Az Egyesült Államok szenátusa hétfőn ismét jóváhagyta azt a törvényjavaslatot, amely ezúttal 52 milliárd dolláros állami támogatást tenne lehetővé a az amerikai csipgyártás fejlesztésére. A 68-28 arányú döntéssel visszaküldik a jogszabályt a képviselőháznak, hogy végül elindítsák azt a formális folyamatot, amelynek során több hónapos vitát követően megszülethet szubvenciós tervek mindenki számára elfogadható változata.
A szenátus először júniusban bólintott rá összesen 190 milliárd dolláros extra támogatásra az Egyesült Államok technológiai és kutatási szegmenseinek erősítésére, míg a képviselőház február elején fogadta el a maga változatát. A Reuters tudósításából kiderül, hogy a törvényjavaslatok különböző módon közelítik meg a Kínával szembeni versenyképesség kérdését, ide értve a kereskedelemi vagy klímavédelmi rendelkezéseket is.
Lépéskényszerben lépni kell
A szenátus kereskedelmi bizottságának elnöke szerint a mostani szavazás kulcsfontosságú volt az érdemi tárgyalások megkezdéséhez, a Fehér Ház szóvivője pedig újabb lépésről beszélt az amerikai ellátási láncok megerősítésében, hogy a hazai termelést fokozva a következő évtizedekben is megelőzhessék Kínát és a világ többi részét. A hírügynökség szerint azonban lehetséges, hogy a végső megállapodás csak nyáron születik meg.
Bernie Sanders szenátor bírálta és "vállalati kapzsiságnak" nevezte az 52 milliárd dolláros támogatást, hiányolva az adófizetőknek nyújtott garanciákat, illetve a támogatásukért cserébe járó részesedést a csipgyártók nyereségéből. A kereskedelmi minisztérium álláspontja szerint azonban két évtizeddel ezelőtt még az USA állította elő a csipek közel 40 százalékát, míg ma már csak a globális termelés 12 százalékát jegyzi, így nincs sok idő gatyázásra. Múlt pénteken például a General Motors jelezte, hogy a csiphiány miatt áprilisban két hétre leállítja a termelést egyik indianai üzemében.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak