Kevesebb ember, kevesebb gyár, alacsonyabb működési költség, magasabb profit...

Először a Bloomberghez jutott el a hír: Pat Gelsinger vezérigazgató újabb tervet kovácsol, hogy növekedési pályára állítsa az Intelt. A recept összességében egyszerű: olcsóbban többet. Minden fölösleges költségtől meg kell szabadulni, gyorsabbá és hatékonyabbá kell tenni a működést.

A vállalat, amelyről már tavaly is többen úgy vélték, hogy a szakadék szélén táncol, az első lépésen túl van: katasztrofális negyedéve "megkoronázásaként" 15 százalékos leépítést jelentett be. De a menedzsment még ezzel sem tudta elejét venni annak a kisebbfajta tőzsdei pániknak, ami a cég értékét 100 milliárd dollár alá verte. (A befektetők bizalmatlanságát jól tükrözi, hogy míg tavaly december végén 50 dollár fölött is járt árfolyam, jelenleg 22 dollár körül kereskednek a vállalat részvényeivel.)

Nem jött be az erőltetett növekedés

Az eredmények közzététele után Gelsingernek komoly erőfeszítéseket kellett tennie, hogy meggyőzze a befektetőket: a menedzsmentnek van jó megoldása a jelenlegi helyzetre. Múlt héten a Deutsche Bank egy technológiai témájú konferenciáján azt mondta, hogy nehéz heteken vannak túl, de igyekeztek tiszta képet adni az Intel helyzetéről és a megoldási lehetőségekről. (Az előadás teljes leirata itt olvasható.)

Gelsinger 2021-ben olyan programot fogadtatott el az igazgatótanáccsal, amely a konkurencia elleni frontális támadásra épült: fel kell venni a versenyt a tervezésben az Armmal, az AMD-vel, az Nvidiával stb.; párhuzamosan pedig fel kell futtatni a gyártást, hogy az Intel a TSMC versenytársa lehessen.

A tervet politikai hátszél is segítette: Washington 52 milliárd dollár, az Európai Unió 43 milliárd euró támogatást szavazott meg a gyártókapacitások bővítésére. Azok az országok sem maradtak szűkmarkúak, ahol félvezetőgyár épült.

Csakhogy közben azok iránt a termékek iránt, amikben az Intel erős volt, csökkent a kereslet, mert manapság már mindenki mesterséges intelligenciához akar csipeket. Azokat azonban elsősorban az Nvidiától és részben az AMD-től lehet beszerezni.

Újratervezés visszafogottabb ambíciókkal

A kudarcok rákényszerítették Gelsingeréket a stratégia újragondolására. Ennek bizonyos elemei már korábban is megvoltak, de a menedzsment most mélyebben belenyúlna az Intel struktúrájába. A kiszivárgott infók szerint a vállalat feldarabolása nincs napirenden (egyelőre), de az igen, hogy a korábbinál is élesebb határt húzzanak a gyártás és a tervezés közé. (Ennek részben biztonsági okai voltak: így garantálható, hogy a tervezési részleg potenciális ügyfelei nem férnek hozzá az Intel gyárait használó ügyfelek technológiai titkaihoz.)

Szintén része a tervnek, hogy az önmagukban nem kellően profitábilis egységeket eladnák. Az egyik potenciális jelölt már megvan: az Altera, melyet 2015-ben vásárolt fel az Intel 15 milliárd dollárért. A cég eladása azért is lenne viszonylag egyszerűbb, mert 2024-től szervezetileg és pénzügyileg egyaránt külön egységként működik, és az Intel önállóan tervezte tőzsdére vinni, mint egykor a MobilEye-t. A lehetőségek és a további értékesíthető-értékesítendő elemek feltérképezésével a Morgan Stanley-t és a Goldman Sachsot bízták meg. Bár a vevőkeresés még nem indult el, az Alterára állítólag van jelölt: a speciális csipek tervezésére-gyártására szakosodott Marvell.

2025-ben radikálisan, 17 százalékkal visszavágják a beruházási keretet, ami még így is több mint 21 milliárd dollár lesz. A Reuters értesülései szerint a csökkentésnek áldozatul esnek majd egyes gyárépítési projektek. A belső informátorok szerint a Németországba tervezett beruházás leállítása, amelynek finanszírozása kapcsán konfliktusba került a cég és a német kormány, szinte biztosra vehető.

A menedzsment az információk szerint szeptember közepén mutatja be a végeleges tervet az igazgatóságnak. Addig maradnak a gyors intézkedések (osztalékfizetés felfüggesztése, leépítés), melyektől 10 milliárd dollár megtakarítást remélnek.

 (Fotó: Pat Gelsinger előad a 2024-es Foundry Direct Connecten. Forrás: Intel)

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.