Először a Bloomberghez jutott el a hír: Pat Gelsinger vezérigazgató újabb tervet kovácsol, hogy növekedési pályára állítsa az Intelt. A recept összességében egyszerű: olcsóbban többet. Minden fölösleges költségtől meg kell szabadulni, gyorsabbá és hatékonyabbá kell tenni a működést.
A vállalat, amelyről már tavaly is többen úgy vélték, hogy a szakadék szélén táncol, az első lépésen túl van: katasztrofális negyedéve "megkoronázásaként" 15 százalékos leépítést jelentett be. De a menedzsment még ezzel sem tudta elejét venni annak a kisebbfajta tőzsdei pániknak, ami a cég értékét 100 milliárd dollár alá verte. (A befektetők bizalmatlanságát jól tükrözi, hogy míg tavaly december végén 50 dollár fölött is járt árfolyam, jelenleg 22 dollár körül kereskednek a vállalat részvényeivel.)
Nem jött be az erőltetett növekedés
Az eredmények közzététele után Gelsingernek komoly erőfeszítéseket kellett tennie, hogy meggyőzze a befektetőket: a menedzsmentnek van jó megoldása a jelenlegi helyzetre. Múlt héten a Deutsche Bank egy technológiai témájú konferenciáján azt mondta, hogy nehéz heteken vannak túl, de igyekeztek tiszta képet adni az Intel helyzetéről és a megoldási lehetőségekről. (Az előadás teljes leirata itt olvasható.)
Gelsinger 2021-ben olyan programot fogadtatott el az igazgatótanáccsal, amely a konkurencia elleni frontális támadásra épült: fel kell venni a versenyt a tervezésben az Armmal, az AMD-vel, az Nvidiával stb.; párhuzamosan pedig fel kell futtatni a gyártást, hogy az Intel a TSMC versenytársa lehessen.
A tervet politikai hátszél is segítette: Washington 52 milliárd dollár, az Európai Unió 43 milliárd euró támogatást szavazott meg a gyártókapacitások bővítésére. Azok az országok sem maradtak szűkmarkúak, ahol félvezetőgyár épült.
Csakhogy közben azok iránt a termékek iránt, amikben az Intel erős volt, csökkent a kereslet, mert manapság már mindenki mesterséges intelligenciához akar csipeket. Azokat azonban elsősorban az Nvidiától és részben az AMD-től lehet beszerezni.
Újratervezés visszafogottabb ambíciókkal
A kudarcok rákényszerítették Gelsingeréket a stratégia újragondolására. Ennek bizonyos elemei már korábban is megvoltak, de a menedzsment most mélyebben belenyúlna az Intel struktúrájába. A kiszivárgott infók szerint a vállalat feldarabolása nincs napirenden (egyelőre), de az igen, hogy a korábbinál is élesebb határt húzzanak a gyártás és a tervezés közé. (Ennek részben biztonsági okai voltak: így garantálható, hogy a tervezési részleg potenciális ügyfelei nem férnek hozzá az Intel gyárait használó ügyfelek technológiai titkaihoz.)
Szintén része a tervnek, hogy az önmagukban nem kellően profitábilis egységeket eladnák. Az egyik potenciális jelölt már megvan: az Altera, melyet 2015-ben vásárolt fel az Intel 15 milliárd dollárért. A cég eladása azért is lenne viszonylag egyszerűbb, mert 2024-től szervezetileg és pénzügyileg egyaránt külön egységként működik, és az Intel önállóan tervezte tőzsdére vinni, mint egykor a MobilEye-t. A lehetőségek és a további értékesíthető-értékesítendő elemek feltérképezésével a Morgan Stanley-t és a Goldman Sachsot bízták meg. Bár a vevőkeresés még nem indult el, az Alterára állítólag van jelölt: a speciális csipek tervezésére-gyártására szakosodott Marvell.
2025-ben radikálisan, 17 százalékkal visszavágják a beruházási keretet, ami még így is több mint 21 milliárd dollár lesz. A Reuters értesülései szerint a csökkentésnek áldozatul esnek majd egyes gyárépítési projektek. A belső informátorok szerint a Németországba tervezett beruházás leállítása, amelynek finanszírozása kapcsán konfliktusba került a cég és a német kormány, szinte biztosra vehető.
A menedzsment az információk szerint szeptember közepén mutatja be a végeleges tervet az igazgatóságnak. Addig maradnak a gyors intézkedések (osztalékfizetés felfüggesztése, leépítés), melyektől 10 milliárd dollár megtakarítást remélnek.
(Fotó: Pat Gelsinger előad a 2024-es Foundry Direct Connecten. Forrás: Intel)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak