Nagyon keményen igyekszik megakadályozni a Sony, hogy riválisa bekebelezhesse a számtalan nagysikerű címet fejlesztő Activision Blizzard kiadót. A Microsoft több mint 68 milliárd dolláros akvizícióját a kiemelten fontos régiók versenyjogi hatóságai immár bő egy éve vizsgálják árgus szemekkel, mivel az összeolvadás potenciálisan piactorzító hatásokkal járhat.
Az ügylet egyelőre sem az USA-ban, sem az EU-ban nem kapott még zöld jelzést, de aktuálisan az Egyesült Királyságban folyik a legforróbb játszma. A brit piacok tisztasága felett őrködő Competition and Markets Authority (CMA) előzetes vizsgálatát ugyanis februárban azzal zárta, hogy a felvásárlás negatív hatással járna a fogyasztókra.
Ezt természetesen a Microsoft igyekszik hevesen cáfolni. Az amerikai óriásvállalat az elmúlt egy évben rendszeresen kifejtette, hogy feltett szándéka a játékosok legszélesebb körét elérni a vállalathoz köthető termékekkel, és hosszú távon hajlandó vállalni, hogy egyenlő hozzáférést biztosít ezekhez a játékipart meghatározó címekhez más platformokon is.
Redmond nem csupán nyilatkozatok szintjén fogadkozik, hanem a játékipar meghatározó szereplőivel is próbál konkrét egyezségre jutni. Legutóbb például a Nintendóval sikerült egy 10 éves megállapodást aláírni. Ebben a Microsoft kötelezettséget vállal arra, hogy az Activision Blizzard zászlóshajói (elsősorban a Call of Duty sorozat) ugyanolyan feltételekkel lesznek elérhetőek a japán rivális eszközein. Hasonló szerződés köttetett a GeForce Now platformot üzemeltető Nvidiával is.
Keresztbe fekszenek
Ahhoz azonban, hogy a Microsoft meggyőzően érvelhessen a hatóságoknál, szüksége lenne egy aláírásra a legfontosabb versenytárstól is. A PlayStation konzolokat gyártó és több játékkiadót is tulajdonló Sony Interactive Entertainment vezetőségének azonban a jelek szerint esze ágában sincs megállapodást kötni.
A távol-keleti rivális a CMA megállapításai reagálva világossá tette [PDF], "rendkívül szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy a Microsofttal létre lehetne hozni egy megállapodást", de amennyiben ez meg is történne, akkor sem látna garanciát arra, hogy az abban vállaltakat hatékonyan lehetne ellenőrizni és érvényesíteni.
A Sony szerint a Microsoft könnyen kijátszhatná egy ilyen megállapodás szellemiségét például úgy, hogy a PlayStation-felhasználók szolgáltatásait szándékosan "visszafogja", vagy azzal, hogy a Microsoft-játékok árát más platformokon megemeli. (A fentebb említett Nintendo-megállapodásban egyébként az azonos szolgáltatási minőség, funkcionalitás és értékesítési ár is szerepel a vállalások között.)
Nincs könnyű helyzetben tehát a CMA, amelynek a tervek szerint április 26-ig kell elkészítenie a játékpiac eddigi legnagyobb szabású felvásárlásának sorsáról döntő végső jelentését.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak