A Reuters beszámolója szerint az Európai Bizottság (EB) a játékiparban érdekelt szereplőket szondázza arról, hogyan vélekednek az Activision Blizzard játékfejlesztő és -kiadó év elején bejelentett, több mint 68 milliárd dolláros redmondi felvásárlásáról.
Az Unió versenyfelügyelét ellátó testület által küldött kérdőívekben többek között szó esik a sikerjátékok terjesztési korlátozásának veszélyéről, illetve arról, hogy mennyiben árthat a tisztességes versenynek az, hogy a Microsoft az akvizícióval hozzájuthat az Activision sok millió felhasználó szokásait tartalmazó adatbázisához.
A játékfejlesztők, -kiadók és -forgalmazók véleményét arról is kikérték, hogy szerintük milyen hatással lehet az alkupozíciójukra a konzol- és PC-játékok értékesítésénél, amennyiben azokat a Microsoft saját platformjain, az Xboxon és a felhőalapú Game Pass játékstreaming szolgáltatáson keresztül terjesztenék.
A hírügynökségi beszámoló alapján november 8-án születhet meg az EB előzetes döntése, de a Reuters szerint ezt várhatóan egy négy hónapos hivatalos vizsgálati periódus követi, és majd csak annak lezárultával derül ki, hogy Európa zöld jelzést ad-e az iparág legjelentősebb felvásárlásának.
Nehéz küldetés
Az már az üzlet bejelentését követően is teljesen világos volt, hogy Redmondnak komoly feladat lesz mindezt "lenyeletni" a különböző országos és regionális szabályozó hatóságoknál. Nem csoda, hogy a Microsoft azonnal mosolyoffenzívába kezdett, és gyakorlatilag mindent és még annál egy kicsit többet is hajlandó volt megígérni, csak lezárhassa a felvásárlást.
Ez aztán egészen odáig fajult, hogy egy beadványban kvázi lefitymálták az Activision Blizzard portfólióját, mondván, hogy abban nincs is olyasmi, ami jelentősen kihatna a játékpiacra. Mindezt a közel 70 milliárd dolláros bevásárlása kapcsán volt képes nyilatkozni a cég...
Nagy ígeretek ide, furcsa megnyilatkozások oda, az ügylet jóváhagyása nem csak az EU-ban várat magára, de máshol sem halad gördülékenyen. Az Egyesült Királyságban például kifejezetten rosszul áll Redmond szénája. Az ottani versenyhivatal (CMA) ugyanis komolyan aggódik azért, hogy a felvásárlás "jelentősen csökkentheti a versenyt" a játékiparban. A Microsoft közölte, hogy kész együttműködni a CMA-val az aggályok orvoslása érdekében.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak