Szakértők szerint nem nagyon látszik, hogyan lesz a koncepcióból gyakorlat.
Hirdetés
 

Megállapodás született az európai Chips Actről, jelentették be kedden Brüsszelben (a tervezetről itt írtunk). Szakértők azonban elég sok buktatóját látják a mestertervnek, amely a jelenlegi 10 százalék körüli szintről 2030-ig 20 százalékra emelné az EU részesedését a globális félvezetőgyártásból. A terv megvalósítására 43 milliárd eurót szánnának, és külön keret lenne arra, hogy az Unión belüli kutatásokat is támogassák.

A Politico európai kiadása arra hívja fel a figyelmet, hogy a stratégiát voltaképpen a pandémia szülte. Akkor a legnagyobb probléma a csiphiány volt, ami becslések szerint csak az autóiparban 100 milliárd dolláros kiesést okozott.

Csakhogy azóta nagyot fordult a világ: Oroszország lerohanta Ukrajnát, elszálltak az energiaárak és magas az infláció stb. Az Intel például erre hivatkozva kér nagyobb állami támogatást Berlintől a Magdeburgban felépítendő gyárához. És ha nem kap, akár el is halaszthatja a fejlesztéseket. (A vállalat azzal indokolta a döntését a Politicónak, hogy brutálisan növekedtek az építés költségei, hiszen drágább az építőanyag és az energia.)

A szakértők szerint sok a buktató

A berlini Stiftung Neue Verantwortung projektigazgatója, Jan-Peter Kleinhans csippiaci szakértő egyébként más területen is lát problémát a stratégiával. Legfőképpen azt, hogy a mesterterv csak papíron létezik. És benne van a pakliban, hogy miután a politikusok meglapogatták egymás vállát, áttérnek a következő probléma megoldására (valószínűleg ugyancsak elméleti síkon).

Talán a politikusok is érzik: addig kell ütni a vasat, amíg meleg, hogy az Unió ne veszítsen el fontos projekteket, és ezért fogadták el viszonylag gyorsan, de mindenképpen a határidő előtt a Chips Act szövegét. Legalábbis erre utal több, a Politico által idézett politikus nyilatkozata is. Ez azonban csak a felszín. A lövészárkokban még mindig folynak harcok – írja a lap. Viszont most már a pénzről megy a huzavona, például arról, hogyan finanszírozzák a kutatásokat (amire 400 milliót tervez elkölteni az EU).

Továbbra is kérdés, hogy átültethetők lesznek-e a Chips Act elvei a gyakorlatba. Lényegi kérdések dőlnek el tagországi szinten: a gyárlétesítés engedélyeztetése, a szükséges infrastruktúra biztosítása stb., és egyáltalán nem biztos, hogy a helyi célok egybevágnak a Chips Act céljaival. A Politico konkrét példaként az STMicroelectronics és a GlobalFoundaries Dél-Franciaországban tervezett gyárát hozza: a létesítmény vízfogyasztása miatt a helyiek tiltakozásba kezdtek (Magyarországon a debreceni CATL-akkumulátorgyár váltott ki hasonló tiltakozási hullámot).

A Stiftung Neue Verantwortung szakértője szerint hibás az a megközelítés, hogy kell néhány újabb gyár. Olyan félvezető-stratégia kell, ami lehetővé teszi a jövőbeni kihívások kezelését, és pontosan meghatározza azokat a forrásokat, kereteket EU-s és tagállami szinten, amelyek a végrehajtáshoz kellenek.

Ugyanis ma már nem a hiányt és az ellátási láncok zavarait kell kezelni, mint amikor elindult a Chips Act kidolgozása, hanem geopolitikai problémáról van szó. Például arról, hogy folyamatosan nő a feszültség Kína és Tajvan között. Ha eszkalálódna a helyzet, egyik napól a másikra leállhat a fejlett csipek gyártása. (Azok zömét ugyanis még mindig Tajvanon gyártják.)

Az USA (ismét) lekörözte Európát

Eközben az USA nem csak többet költ, mint az EU (Biden tavaly augusztusban írta alá az 52 milliárd dolláros program elindítását), de már folyik több előrehaladott projekt is: az Intel többek között Ohióban építkezik, a TSMC pedig Arizónában. (A gyártását diverzifikáló TSMC már Japánban is építkezik, az EU-ban még nem.)

Kleinhans szerint az amerikai példa mutatja, mit jelent a szavakat tettekre váltani: az USA kereskedelmi minisztériuma például jelentősen bővíti a területtel foglalkozók létszámát, hogy gyorsítsák a végrehajtást. Ráadásul az USA-ban kormányzati szinten is megvan a szakértelem ahhoz, hogy értékeljék a félvezetőipari projekteket, a függőségeket és a gátló tényezőket. Ez a tudás szerinte az EU-ban hiányzik.

Piaci hírek

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.