Egy most benyújtott kétpárti tervezet kötelezővé tenné az üzleti titkokat eltulajdonításának szigorú szankcionálását, erről pedig rendszeresen be is számoltatná az amerikai kormányzatot.

Egy republikánus és egy demokrata párti szenátor közös törvényjavaslatban bővítené az elnök lehetőségeit és kötelességeit, hogy az eddiginél szisztematikusabban lépjen fel az amerikai technológiákra vadászó kínai szervezetekkel vagy személyekkel szemben. A tervezet értelmében a Fehér Háznak félévente egy listát kellene küldenie az illetékes kongresszusi bizottságoknak azokról a cégekről vagy magánemberekről, akiket az amerikai vonatkozású üzleti titkok sorozatos eltulajdonításával vádolnak, veszélyeztetve ezzel az Egyesült Államok nemzetbiztonsági és gazdasági érdekeit.

A törvényjavaslatban azt is szabályoznák, hogy az elnöknek milyen büntetéseket kellene kiszabnia az érintettekre, köztük azokkal a szankciókkal, amelyek befagyasztanák az illető amerikai vagyonát, vagy megtiltanák az ottani piaci szereplőknek, hogy üzleteket kössenek a korlátozások alá vont külföldi partnerekkel. A szabályozás természetesen külföldi, és nem kifejezetten kínai alanyokról szól, de a javaslatot jegyző szenátorok egyértelművé tették, hogy azzal közvetlenül a kínai fél megkérdőjelezhető gyakorlatai ellen lépnének fel az új technológiák megszerzésére.

A Reuters beszámolója szerint a törvény célja elsősorban az elrettentés lenne abban a tekintetben, hogy a benne meghatározott cselekményekkel szemben többé nem lenne esetleges a válaszlépés. Az amerikaiak hosszú ideje kárhoztatják Kínát amiatt, hogy szerintük nem védi megfelelően az amerikai szellemi tulajdont, sőt esetenként ellopja azokat vagy erőszakos technológiai transzfereket kényszerít ki. A kínai kormányzat ugyanakkor azzal vádolja Washingtont, hogy politikai okokból túlozza el az ipari kémkedés valódi súlyát, és az időről időre felmerülő vádakat is alaptalannak tartja.

Folyamatos nyomás alatt a kínai érdekeltségek

Donald Trump amerikai elnök az elmúlt években váltakozó hevességű kereskedelmi háborúba kezdett a kínai üzleti praktikákra hivatkozva, amelynek egyik leglátványosabb vetülete a Huawei kitiltása volt a tengerentúli piacról, illetve a szövetséges országok rábeszéléssel és fenyegetésekkel való győzködése, hogy az ottani 5G-s infrastruktúrafejlesztési projektekből is zárják ki a kínai szállítót. Egy tavaly novemberi szenátusi jelentés közben azt állapította meg, hogy az amerikai szövetséi ügynökségek túl lomhán reagálnak a hazai technológiák Kínába való átszivattyúzására, ezzel pedig hozzájárulnak ahhoz, hogy kéretlenül is az amerikai adófizetők finanszírozzák a kínai gazdasági növekedést.

Kedden egy másik szenátusi jelentés azt is konstatálta, hogy az amerikai kormányzat az elmúlt két évtizedben elégtelenül végezte az USA-ban működő, kínai állami tulajdonban lévő telekommunikációs cégek ellenőrzését. Eszerint a Szövetségi Távközlési Hivatal (FCC), illetve az igazságügyi, védelmi és belbiztonsági minisztériumok képviselőiből létrehozott informális csoport (Team Telecom) is hibázott, amikor simán hozzájárult a China Telecom, a China Unicom és a Pacific Networks (ComNet) amerikai tevékenységéhez.

Az FCC még áprilisban rendelte el az amerikai igazságügy és más szövetségi ügynökségek kérésére, hogy a három operátor az aktuális nemzetbiztonsági kockázatok fényében indokolja meg, miért ne vonja vissza a nemzetközi távközlési szolgáltatások nyújtásáról szóló működési engedélyüket az Egyesült Állmok területén. A három vállalat természetesen azonnal cáfolta, hogy a kínai kormánytól vagy a Kínai Kommunista Párttól bármikor is az amerikai nemzetbiztonságot vagy rendvédelmet veszélyeztető utasításokat kapott volna, és felszólították a Szövetségi Távközlési Hivatalt, hogy bizonyítékok nélkül ne hozzon számukra kedvezőtlen döntést.

Piaci hírek

A vezérigazgatók egyszerre imádják és rettegik az MI-t

A CEO-k közül megdöbbentően sokan hoztak már üzleti döntéseket a ChatGPT válaszaira alapozva. Az első számú vezetők fele szerint pozíciójukat idővel teljesen átveszik az algoritmusok.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.