Elakadhatnak vagy legalábbis lassulhatnak az Intel amerikai gyárépítései. A vállalat belengette: ha nem fogadja el az amerikai törvényhozás a Chip Act néven emlegetett állami támogatási tervet, akkor jelentősen csúszhatnak a beruházások. Mint a Bitport is megírta, Pat Gelsinger januárban jelentette be, hogy első körben 20 milliárd dollárt szán egy félvezetőgyár építésére az ohiói Columbus közelében, de a beruházás több év alatt elérheti a 100 milliárd dollárt. A tervnek egyöntetűen tapsolt szinte az egész nyugati világ.
Mint a CNBC írta, az Intel szóvivője tegnap ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy az ohiói bővítés volumene és üteme is nagyban nagyban függ a beígért állami támogatástól.
A törvény elfogadása a vártnál lassabban halad, és a szóvivő szerint nem is lehet tudni, mikor bólint rá az amerikai kongresszus. A tervezett 52 milliárd dolláros keret egyébként nem csak a gyártókapacitás bővítését, hanem a kutatás-fejlesztést is hivatott segíteni.
Pár hónapja még sokkal biztatóbb volt a helyzet. A szenátus március végén 68-28 arányban megszavazta a tervezetet, és akkor úgy tűnt, nyárra akár a képviselőház is elfogadhatja. A jóslat azonban nem jött be. A félvezetőipar állami támogatása ugyanis része egy nagyobb csomagnak, és a terv többi részében egyelőre nem jutottak dűlőre a honatyák. Ezek nem kötődnek szorosan a félvezetőiparhoz, elsősorban a klímavédelemre, illetve a Kínával való kereskedelmi kapcsolatokra vonatkozó részek miatt vannak nézeteltérések. A közös nevező megtalálása további hónapokig tarthat.
Ezermilliárdos nagyságrendben kellene beruházni
Az Intel szóvivője ugyanakkor hangsúlyozta a CNBC-nek, az Intel hajlandó beruházni a Chip Act nélkül is, de a grandiózus, 100 milliárdos fejlesztés a támogatás nélkül bizonytalanná válik. A vállalat mindenesetre lobbizik erősen: Gelsinger a folyamat gyorsítása érdekében Washingtonba utazott, hogy meggyőzze a képviselőket a törvény fontosságáról.
Mint a Seeking Alpha írja, a csipeknek körülbelül a 12 százalékát gyártják az USA-ban. A legnagyobb gyártókapacitással az ázsiai országok (Tajvan, Dél-Korea, Kína stb.) rendelkeznek. Ázsia felel a kibocsátás közel 80 százalékáért.
Bár a világgazdaságot ismét recesszió fenyegeti, iparági szereplők szerint a csiphiányon ez átmenetileg sem segít. Thomas Caulfield, a GlobalFoundries vezérigazgatója egy friss nyilatkozatában úgy vélekedett, hogy ezermilliárd dolláros nagyságrendű befektetések kellenének ahhoz, a félvezetőipar utolérje magát, és képes legyen kielégíteni a globális keresletet. Ezek alapján szerinte nyolc-tíz év alatt duplázódhat a számítógépes csipek globális ipara, és ezt a növekedési tempót még a jelenlegi világgazdasági problémák (például az ellátási láncok zavarai) sem lassítják. A GlobalFoundries egyébként az USA-ban, Szingapúrban és Németországban is jelentősen bővíti gyártási kapacitását.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak