A vállalat története legnagyobb veszteségével zárta idei első negyedévét: mínusz 2,8 milliárd dollárnál állt meg a számláló.

Egyesek temetik, mások pedig az "ennél már nincs lejjebb" szellemében reménykednek a feltámadásában, miután az Intel tegnap bejelentette története leggyengébb negyedévét. A bevételek 36 százalékkal, az egy részvényre jutó nyereség 133 (!) százalékkal esett vissza éves összevetésben. Az egyetlen fénysugár, hogy mind a két adat jobb volt, mint amit az elemzők vártak. Így aztán a tőzsde sem reagált negatívan, sőt kezdetben még emelkedett is az Intel-részvények árfolyama.

Sorozatban ez az ötödik negyedév, amelyben a vállalat árbevétele csökken, és a második egymást követő negyedév, amikor veszteséges is, hívja fel a figyelmet a CNBC. Abban is egyedi a periódus, hogy ekkora mínuszt még egyszer sem hozott össze. Az eddigi negatív csúcs 2017-es negyedik negyedéve volt: akkor közel 690 millió dollár volt a veszteség.

Az üzleti élet aggódik. A Handelsblatt például úgy fogalmazott az eredményeket elemző cikkében, hogy az Intel, amelynek sikere lényegében megszülte a Szilícium-völgyet, akár össze is omolhat.

Valóban riasztóak a számok

A nettó bevétel 11,7 milliárd dollár (a várakozás 11,04 milliárd, a tavalyi tényadat pedig 18,4 milliárd volt), az egy részvényre jutó veszteség az egyszeri hatásoktól megtisztítva (felvásárlások, átszervezés stb. költségei) 4 cent, miközben az elemzői konszenzus sokkal durvább mínuszt, részvényenként 15 centet jósolt. A menedzsment a folyó második negyedévre is hasonló eredménnyel számol: 12 milliárd dollár bevétel, részvényenként 4 cent veszteség. (Az elemzők valamivel kevesebb bevételre, ám plusz 1 cent részvényenkénti nyereségre számítottak.)

A számszerű veszteség egyébként ennél lényegesen nagyobb: 2,8 milliárd dollár, ami részvényenként 66 centet jelent. Egy éve ez a két szám 8,1 milliárd és 1,98 dollár volt. A CNBC szerint most a befektetők úgy gondolkodhatnak, hogy ez már az a mélypont, ahonnan csak felfelé vezet az út. Talán ennek köszönhető, hogy az eredmények ellenére kezdetben még emelkedett is az árfolyam – az év eleje óta már 9 százalékos a plusz.

Ami a részleteket illeti: jelentősen visszaesett a PC-kbe szállított csipek értékesítése, ami a PC-piac brutális bezuhanása miatt nem is meglepő. A kliens számítástechnika üzletág (asztali- és laptopcsipek) bevétele 5,8 milliárd dollár, 38 százalékkal kevesebb, mint tavaly. Pat Gelsinger vezérigazgató arra számít, hogy a PC-piac elérte a mélypontját, és ha a korábbinál alacsonyabb szinten is, de stabilizálódik a kereslet.

A szervercsipes részleg (adatközpont és mesterséges intelligencia) bevétele 39 százalékot esve csak 3,7 milliárd dollár lett. Itt viszont a piac további zsugorodásával számol a vállalat. A hálózati és edge termékekbe szánt csipeket összefogó üzletág bevétele 30 százalékkal csökkent (1,5 milliárd dollár).

A tavaly tőzsdére vitt önvezető technológiát fejlesztő Mobileye volt az egyetlen, amely növekedéssel zárta a negyedévet, bevétele azonban egyelőre kevéssé látszik az összesítésben. A cég forgalma 16 százalékkal nőtt (458 millió dollár).

Gelsinger mesterterve sok pénzbe kerül

Kétségtelen, hogy a vállalat már akkor sem volt igazán jó állapotban, amikor Gelsinger három éve átvette, ám akkor még vitte a nagy szervezeteket jellemző tehetetlenség. Gelsinger azonban jól látta, hogy az Intel technológia szempontból lemaradt. Az AMD, az Arm vagy az Nvidia már azokba a piacaiba is beleharapott, ahol pozíciói megingathatatlannak tűntek.

Ezért kezdett olyan fejlesztésekbe, hogy csiptervező konkurenseivel és a TSMC-vel is felvehesse a versenyt. Ez persze hosszabb távú terv: Gelsingerék azzal számolnak, hogy 2026-ra rendelkeznek majd olyan fejlett gyártási technológiával, mint a tajvani gyártó. Gelsinger a mostani pénzügyi jelentés ismertetésekor egyértelművé tette: ez a terv nem módosult, és bár még sok a tennivaló, jó úton halad a vállalat, hogy el is érje a célt. Továbbra is dolgoznak a költségcsökkentésen (ennek része egy jelentős leépítés), ami már az idén is jelentős megtakarításokat hoz.

Ez az, ami a befektetőknek reményt adhat: a CNBC szerint az Intel javuló bruttó árrése azt mutatja, hogy a vállalat szigorú költségkontrollal, hatékonyan működik.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.