Az ITM jelentette be a VírusRadar nevű mobil alkalmazás elérhetőségét, amelynek használata a minisztérium szerint jelentősen hozzájárulhat a járvány elleni védekezéshez.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) szerdán jelentette be, hogy már letölthető a VírusRadar nevű okostelefonos alkalmazás, amelynek tömeges használatát hasznos eszköznek tartanák a járvány elleni védekezésben. A tájékoztatás szerint az alkalmazás használata kétszeresen is önkéntes alapú: már az applikáció letöltése is a felhasználó döntésén múlik, másrészt a fertőzött használó önként küldi el vonatkozó adatait a járványügyi hatóságoknak.

A VírusRadar tömeges használata lehetővé tenné, hogy a fertőzött felhasználókkal kapcsolatban egyszerűen feltérképezzék, kikhez voltak közel a megelőző két hétben, ami egyébként legalább húszperces, kétméteres távolságon belüli tartózkodást feltételez. Ezek után fel lehet venni a kapcsolatot az érintettekkel, és célzottá válik a tesztelés és az elkülönítés a megfelelő járványügyi eljárásrendek szerint.

Az ITM-et képviselő Schanda Tamás parlamenti és stratégiai államtitkár az alkamazásról szóló sajtótájékoztatón azt is kiemelte, hogy önkéntesség mellett az adatok védelmét is biztosítják, amennyiben a program a készüléken nem tárolja a fertőzöttekkel kapcsolatba került személyek telefonszámát, és erről a hatóság is csak a felhasználó jóváhagyásával kaphat információt.
 


A regisztráció során egy telefonszámot kell megadni, az app pedig a központi szerveren keresztül egy SMS-kódot kér, hozzárendelve ezzel a számot az egyedi azonosítóhoz. A program működéséhez aktív Bluetooth-kapcsolatra van szükség, mivel a készülék ennek segítségével figyeli a környező készülékeket, begyűjti a többi eszköz egyedi azonosítóját. Az értesítések feltétele, hogy a népegészségügyi központ miden esetben visszaigazolja a tulajdonos tényleges fertőzöttségét.

Androidra már kint van, de érkezik iOS alá is

A most idézett statisztika alapján Magyarországon 5,5 millió ember használ okostelefont, így nagyságrendben minden második ember rendelkezik a VírusRadar futtatására alkalmas készülék. A szaktárca arra bátorít mindenkit, hogy töltse le és kezdje el használni az alkalmazást, mivel értelemszerűen minél többen telepítik azt, annál jobb eséllyel lehet még időben figyelmeztetni a lehetséges fertőzötteket.

A VírusRadart első körben az Android operációs rendszert futtató készülékekre tették elérhetővé, de hamarosan iOS alatt is kiadják, ez utóbbi verzió még a jóváhagyást várja. A program megvalósításához adományként a NextSense és a Biztributor járult hozzá, a regisztráció aktiválásához szükséges SMS-ek díjmentes kiküldését pedig a Vodafone Magyarország biztosítja.

Az alkalmazást eredetileg az észak-macedóniai NextSense fejlesztette, és ott is jelent meg először, de a programot térítésmentesen bocsátották más országok rendelkezésére. Az Index beszámolója szerint a programkód Magyarországon is teljes nemzetbiztonsági átvilágításon ment át. A lap szerint az applikáció terjedését időlegesen hátráltatta, hogy az alacsony fogyasztású bluetooth LE rendszer használata miatt valamilyen okból a lokációs adatok használatára kért engedélyt, hasonlóan például az újabb bluetooth-os fülhallgatókhoz.

Ez az oka annak is, hogy egyes készülékeken érdemes lehet külön beállítani, hogy az akkumulátor használatának optimalizációja ne érintse a VírusRadart, vagyis a telefon ne állítsa le saját hatáskörben az alkalmazást vagy annak a háttérben való futtatását. A kontaktok figyelését egyébként átmenetileg a felhasználó is kikapcsolhatja, ha indokoltnak érzi, tekintettel a Bluetooth-kapcsolódás esetlegesen felmerülő biztonsági kockázataira.

Tovább a VírusRadar oldalára »

Konzumer tech

Nincsenek csodák, a Teslánál is készülhetnek a robotaxik távoli irányítására

Egy álláshirdetésből következtetnek rá, hogy ha beindul a járműgyártó saját szolgáltatása, akkor sem fog senki teljes autonómiával közlekedő Cybercab taxikban utazgatni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.