A távol-keleti nagyhatalom törvényhozói pár napja kibővítették a nemzetbiztonsági szempontból exporttilalom alá vont területek körét.

A múlt héten újabb fejezethez érkezett az Egyesült Államok és Kína immár több éve élénken dúló kereskedelmi csatározása. Ezúttal nem Amerikában jelentettek be újabb korlátozó rendelkezéseket, hanem a kínai parlamentben bólintottak rá egy olyna törvénymódosításra, amely a híradások szerint lényegesen kiszélesíti az eddig érvényben lévő exporttilalmi rendelkezéseket.

Ott is aggódnak a nemzet biztonságáért

A sajátságos politikai berendezkedésű Kínában nem szokás a szavazás előtt álló törvénytervezeteket közszemlére tenni, így egyelőre nem tudható pontosan, hogy mire is bólintottak rá pár napja a honatyák. A nyilatkozatok alapján viszont nagyon úgy tűnik, hogy az állampárt kezébe egy igen széles körben bevethető kereskedelmi fegyver került. 

A népi gyűlés által elfogadott jogszabály ugyanis viszonosság alapú tiltó rendelkezések meghozatalára ad lehetőséget a nemzetbiztonsági szempontból kiemelt területeken. Utóbbi eddig jellemzően a hadászati célú fejlesztések esetében merült fel, ám a mostani szövegben már szerepel a technológi és úgy általában az adatok témaköre is. Ezzel természetesen még inkább kibővül Peking mozgástere abban a tekintetben, hogy hol és milyen formában szeretne visszavágni.

Mint arról korábban beszámoltunk, Kínában még augusztus végén hoztak új szabályokat az MI-technológiák exportjára vonatkozóan, ami többek között lefedi az USA-ban kitiltással sújtott TikTok algoritmusát is az adatelemzésre épülő megoldásokon vagy az interaktív MI-interfészeken keresztül. A vonatkozó tranzakciók engedélyezésére 30 nap áll a kínai hatóságok rendelkezésére, ez pedig olyan eszközt ad a kormányzat kezébe, amelynek révén simán megfúrhatják a TikTok és más alkalmazások eladását, vagy egyszerűen csak elhúzhatják a folyamatot, hogy az kifusson az eladásokat kikényszerítő amerikai elnöki rendelet novemberi határidejéből.

Amerika ellen készült, de másoknak is fájhat

Az USA és Kína viszonya korábban sem volt felhőtlen, ám a kapcsolat azt követően változott kifejezetten ellenségessé, hogy tavaly tavasszal Donald Trump amerikai elnök - nemzetbiztonsági okokra hivatkozva - megtiltotta az üzletelést egy sor kínai vállalattal, köztük a mobilpiacon nehézsúlyú szereplőnek számító Huaweijel. És bár az eltelt időszakban voltak jelei az enyhülésnek, mostanra egyértelműen eszkalálódott a helyzet. Kínában például tavaly decemberben döntöttek arról, hogy az állami intézményeknek és kormányhivataloknak néhány éven belül meg kell szabadulni a külföldi technológiától. Az USA-ban pedig menetrendszerűvé váltak a két ország közötti kereskedelmi szálakat nyirbáló újabb és újabb intézkedések, törvénymódosítási javaslatok.

A csatározás egyik legfontosabb eleme az új generációs kommunikációs hálózatok körül zajlik. Az USA ezzel kapcsolatban kérlelhetetlennek tűnik, és nem csak saját területén, de a vele jó kapcsolatokat ápoló szövetséges országokban is igyekszik kigolyózni a Huaweit az éppen zajló 5G-s pályázatokból, fejlesztésekből. A múlt héten hozott kínai szigorítás viszont arra is lehetőséget adhat Pekingnek, hogy olyan országokat büntessen kereskedelmi szankciókkal, amelyek meghajolva az amerikai nyomásnak, kizárják a fejlesztésekből a távol-keleti cégeket.

Piaci hírek

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.