Meglehetősen komoly áldozatot hozott a Microsoft azzal, hogy tegnap bejelentette, 15 éves megállapodást kötött a Ubisofttal. Eszerint a gaming szektorban közvetlen konkurenciának minősülő kiadó rendelkezhet az Activision Blizzard által készített játékok cloudos streaminggel kapcsolatos jogaival. Mindez csak akkor lép érvénybe, ha Redmondnak sikerül minden jelentős régióban elfogadtatnia az illetékes hatóságokkal a tavaly januárban bejelentett, bő 68 milliárd dollárra rúgó megafelvásárlását.
Amennyiben élesedik az üzlet, a Ubisofthoz kerül minden, az Activision Blizzard műhelyéből származó jelenlegi és jövőben PC-s és konzolos alkotás streamingelésének joga, beleértve azok külön értékesítését is más cloudos szolgáltatóknak és konzolgyártóknak. A jogok örökre szólnak minden olyan játékra, amely az egyesülést követő másfél évtizedben készül, vagy előtte keletkezett. Ez praktikusan azt jelenti, hogy a Microsoft ha akarná se sajátíthatná ki az Activision játékait, ami az akvizíciót ellenzők egyik leggyakrabban emlegetett aggálya volt.
Brad Smith, a Microsoft elnöke a megállapodás kapcsán hangsúlyozta, hogy mindez egy teljesen új helyzetet teremt, és az újraszabott felvásárlási tervek remélhetőleg minden szempontból elnyerik az Egyesült Királyság versenyjogi felügyeletét ellátó CMA (Competition and Markets Authority) szakértőinek jóváhagyását is.
A CMA egyébként a hétfői történésekkel kapcsolatban kedden már hivatalos közleményben reagált. A versenyhatóság eszerint valóban újra feltűri az ingujját, és október 18-i határidővel meghozza döntését. A CMA vezetője azonban sietett leszögezni, hogy "ez nem jelent zöld utat". A testület továbbra is csak arra koncentrál majd, hogy semmiféle ügylet ne csorbíthassa a felhasználók jogait, vagy szűkíthesse azok választási lehetőségeit.
Az utolsó bástya
Néhány hónappal ezelőttig még nagyon rosszul állt az ügyben a Microsoft szénája. A felvásárlással kapcsolatban nagyon komoly aggályokat fogalmaztak meg a világ fontos szabályozó hatóságai, illetve és az egyik legfőbb versenytárs makacskodása sem olajozta a folyamatot.
De aztán megszületett a Sony-megállapodás, az amerikai FTC pedig bíróságon bukott egy kört Redmonddal szemben, ami az USA versenyjogi testületének hozzáállásában is pozitív változást hozott. Ezt megelőzően a korábban szintén berzenkedő EU idén májusban végül rábólintott az ügyletre.
Így maradt végső kapuőrnek a CMA, amely tavasszal arra jutott, hogy az akvizíció negatív hatással lenne a fogyasztókra, ezért első körben nem engedélyezte azt. A testület ugyanakkor augusztus végéig adott időt a Microsoftnak arra, hogy megfelelő vállalások megtételével orvosolja az ügylethez fűződő potenciális problémákat. Úgy tűnik, ezt sikerült most megoldani Redmondban a szó szerint utolsó pillanatban megkötött megállapodással.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak