Az EU komoly forrásokat szán az itteni félvezetőipar felfuttatására, ennél azonban több kell, ha a csúcstechnológiában is komoly tényezővé szeretne válni.
Hirdetés
 

Az EU nem azért dönt eurómilliárdokat az európai félvezetőipar fejlesztésébe, hogy végül fontos, de lehangoló szilíciumforrássá váljon – közölte a belső piacért felelő uniós biztos az IMEC (Interuniversity Microelectronics Centre) nemzetközi kutató-fejlesztő szervezet éves fórumán tartott vitaindító előadásában. A The Register riportja szerint Thierry Breton elutasította az olyan földrajzi szegmentációs kísérletet, amelyek értelmében Európa kiforrott, míg Ázsia és az Egyesült Államok fejlett technológiai csomópontokat hozna létre. Ennek érdekében pedig az Uniónak megfelelő kutatási, fejlesztési és gyártási képességekre kell szert tennie a 2 nanométeres vagy annál is újabb eljárásokban.

Ahogy arról a múlt hónapban beszámoltunk, az Európai Tanács és az Európai Parlament eljutott az ideiglenes megállapodásig az európai félvezetőgyártás támogatásáról szóló törvény (Chips Act) szövegéről, 43 milliárd euró értékű támogatási keretet és adókedvezményeket biztosítva a tagországokban üzletet nyitó csipgyártóknak. Ezzel egyrészt megerősítenék a blokk globális félvezetőpiaci részesedését, másrészt a fejlett termékek tekintetében is csökkentenék függőségét az amerikai és ázsiai gyártóktól. Breton szerint a mai csúcstechnológiás csipekben ott vannak az európai kutatások eredményei, de az ipari relevanciához saját gyártótevékenységre is szükség lesz.

Egyszerű biztosan nem lesz

A The Register mindennek kapcsán felidézi, hogy az uniós program eddig nem feltétlenül a hi-tech irányába mutat: bár tényleg új beruházásokat tett lehetővé, azok jellemzően az (autó)ipari alkalmazásokra koncentrálnak. A Bosch konszern például már tavaly bejelentette, hogy 3 milliárd eurót fektet a félvezetőgyártásba és k+f tevékenységbe, de a társaság a 40-200 nanométeres tartományra koncentrál, amivel nem pont az emlegetett csúcstechnológiát képviseli. Az Intel Németországba tervezett gyára már sokkal jobban nézne ki, de a nehézsgekkel küzdő vállalat éppen holtpontra jutott a német kormánnyal a finanszírozás kérdéseiben, és a TSMC is hiába érkezik meg, ha nem 3, 5, vagy akár 7 nanométeres eljárásait hozza Európába, hanem tervei szerint 28 nanométeren szolgálja ki a járműgyártókat.

Breton beszédében olyan, kevésbé izgalmas technológiai területeket is említett, amelyek lehetőség nyújthatnak Európának a fejlődésre (FD-SOI, kis teljesítményű félvezetők), és kitért azokra az erőfeszítésekre, amelyek Európában és az Egyesült Államokban is elindultak a világjárvány nyomán a hazai ellátási láncok megerősítésére. Mivel ezeket a tengerentúlon gyakran övezik nacionalista felhangok, az uniós biztos úgy hivatkozott az itteni csiptörvényre, mint ami nem a bezárkózást vagy a teljes önellátást célozza, hanem csak helyreállítaná az egyensúlyt egy döntő fontosságú területen, lehetőséget teremtve Európa stratégiai eszközeinek védelméhez.

Piaci hírek

Megjelent a Llama 4 modellcsalád, ami leszámol a woke-kal

Egyelőre a Llama 4 Scout és Maverick használható. A Behemoth még nem kapta meg a végbizonyítványát.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.