Az egy évvel ezelőtt bevezetett kereskedelmi korlátozások miatt Amerika háttérbe szorult az 5G-vel kapcsolatos szabványokról szóló munkában. A kereskedelmi minisztériumban ezért most lazítanának a szigoron.

Ha egyelőre nem is egy csodálatos barátság kezdetéről van szó, mindenesetre némileg enyhülhetnek az Egyesült Államok kormánya által elrendelt szankciók a Huaweijel szemben. Legalábbis akkor, ha a Reuters értesülései hitelt érdemlőnek bizonyulnak, és a hamarosan véglegesedő dokumentumra más kormányzati szervek is rábólintanak.

Kiszorultak egy fontos asztal mellől

Majdhogynem napra pontosan egy évvel ezelőtt élesedett a tengerentúlon egy sor olyan intézkedés, amely az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdekeire hivatkozva megtiltotta a kereskedelmet és egyéb együttműködést egy sor kínai céggel, többek között a világ egyik legjelentősebb telekommunikációs hálózatokat szállító vállalatával, a Huaweijel. Miközben a gazdasági szankciók a feje tetejére állították a korábban olajozottan működő beszállítói láncokat és üzleti modelleket, a keménykedésnek nem várt, az USA számára egyértelműen negatív következményei is lettek.

Párhuzamosan ugyanis folynak a nemzetközi egyeztetések az 5G hálózatok működését meghatározó protokollok és standardok felállításáról. Ezekben a testületekben jellemzően minden komoly iparági szereplő, így a Huawei képviselői is ott ülnek. Az amerikai technológia cégek ugyanakkor látványosan háttérbe szorultak, mivel korántsem világos, hogy az ilyen szakmai megbeszéléseken mi számít olyan információnak, amelynek megosztásával megsértenék a korlátozó rendelkezésekre vonatkozó szabályokat. Márpedig az 5G a világ kommunikációjának gerincét fogja adni az előttünk álló években, így minden szempontból kulcskérdés, hogy a rendszer milyen keretfeltételek mellett működik majd. 

Rendeznék a kérdést

A problémát láthatóan érzékelték a kormányzatnál is. A Reuters forrásai szerint ezért már közel kész állapotban van a kereskedelmi minisztériumban egy olyan rendelkezés, amely pontosabban határozná meg, hogy milyen feltételekkel tudnak ismét kellő jelenlétet kapni az amerikai érdekek az 5G-vel kapcsolatos egyeztetéseknél. A végső simítások előtt lévő dokumentum lehetővé tenné az amerikai cégeknek a közös munkát akkor is, ha a Huawei is ott ül a szabályozásról döntő asztalnál.

Az viszont egyelőre a hírügynökségnek nyilatkozók számára sem volt tiszta, hogy mikor véglegesedhet a rendelkezés. További bizonytalansági faktor, hogy mindezt még más kormányzati szerveknek, minisztériumoknak is le kell okézni, mielőtt a változtatás életbe léphet. Miközben egyes vélemények szerint már most is túl késő lenne rendezni a kérdést.

A Reuters megkeresésére egyik érintett fél képviselője sem volt hajlandó hivatalosan kommentálni az értesüléseket. Múlt hónapban azonban hat szenátor közös, több érintett minisztériumnak címzett levelet fogalmazott meg, amelyben amellett érveltek, hogy azonnal szükség lenne egy olyan módosításra, amely felhatalmazná az amerikai cégek képviselőit arra, hogy akkor is dolgozhatnak az 5G-s szabályozói testületekben, ha azokban tiltólistán szereplő kínai cégek is vannak. 

Közösség & HR

Ismét keresik a hazai digitális szakma női példaképeit

A 40 év feletti női szakemberek elismerését célzó pályázatot immár harmadszorra hirdette meg az IVSZ és a WiTH.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.