Christian Lindner a Financial Timesnak azt mondta, hogy a német költségvetésben nincs forrás arra, hogy emeljék az Intel gyárépítésére fordított támogatásokat.

Elakadhat az Intel nagy németországi gyárépítési projektje. Christian Lindner német pénzügyminiszter a hétvégén bejelentette, hogy nincs a költségvetésben pénz arra, hogy növeljék az építkezéshez nyújtott állami támogatást. Az Intel 17 milliárd eurósra tervezett magdeburgi beruházásához (a fenti kép a létesítmény látványtervének egy részlete) eredetileg 6,8 milliárd euróval járult volna hozzá a német állam. Csakhogy jöttek a gazdasági nehézségek, és az Intel eredményei sem úgy alakultak, ahogy eredetileg Pat Gelsinger vezérigazgató elképzelhette.

Plusz 3 milliárd euró kellene

A csipgyártó már kora tavasszal belengette, hogy a magdeburgi projekthez kellene még némi állami pénz, mert elszálltak a gyárépítés költségei. Az is elhangzott, hogy ha Berlin nem emeli 10 milliárd euróra a támogatás összegét, le kell állítani a projektet.

Lindner azonban azt mondta a Financial Timesnak egy a hétvégén megjelent interjújában, hogy ellenzi a támogatás növelését. Ezt azzal indokolta, hogy nincs pénz rá a költségvetésben, különösen olyan helyzetben, amikor a német kormány minden erejével a költségvetés konszolidálásán dolgozik. A támogatások más módját (például hogy tartósan kedvezményes villamosenergiához juttatnák a magdeburgi gyárat) egyelőre még vizsgálják, de a költségvetésnek nincs játéktere, hangsúlyozta. A pénzügyminiszter egyébként az energiaáron keresztüli támogatást is ellenzi. Szerinte az nem is felelne meg az EU állami támogatásra vonatkozó szabályainak.

Bár a pénzügyminiszter nyilatkozata egyértelműnek tűnik, a lap arra hívja fel a figyelmet, hogy a berlini kormány megosztott. Olaf Scholz kancellár és gazdasági minisztere, a zöldpárti Robert Habeck is hajlik arra, hogy engedjenek az Intelnek. Azt azonban utóbbi is rendre kiemeli, hogy fontos a mérlegelés, mert az adófizetők pénze forog kockán, és a támogatás növelését a EU-nak is jóvá kell hagynia.

A róka fogta csuka esete?

A projektje fontos lenne a német gazdaság szempontjából (a Financial Times szerint ez a legnagyobb külföldi beruházás az országban a második világháború óta), de legalább annyira fontos lenne az uniós félvezetőipari tervek szempontjából is. Az EU úgy szeretné 2030-ig 20 százalékra emelni részesedését a globális félvezetőpiacon, hogy a félvezetőipari csúcstechnológiában váljon meghatározó szereplővé.

És legalább ennyire fontos lenne az Intelnek is. Ha fel akarja venni a versenyt az egyre inkább nyakára növő AMD-vel, Armmal vagy az Nvidiával, illetve gyártás terén a TSMC-vel, akkor annak egyik módja éppen az lehet, ha sikerül a termelését diverzifikálni, és közelebb vinni a felvevőpiacaihoz. Erre például egy jelentős kapacitással rendelkező európai létesítmény kiváló eszköz lehetne. Emellett azt sem szabad kihagyni a számításból, hogy bár a munkálatok még nem kezdődtek el (német lapértesülések szerint legkorábban egy év csúszással, jövő év elején indulhatnak a munkagépek), a projekt előkészítése már eddig is jelentős erőforrásokat vihetett el.

Az üzleti lap utal arra, hogy az euroövezet országainak több közgazdásza szerint a támogatások növelése pazarlás. Az adófizetők egy olyan célért finanszíroznak egy projektet, aminek elérése erősen kétséges: tudniillik, hogy Németország (és az Európai Unió) gazdasága csökkenthesse az ázsiai beszállítóktól való függőségét. Ez azonban eleve csak vágyálom lehet a komplex ellátási láncok miatt.

Az Intel nem kívánta kommentálni a német pénzügyminiszter által elmondottakat. Azt azonban megerősítette, hogy van egyfajta költségrés a projektnél, és a német kormánnyal közösen dolgoznak annak megszüntetésén.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.