Ezzel lassan lezárulhatnak a több hónapja tartó egyeztetések, és legkésőbb a nyáron megegyezés szülehet az iparág állami segítséggel való felpörgetéséről.

Az Egyesült Államok szenátusa hétfőn ismét jóváhagyta azt a törvényjavaslatot, amely ezúttal 52 milliárd dolláros állami támogatást tenne lehetővé a az amerikai csipgyártás fejlesztésére. A 68-28 arányú döntéssel visszaküldik a jogszabályt a képviselőháznak, hogy végül elindítsák azt a formális folyamatot, amelynek során több hónapos vitát követően megszülethet szubvenciós tervek mindenki számára elfogadható változata.

A szenátus először júniusban bólintott rá összesen 190 milliárd dolláros extra támogatásra az Egyesült Államok technológiai és kutatási szegmenseinek erősítésére, míg a képviselőház február elején fogadta el a maga változatát. A Reuters tudósításából kiderül, hogy a törvényjavaslatok különböző módon közelítik meg a Kínával szembeni versenyképesség kérdését, ide értve a kereskedelemi vagy klímavédelmi rendelkezéseket is.

Lépéskényszerben lépni kell

A szenátus kereskedelmi bizottságának elnöke szerint a mostani szavazás kulcsfontosságú volt az érdemi tárgyalások megkezdéséhez, a Fehér Ház szóvivője pedig újabb lépésről beszélt az amerikai ellátási láncok megerősítésében, hogy a hazai termelést fokozva a következő évtizedekben is megelőzhessék Kínát és a világ többi részét. A hírügynökség szerint azonban lehetséges, hogy a végső megállapodás csak nyáron születik meg.

Bernie Sanders szenátor bírálta és "vállalati kapzsiságnak" nevezte az 52 milliárd dolláros támogatást, hiányolva az adófizetőknek nyújtott garanciákat, illetve a támogatásukért cserébe járó részesedést a csipgyártók nyereségéből. A kereskedelmi minisztérium álláspontja szerint azonban két évtizeddel ezelőtt még az USA állította elő a csipek közel 40 százalékát, míg ma már csak a globális termelés 12 százalékát jegyzi, így nincs sok idő gatyázásra. Múlt pénteken például a General Motors jelezte, hogy a csiphiány miatt áprilisban két hétre leállítja a termelést egyik indianai üzemében.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.