Az egész világra kihathat, hogy mától formálisan is él a tiltás: amerikai termékeket engedély nélkül nem lehet eladni a Huaweinek.

Mától az Egyesült Államok kereskedelmi minisztériuma formálisan is megtiltotta amerikai termékek eladását a Huaweinek. A minisztérium rendelete a Huawei 68 leányvállalatát érinti szerte a világban, kéttucatnyi országban. A minisztérium szóvivője szerint a döntés péntektől lép érvénybe, és érint Huawei-vállalatokat egyebek között az Egyesült Királyságban, Kanadában, Brazíliában, Japánban és Szingapúrban is.

Ahhoz, hogy a kínai óriáscég amerikai gyártmányú csipekhez és más alkatrészekhez jusson, ezentúl az amerikai kormány engedélye szükséges. Ez érvényes a már leadott megrendelésekre is, amelyeket a kereskedelmi tárca most részletesen áttekint. A licenceket rendszeresen felülvizsgálják majd.

A szokásos indok: nemzetbiztonság

A kormányzati rendeletben azzal érvelnek, hogy a Huawei nem egyszer az Egyesült Államok nemzetbiztonságának kárára vagy külpolitikai érdekeivel szemben cselekedett. Erre példaként egy brooklyni szövetségi bíróságon folyó pert hoztak fel, amelyben azzal vádolják a Huaweit, hogy megsértette az Irán elleni amerikai szankciókat. A kínai vállalat értelemszerűen tagadja ezt.

Amerikai törvényhozók és kormányzati tisztségviselők felhívták a figyelmet, hogy a kereskedelmi minisztérium rendelete megnehezíti majd a Huawei helyzetét, hiszen a portfólió elemei között számos olyan akad, amely kulcsfontosságú amerikai alkatrészeket használ.

A The Wall Street Journal viszont azt vette sorra, hogy a döntés milyen károkat okoz az amerikai vállalatoknak. A Szilícium-völgy technológiai vállalataival ugyanis a Huawei rendszeres üzleti kapcsolatban áll. A Qualcommtól és a Broadcomtól vesz az okostelefonjaihoz csipeket, az Inteltől mobilhálózati eszközeihez szükséges elemeket, az Oracle-től szoftvereket stb.

Ami még kellemetlenebbé teszi az ügyet, az az, hogy az amerikai-kínai üzletelés esetleges megakasztása nem csak az ottani piacokon vetheti vissza a Huawei bevételeit, de áttételesen súlyosan kihathatnak más régiók üzleti sikerére is. Ilyen terület lehet az európai 5G-hálózatok fejleszétése. A kontinensen ugyan szintén van némi ellenérzés a kínai technológiával szemben, de egyelőre az itteni országok túlnyomó többsége nem zárta ki a távol-keleti eszközök, szolgáltatások beszerzését.

A fal adja a másikat

Ráadásul ez az elmúlt napokban már a második csapás a Huawei-re, és tágabb értelemben Kínára. Amint arról még a hét első felében beszámoltunk, Donald Trump asztalán egy ideje ott hevert egy másik rendelet is, amelyet végül a héten alá is írt az amerikai elnök. Ez az ellenkező irányú kereskedelmi kapcsolatokat fogja durván befolyásolni azzal, hogy az amerikai kormányzat bizonyos infokommunikációs vásárlásokat még a piaci szereplők számára is megtilthatja nemzetbiztonsági kockázatra hivatkozva.

Az USA keménykedése egyértelműen annak köszönhető, hogy múlt héten teljesen zátonyra futottak a kereskedelmi kapcsolatok normalizálását célzó egyeztetések a két ország között. Trump pedig annyira felháborodott a szerinte egyoldalúan változó kínai hozzáálláson, hogy a már életben lévő, komoly vámteherrel sújtott termékek listáját nagyságrendekkel hosszabbította meg. A két ország közötti áruforgalom több mint felére kiterjedő büntetőintézkedés leghamarabb nyáron léphet életbe, amire Kína borítékolhatóan hasonló ellenlépésekkel reagál.

Átáltak a B tervre

A Huawei menedzsmentje nem igazán reménykedik a szituáció gyors és megnyugtató rendezésében, ezért a cégnél azonnal beindult a válságterv. A korábbi évek incidensei után a kínaiak felkészültek a várható viharra és elkezdtek kiépíteni egy alternatív rendszert arra az esetre, ha az USA kapui bezárulnának. A B terv egyébként nem csupán alkatrészek belső vagy más forrásból történő pótlására vonatkozik, hiszen már tavasszal arról cikkeztek, hogy a vállalat egy saját operációs rendszert is készenlétben tart, arra az esetre, ha ellehetetlenítenék számukra az Android, vagy éppen a Windows használatát.

Érdekes módon lehetséges, hogy az amerikai intézkedések, amelyek célja a kínai terjeszkedés megakadályozása, éppen az ellenkezőjét érik el. Ugyanis az együttműködési lehetőségek elvágásának réme a távol-keleti vállalatokat az önálló kutatás-fejlesztés megerősítésére kényszeríti, ami idővel akár jobb helyzetbe is hozhatja a világpiacon továbbra is érdekelt kínai cégeket.

Piaci hírek

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.