Az előbb 300, majd 600 dollárt követelő zsarolóvírus által titkosított állományok visszafejthetővé váltak.

A Windows sérülékenységet kihasználó WannaCry zsarolóvírus gyors, de szerencsére rövid pusztítást végzett a sebezhető számítógépeket használók adatai között. Időközben az is kiderült, hogy melyik platform felhasználói voltak leginkább veszélyben.

Ideje lenne frissíteni...

A Kaspersky Lab bejelentése szerint az összes, megfertőződött PC mintegy 98 százalékán a Windows 7 valamilyen változata futott. Vagyis hiába adott ki extra biztonsági frissítést a Microsoft a Windows XP-hez, hiába használják egyre többen a Windows 10-et, a kettővel ezelőtti operációs rendszer jelentette a leggyengébb láncszemet ebben az esetben.

Akadnak még érdekes adatok a Kaspersky jelentésében. A második, leginkább kitett platform a Windows 2008 R2 volt, ez az összes fertőzés mintegy 1,5 százalékát szedte össze. A Windows XP-t érintő esetek száma elhanyagolható, közölte Costin Raiu, a Kaspersky Lab kutatási igazgatója.

Annak tükrében persze nem meglepő a Windows 7 szereplése, hogy még mindig ez a legnépszerűbb a Microsoft asztali operációs rendszerei között. A Netmarketshare adatai szerint jelenleg az összes desktop OS között a Windows 7 48,5 százalékkal részesedik, a második pedig a Windows 10, 26,28 százalékos aránnyal. A Windows 7 ráadásul kevésbé agresszív a biztonsági frissítések kapcsán (szemben a Windows 10-zel), így arányaiban is nagyobb az ilyen jellegű fenyegetéseknek kitett felhasználók száma.

Már van megoldás!

Nemrég került fel a GitHubra Adrian Guinet fejlesztő programja, a Wannakey, mellyel a WannaCry által levédett állományok titkosítása anélkül feloldható, hogy fizetni kellene az észak-koreai hátterű hackereknek. Sajnos egyelőre csak Windows XP-n használható az eszköz, így a legtöbb fertőzött internetezőn nem segít.

Guinet leírása alapján van még egy kitétel, aminek teljesülnie kell ahhoz, hogy visszafejthetők lehessen az állományok. A fertőzés után nem szabad leállítani, újraindítani a megtámadott számítógépet; ha ez bekövetkezik, akkor az alkalmazás nem tud segíteni.

És hogy miért teszi ezen a módon lehetetlenné a javítást a ransomware? Azért, mert a titkosításhoz használt kulcs nem törlődik a memóriából, vagyis ennek ismeretében a lekódolt állományok egyszerűen helyreállíthatók. Értelemszerűen egy reboot kipucol minden memóriatartalmat, és így már nem áll rendelkezésre a titkosítás feloldásához szükséges számsorozat.

Emellett kell egy kis szerencse is az eljárás sikeréhez. Nemcsak az újraindítás tüntetheti el ugyanis a kulcsot, hanem a már nem használt memóriaterület felszabadítása is. Ha mindezek nem történtek meg, akkor a megtámadott Windows XP-s számítógépeken tárolt adatok nagy eséllyel helyreállíthatók.

Anyagilag könnyen bukta lehet a végeredmény

A múlt hét közepére egyébként az összes kínai és orosz internetcím 30 és 20 százaléka megfertőződött a WannaCry révén a Kryptos Logic fenyegetéselemző vállalat jelentése szerint. Ezzel szemben a világ fejlettebb részein arányaiban sokkal kisebb kárt okozott: az USA-ban 7, a briteknél, franciáknál és németeknél 2 százalék volt ennek aránya.

Az is kiderült, hogy az internetezők nem szeretnek engedni a zsarolásnak. Május 19-ig, tehát hét nappal azután, hogy útjára indult a ransomware, összesen alig 94 ezer dollárnyi összeget utaltak át a WannaCry alkotóinak. Ez azt jelenti, hogy csak ezerből egy megtámadott volt hajlandó fizetni.

Ha minden érintett kinyitotta volna a pénztárcáját, akkor akár 1 milliárd dollár is összejöhetett volna; ez az alig 100 ezer dollár viszont könnyen lehet, hogy meg sem érte azt az erőfeszítést, amibe a malware létrehozása került. A szükséges információk beszerzése, a programozók megfizetése stb. összességében többe kerülhetett az észak-koreaiaknak, mint a rajta elérhető nyereség.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.