Olyannyira nem, hogy a Panasonic honeypotként használt háztartási eszközei napi százezer támadást regisztrálnak.

Néhány éve még sokan csak a tudományos fantasztikum világában tartották elképzelhetőnek, ma viszont mindennapi valóság: a háztartási elektronikai eszközöket épp úgy kell védeni a kibertámadásokkal szemben, mint a legnagyobb adatközpontokat. Amikor 2017 környékén az F-Secure tudományos tanácsadója, Mikko Hyppönen arról kezdett beszélni, hogy az internetre csatlakoztatott eszközök (IoT) terjedése miatt akár egy kenyérpirító is lehet támadási pont, sokan vonták kétségbe a szakember állítását.

Azóta kiderült: Hyppönen nagyon is tisztán látta a közeljövőt. Olyannyira, hogy a háztartási elektronikai eszközök gyártói (jó esetben) épp olyan körültekintően vizsgálják piacra kerülő eszközeik kiberbiztonsági kockázatait, mint az informatikai eszközgyártók.

A Nikkei rövid riportban mutatta be a Panasonic Holding oszakai termékbiztonsági központját, ahol a honeypotok (a kiberbűnözök számára készített csalik) szerepét különféle konzumer elektronikai eszközök töltik be.

Internetre csatlakoztatott DVD-lejátszók, hangszórók, set-top-boxok és egyéb háztartási elektronikai eszközök gyűjtik a "hekkercsapásokat", hogy a támadásokat elemezve a piacra kerülő eszközöket legalább az ismert kockázatokkal szemben fel lehessen vértezni. Mint a központ főmérnöke elmondta, az elmúlt néhány évben jelentősen növekedett a fogyasztói elektronikai eszközöket célzó támadások száma. Manapság nem ritka, hogy a Panasonic egy-egy honeypotja napi százezer támadást is regisztrál.

Bevált tehát Hyppönen néhány évvel ezelőtti jóslata: a hekkerek megtalálták a módját, hogyan használják ki a fogyasztói termékeket. Hiába korlátozottak az informatikai erőforrásaik, megéri energiát fektetni a támadásukba, mert hiányoznak belőlük például a PC-ket védő tűzfalak, vírusirtók stb., így könnyű eljutni rajtuk keresztül fontosabb célpontokhoz.

Egy kisállat-kamera vagy egy szinte minden háztartásban megtalálható router egyaránt kiváló ugródeszka egy fontosabb célpont (pl. egy online webáruház, streamingszolgáltató stb.) megtámadásához. Vagy: rosszindulatú botok révén több százezer IoT háztartási eszköz mozgósítható egyszerre például egy DDoS-támadáshoz.

Hűtőgép tűzfallal?

Értelemszerűen leginkább azok az eszközök vannak kitéve a támadásoknak, melyek tartósan kapcsolódnak a nethez (internetes megfigyelő kamerák, routerek). De minden olyan eszköz (hűtőszekrény, mosógép, légkondicionáló stb.) veszélyben van, amely netes kommunikációt folytat.

A problémára a pandémia első éve irányította rá ismét a figyelmet. Egy 2021-es kutatás, amely az IoT eszközök elleni támadások brutális elszaporodását mérte, arra hívta fel a figyelmet, hogy az eszközök (set-top boxok, okostévék, viselhető eszközök, IP-kamerák, okoshűtők, sőt autók) jelentős része titkosítatlan plain text csatornákon kommunikál a neten.

A támadások számának emelkedése azonban a pandémia után sem állt meg. A Panasonic központjának főmérnöke például azt mondta, hogy tavaly közel másfélszer annyi támadást regisztráltak a szórakoztató elektronikai termékeknél, mint egy évvel korábban. Ezek az eszközök jóval kevésbé védettek, mint pl. a PC-k, és jóval több is van belőlük.

A Panasonic egyébként annyira súlyosnak véli a problémát, hogy kifejlesztett egy speciális tűzfal szoftvert a termékeihez, amely elméletileg automatikusan blokkolja a rosszindulatú kódokat. A főmérnök szerint azonban ez önmagában kevés lesz, ha párhuzamosan a felhasználók biztonságtudatosságát nem sikerül növelni.

Biztonság

Szuperalkalmazással és nagy adag cinizmussal jelent meg az X a CES-en

A közösségi platform a kifizetéseket és a tartalomgyártók lehetőségeit is örökre megváltoztatná új szolgáltatásaival, de közben finoman hülyének nézi a közönséget.
 
Egy cég legacy rendszerei, fejlődési tervei mellett a belső kompetenciái és a beruházási készsége is befolyásolják, hogy milyen SD-WAN modellt érdemes választania.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.