Miközben az óceán túlsó partján javában folyik a matekozás az elnökválasztással kapcsolatban, a héten az amerikai hivatalnokok azért mással is foglalkoztak, és egy igen sikeres akciót zárhattak le. Az Igazságügyi Minisztérium ugyanis bejelentette, hogy közel 70 ezer, illegális tevékenységből származó bitcoinnak sikerült a nyomára bukkanni.
Régi sztori
A mostani történet eredete több évvel korábbra nyúlik vissza. A bíróság a Silk Road nevű online feketepiac üzemeltetőjét, Ross William Ulbrichtot még 2015-ben ítélte el. A kábítószer-kereskedelemben, hekkertámadásban, bűnszövetkezet működtetésében, pénzmosásban és hivatalos okmányok hamisításában is bűnösnek talált Ulbricht végül kétszeres életfogytiglanit kapott.
A mindössze két évig, 2011-től Ulbricht 2013-as letartóztatásáig működő, titkosított csatornákat használó platformot valósággal megszállták a különböző kétes ügyeket folytató bűnözők. Ennek következtében az alapító vagyona gyorsan gyarapodott a beszedett jutalékokból. A probléma csak az volt, hogy a hatóságok ehhez nagyrészt nem tudtak hozzájutni, mivel a bitcoinos tárcákban tárolt vagyon tetemes részét képtelenség volt felkutatni.
A minisztérium alá tartozó adóhivatal nyomozóinak azonban sikerült az eltűnt pénz egy részének nyomára lelni. A kriptovaluták mozgását figyelő ügynököknek feltűnt egy nagy összegű tranzakció, amelyet az egyik, Silk Roadhoz kötött számáról indítottak. Ezt tudták most a kormányzati szervek lefoglalni, így az már az Egyesült Államok kincstárát gazdagítja.
Rekord fogás
Egy bitcoin jelenleg több mint 15 ezer dollárt ér, így a bő 69 ezres fogás valamivel több mint egymilliárd dollárnak felel meg, ami már egy USA-méretű ország költségvetésében is szemmel látható tételt jelent. Ez az összeg egyébként egyben a valaha volt legnagyobb kriptovalutás fogása a minisztériumnak.
Jól mutatja, milyen tételben ment a többek között drog- és fegyverkereskedelem a Silk Road platformján, hogy ez a fenti összeg csak egy töredéke a még mindig keresett pénznek. Ulbricht ugyanis becslések szerint 600 ezer bitcoint szerezhetett a tevékenységével. Ennek több mint kétharmada továbbra sincs a hatóságok kezében.
Hogy pontosan mit kezd az állam a bitcoinokkal, arról egyelőre nincs hivatalos döntés, de korábbi, hasonló esetekben elárverezték a lefoglalt kriptovalutákat. Egy ekkora tétel esetében azonban ezzel óvatosan kell bánni, hiszen a nagy tömegben piacra dobott bitcoin erős mozgást válthat ki az amúgy sem stabilitásáról ismert kriptovaluta árfolyamában.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak