Az izraeli gyárban 2027-ben indulna meg a termelés, és több ezer embernek adna munkát.

Vasárnap maga Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök jelentette be, hogy 25 milliárd dollárból épít új gyárat az Intel a közel-keleti országban. A miniszterelnök szerint ez Izrael történetének legnagyobb nemzetközi beruházása, amely ráadásul a legfejlettebb technológiát viszi az országba.

A Jeruzsálemtől mintegy 70 km-re fekvő Kiryat Gatban felépítendő gyárról egyelőre elvi megállapodás született a gyártó és az izraeli pénügyminisztérium között, írja a The Times of Israel. A tervek szerint 2027-ben nyitja meg a kapuit, és legalább 2035-ig működik az üzem, amely több ezer embernek adna munkát. A beruházás újabb lendületet ad az amúgy is erős izraeli technológiai iparnak, és pénzügyileg sem előnytelen. A csipgyártó vállalja, hogy a jelenlegi 5 százalék helyett 7,5 százalék adót fizet, cserébe kap a beruházáshoz 12,8 százaléknyi állami támogatást.

A vállalat ötven éve van jelen az országban. Az első beruházása 1974-ben indult, azóta több mint 17 milliárd dollárt fektetett, és jelenleg már közel 12 ezer embert foglalkoztat három ottani K+F központjában és a már működő Kiryat Gat-i gyártóüzemében. Az Intel egyébként azt állítja, közvetve mintegy 42 ezer izraeli munkavállaló foglalkoztatásáért felelős, írja a Reuters. Az Intel gazdaságban betöltött kiemelkedő súlyát az izraeli lap is kiemeli. Mint írják, az Intel Israel 2022-ben 8,7 milliárd dollár értékben exportált: ez az összeg Izrael teljes GDP-jének 1,75 százaléka, illetve az ország csúcstechnológiai exportjának 5,5 százaléka. A vállalat tavaly 3,5 milliárd dollárnyi árut és szolgáltatást vásárolt izraeli cégektől.

A vállalat beágyazódását az is segítette, hogy erőteljesen épít az ország innvovatív startup-ökoszisztémájára (arról, hogy miért eredményes nemzetközi összehasonlításban is az iraeli startuptámogatási politika, egy kattintásnyira olvashat bővebben). Összesen hét kisebb-nagyobb startupot vásárolt fel az országban. A legnagyobb üzlete a Mobileye megszerzése volt: 2017-ben 15 milliárd dollárt fizetett az önvezető technológiát fejlesztő vállalkozásért, amit azóta tőzsdére is vitt. De jelentős ügylet volt a Habana Labs (2 milliárd dollár) és a Moovit (1 milliárd) felvásárlása is. Legutóbb tavaly vásárolt izraeli startupot: 650 millió dollárt fizetett a felhőtechnológiákat fejlesztő Granulate-ért.

Kapacitásbővítés és a gyártás diverzifikálása

Az Intel továbbra is tartja magát ahhoz, amit Pat Gelsinger "trónra lépésekor" megígért: erőteljesen kívánja modernizálni, bővíteni és egyben diverzifikálni is a gyártókapacitását. Amerikában és Európában egyaránt bővít. Legalábbis szeretne. A legnagyobbnak ígérkező németországi gyár építése egyelőre áll. Az eredetileg 17 milliárd eurósra tervezett beruházáshoz a németek 6,8 milliárdos támogatást ígértek, Gelsingerék viszont már 10 milliárdot kérnek (érdemes összevetni ezt az izraeli támogatást mértékével), amit bő egy hete a német pénzügyminiszter még képtelenségnek vélt. A Handelsblatt azonban a hét második felében már úgy értesült, hogy napokon belül meglehet a megállapodás a német kormány és a vállalat között egy 9,9 milliárd eurós támogató csomagról.

Szintén múlt heti hír, hogy a vállalat Wrocławban 4,6 milliárd dollárból épít összeszerelő és tesztelő üzemet, ahol mintegy kétezer embernek ad majd munkát, és amely az izraeli gyárhoz hasonlóan 2027-ben indulna. Azt azonban egyelőre nem tudni, hogy a lengyel beruházásnál mekkora lesz az állami támogatás.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.