A techmilliárdos becsült vagyonának egyelőre finoman szólva sem tett jót a tavaly őszi üzlet.

Abban már 2022 októberében is egyetértett a szakértők többsége, hogy az Elon Muskra végül konkrétan rákényszerített Twitter-felvásárlás 44 milliárd dolláros "árcédulája" túlságosan is magas. Arra viszont valószínűleg akkoriban kevesen mertek volna fogadni, hogy alig több mint egy fél év múlva ennek mindössze nagyjából a harmadára értékelik majd a közösségi platformot. 

Márpedig jelenleg itt tartunk, ha hinni lehet a Fidelity legfrissebb értékelésének. A Bloomberg riportja szerint a Twitter megvásárlásában finanszirozóként megjelenő befektetési cégnél már csak összességében 15 milliárd dollárra taksálják a céget. Erre a rendkívül alacsony számra nem egyik pillanatról a másikra jutottak a pénzügyi guruk: a Fidelity az elmúlt hónapok során több lépcsőben és mindig lefelé tartva módosította értékelését. Alig egy hónappal az adásvétel megtörténte után például már több mint felére esett náluk a cég értéke.

Mindezt egyébként Musk sem vitatja. Az új tulajdonos korábban is utalt rá, hogy túl sokat fizetett a közösségi hálózatért, nemrégiben pedig arról beszélt, hogy a Twitter kevesebb mint a felét éri annak, mint amennyiért tavaly ősszel megvásárolta.

Zuhanórepülés

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy Musknak nagy szerepe van abban, hogy idáig fajult a helyzet. Az excentrikus multimilliárdos valóságos ámokfutásba kezdett annak érdekében, hogy a vállalat megfelelő pénzügyi eredményeket tudjon hozni. A cég állományát több körben a töredékére csökkentette, miközben döntései között bőven akadt kapkodó vagy éppen kétségbeesettnek tűnő lépés, amit folyamatosan újabb csavarokkal toldott meg a káoszba taszított közösségi platform reformjait illetően.

Jelentések szerint a Twitter jelentős hirdetőinek legalább a felét elvesztette azt követően, hogy Musk átvette az irányítást, és akik maradtak, azok sem feltétlenül költenek annyit, mint korábban. A kieső bevételeket a cég a Blue előfizetés bevezetésével, és a szolgáltatás szelidnek nem mondható erőltetésével próbálja pótolni. Ez azonban egyelőre nem bizonyult átütő sikernek: a kezdeti lagymatag fogadtatás azóta sem erősödött látványosan.

Ettől függetlenül Musk idén nagy nyerésben van, köszönhetően a Teslában meglévő komoly részesedésének. Az autógyártó papírjai ugyanis idén több mint 80 százalékot erősödtek, így a Bloomberg milliárdos listája szerint 190 milliárd dollárra tehető a vagyona a technológiai piac egyik legmeghatározóbb karakterének. (Azt is érdemes azért megjegyezni, hogy a Tesla jelenlegi bő 200 dolláros árszintje is mindössze a fele a 2021 novemberében elért csúcsnak.)

Közösség & HR

Több ezer programmal jön a Kutatók Éjszakája

A tudományt népszerűsítő uniós kezdeményezés keretében itthon is számtalan intézmény, egyetem és cég tart ingyenesen látogatható, izgalmasnak ígérkező bemutatókat.
 
Minden törekvés ellenére jobb, ha megbarátkozunk azzal, hogy a nyomtatás velünk marad.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.