Az Egyesült Királyság versenypiacáért felelős Competition and Markets Authority (CMA) pénteken zöld jelzést adott a Microsoft immár több mint másfél éve bejelentett gigafúziójának. Ezzel vélhetően az utolsó komolyabb akadály is elhárult a közel 70 milliárd dolláros akvizíció útjából, Redmond pedig hamarosan megkezdheti a játékipar egyik legnagyobb szereplője, az Activision Blizzard bekebelezését.
A fejlemények annak fényében különösen érdekesek, hogy a CMA idén tavasszal arra jutott, hogy a felvásárlás negatív hatással lenne a fogyasztókra, ezért első körben nem engedélyezte azt. A testület ugyanakkor augusztus végéig adott időt a Microsoftnak arra, hogy megfelelő vállalások megtételével orvosolja az ügylethez fűződő potenciális problémákat.
Redmond már a CMA tavaszi elmarasztaló döntése előtt sem vesztegette az időt, és valóságos mosolyoffenzívába kezdett. A rivális szereplők többségével különmegállapodásokban rögzítette, hogy hosszú ideig nem fogja kisajátítani, és saját platformjaihoz kötni az Activision Blizzard sikerjátékait. Ezt végül a sokáig makacskodó legfőbb versenytárssal, a Sonyval is sikerült tető alá hozni.
A brit szabályozók mostani döntésére a fentiek minden bizonnyal komoly hatással voltak, de a Microsoft még ennél is tovább ment. A vállalat a nyáron még abba is belement, hogy egy 15 éves partnerség keretében a rivális Ubisoft kiadónak passzolja át az Activision Blizzard játékok cloudos forgalmazásának jogát. Ugyanakkor a CMA szeptember 22-i határozata alapján a hatóság ebben az együttműködésben is lát kockázatokat, és a most megadott engedély feltétele az, hogy a felek ténylegesen végrehajtják a vállalásaikat.
Nagyot fordult...
Az év elején még meglehetősen rosszul állt az ügyben a Microsoft szénája. A felvásárlással kapcsolatban nagyon komoly aggályokat fogalmaztak meg a világ fontos szabályozó hatóságai, mint ahogy a japán főkonkurens makacskodása sem olajozta a folyamatot.
De aztán megszületett a Sony-megállapodás, az amerikai FTC pedig bíróságon bukott egy kört Redmonddal szemben, ami az USA versenyjogi testületének hozzáállásában is pozitív változást hozott. Ezt megelőzően a korábban szintén berzenkedő EU idén májusban végül rábólintott az ügyletre.
Így maradt végső kapuőrnek a CMA, amely mostani döntésével a jelek szerint utolsónak, de végül szintén eláll az útból.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak