Október elején már kiderült, hogy az Európai Bizottság komolyan vizsgálja az Activision Blizzard játékfejlesztő és -kiadó év elején bejelentett, több mint 68 milliárd dolláros redmondi felvásárlását, ennek eredményeképpen pedig a Microsoft jogorvoslati lehetőségekről tárgyal az EU trösztellenes szabályozóival, hogy elhárítsa az üzletet érintő formális kifogásokat. A vállalatnak azonban nem ez a legnagyobb problémája: a Reuters beszámolója alapján a Biden-adminisztráció csütörtökön úgy döntött, hogy blokkolja a Microsoft gyors játékipari terjeszkedését lehetővé tevő akvizíciót.
A hírügynökség emlékeztet rá, hogy az Activision és a mobilokon, konzolokon és PC-ken egyaránt elérhető játékok nélkül a Microsoftnak nehéz dolga lenne az előfizetők gyors megszerzésével, ami egyébként is a nagy techcégek prioritásává vált a hagyományos növekedési források, például a hirdetések bizonytalanná válásával. A trösztellenes felügyelet szerepét ellátó amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) azonban úgy látja, hogy a Microsoftra jellemző az értékes tartalom felhalmozása, amelyhez a tapasztalat szerint megtagadja versenytársaitól a hozzáférést.
Az FTC versenyhivatalának igazgatója bejelentette: igyekeznek megakadályozni, hogy a Microsoft megszerezze az irányítást egy vezető független játékstúdió felett, és ezt a verseny korlátozására használja fel a dinamikus és gyorsan növekvő játékos piacokon. A kormányzati ügynökségnél jövő augusztusra tűztek ki egy közigazgatási bíróság előtti tárgyalást; ezzel kapcsolatban a Microsoft elnöke is közölte, hogy a társaság elkötelezett az ügy mellett, és ugyan "esélyt akartak adni a békés rendezésnek", üdvözölte a lehetőséget, hogy azt a bíróság előtt is megvédheti.
A bíróságon kívül azért egyszerűbb lenne
A Reuters ennek kapcsán felidézi, hogy a jelenlegi amerikai vezetés a korábbinál agresszívabb megközelítést alkalmazott a trösztellenes végrehajtásban. Az Egyesült Államok igazságügyi minisztériuma éppen a közelmúltban állította le a világ legnagyobb könyvkiadója, a Penguin Random House és kisebb amerikai riválisa, a Simon & Schuster 2,2 milliárd dolláros egyesülését, az Activision-üzlet elleni fellépést a hírügynökségnek nyilatkozó jogász a nagy technológiai cégek elleni háború újabb felvonásaként értékelte, ami egyébként már Donald Trump elnöksége alatt is prioritássá vált.
Bár a Microsoft kész volt engedményeket tenni az aggodalmak kezelésére, ezeket a technológiai és játékipar gyors változása miatt nehéz hosszú távú garanciának tekinteni. A vállalat röviddel új alapelveket mutatott be alkalmazásáruházában, beleértve az adatvédelmi és biztonsági szabványoknak megfelelő fejlesztők nyílt hozzáférésének biztosítását, utóbb pedig már a népszerű Call of Duty játékok későbbi részeit is felajánlotta a Nintendo és a Sony platformjaira. A Reuters itt az FTC korábbi elnökét idézi, aki szerint a trösztellenes eljárások gyakran összeomlanak, ha a feltételezett károkat megelőzik a piaci szereplők megállapodásai.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak