Az Intel belengette, hogy jelentősen csúszhat az utóbbi évek legjelentősebb amerikai félvezetőgyártó-beruházása Ohióban.

Elakadhatnak vagy legalábbis lassulhatnak az Intel amerikai gyárépítései. A vállalat belengette: ha nem fogadja el az amerikai törvényhozás a Chip Act néven emlegetett állami támogatási tervet, akkor jelentősen csúszhatnak a beruházások. Mint a Bitport is megírta, Pat Gelsinger januárban jelentette be, hogy első körben 20 milliárd dollárt szán egy félvezetőgyár építésére az ohiói Columbus közelében, de a beruházás több év alatt elérheti a 100 milliárd dollárt. A tervnek egyöntetűen tapsolt szinte az egész nyugati világ.

Mint a CNBC írta, az Intel szóvivője tegnap ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy az ohiói bővítés volumene és üteme is nagyban nagyban függ a beígért állami támogatástól.

A törvény elfogadása a vártnál lassabban halad, és a szóvivő szerint nem is lehet tudni, mikor bólint rá az amerikai kongresszus. A tervezett 52 milliárd dolláros keret egyébként nem csak a gyártókapacitás bővítését, hanem a kutatás-fejlesztést is hivatott segíteni.

Pár hónapja még sokkal biztatóbb volt a helyzet. A szenátus március végén 68-28 arányban megszavazta a tervezetet, és akkor úgy tűnt, nyárra akár a képviselőház is elfogadhatja. A jóslat azonban nem jött be. A félvezetőipar állami támogatása ugyanis része egy nagyobb csomagnak, és a terv többi részében egyelőre nem jutottak dűlőre a honatyák. Ezek nem kötődnek szorosan a félvezetőiparhoz, elsősorban a klímavédelemre, illetve a Kínával való kereskedelmi kapcsolatokra vonatkozó részek miatt vannak nézeteltérések. A közös nevező megtalálása további hónapokig tarthat.

Ezermilliárdos nagyságrendben kellene beruházni

Az Intel szóvivője ugyanakkor hangsúlyozta a CNBC-nek, az Intel hajlandó beruházni a Chip Act nélkül is, de a grandiózus, 100 milliárdos fejlesztés a támogatás nélkül bizonytalanná válik. A vállalat mindenesetre lobbizik erősen: Gelsinger a folyamat gyorsítása érdekében Washingtonba utazott, hogy meggyőzze a képviselőket a törvény fontosságáról.

Mint a Seeking Alpha írja, a csipeknek körülbelül a 12 százalékát gyártják az USA-ban. A legnagyobb gyártókapacitással az ázsiai országok (Tajvan, Dél-Korea, Kína stb.) rendelkeznek. Ázsia felel a kibocsátás közel 80 százalékáért.

Bár a világgazdaságot ismét recesszió fenyegeti, iparági szereplők szerint a csiphiányon ez átmenetileg sem segít. Thomas Caulfield, a GlobalFoundries vezérigazgatója egy friss nyilatkozatában úgy vélekedett, hogy ezermilliárd dolláros nagyságrendű befektetések kellenének ahhoz, a félvezetőipar utolérje magát, és képes legyen kielégíteni a globális keresletet. Ezek alapján szerinte nyolc-tíz év alatt duplázódhat a számítógépes csipek globális ipara, és ezt a növekedési tempót még a jelenlegi világgazdasági problémák (például az ellátási láncok zavarai) sem lassítják. A GlobalFoundries egyébként az USA-ban, Szingapúrban és Németországban is jelentősen bővíti gyártási kapacitását.

Piaci hírek

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.