Különösen utóbbi platform használóinak érdemes alkalmazásba venni, mivel a statisztikák szerint ők voltak korábban a leginkább kitettek a WannaCry-nak.


Eric Doerr, a Microsoft Biztonsági Központjának (Security Response Center) vezetője a fentieken túl azt is fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy ezúttal az elavult platformok felhasználóit is igyekeznek megvédeni. Ezért azt javasolta, hogy a régebbi operációs rendszereket, például a Windows XP-t (aminek 2014 áprilisában lejárt a terméktámogatása) futtatók is vegyék figyelembe a patch-ek létét és ütemezzék be telepítését.

Rezignálttá váltunk

Komoly problémát jelent a felhasználói ingerküszöb folyamatos emelkedése. Minden nap új vírusok, trójaiak, férgek és más digitális kártevők tucatjai kezdenek terjedni, már nem csak egyenként, hanem összességében is túl sok információt jelentve az átlag internetezőnek. Csak az extrém nagy "népszerűséget" megélő kártevők keltik fel érdeklődésüket, egyébként figyelmen kívül hagyják ezeket a fenyegetéseket.

Pedig nem lenne olyan borzasztóan nehéz védekezni ellenük. Többségük megszűnne fenyegetést jelenteni, ha az összes, operációs rendszert és fontos alkalmazásokat érintő biztonsági patch-et a lehető leghamarabb telepítenék az érintettek. Emellett pedig folyamatosan frissen tartott védekezőeszközöket használnának – már egy egyszerű tűzfal/antivírus is jóval nagyobb biztonságot jelent a semmihez képest.

Biztonság

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.