Abban már 2022 októberében is egyetértett a szakértők többsége, hogy az Elon Muskra végül konkrétan rákényszerített Twitter-felvásárlás 44 milliárd dolláros "árcédulája" túlságosan is magas. Arra viszont valószínűleg akkoriban kevesen mertek volna fogadni, hogy alig több mint egy fél év múlva ennek mindössze nagyjából a harmadára értékelik majd a közösségi platformot.
Márpedig jelenleg itt tartunk, ha hinni lehet a Fidelity legfrissebb értékelésének. A Bloomberg riportja szerint a Twitter megvásárlásában finanszirozóként megjelenő befektetési cégnél már csak összességében 15 milliárd dollárra taksálják a céget. Erre a rendkívül alacsony számra nem egyik pillanatról a másikra jutottak a pénzügyi guruk: a Fidelity az elmúlt hónapok során több lépcsőben és mindig lefelé tartva módosította értékelését. Alig egy hónappal az adásvétel megtörténte után például már több mint felére esett náluk a cég értéke.
Mindezt egyébként Musk sem vitatja. Az új tulajdonos korábban is utalt rá, hogy túl sokat fizetett a közösségi hálózatért, nemrégiben pedig arról beszélt, hogy a Twitter kevesebb mint a felét éri annak, mint amennyiért tavaly ősszel megvásárolta.
Zuhanórepülés
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy Musknak nagy szerepe van abban, hogy idáig fajult a helyzet. Az excentrikus multimilliárdos valóságos ámokfutásba kezdett annak érdekében, hogy a vállalat megfelelő pénzügyi eredményeket tudjon hozni. A cég állományát több körben a töredékére csökkentette, miközben döntései között bőven akadt kapkodó vagy éppen kétségbeesettnek tűnő lépés, amit folyamatosan újabb csavarokkal toldott meg a káoszba taszított közösségi platform reformjait illetően.
Jelentések szerint a Twitter jelentős hirdetőinek legalább a felét elvesztette azt követően, hogy Musk átvette az irányítást, és akik maradtak, azok sem feltétlenül költenek annyit, mint korábban. A kieső bevételeket a cég a Blue előfizetés bevezetésével, és a szolgáltatás szelidnek nem mondható erőltetésével próbálja pótolni. Ez azonban egyelőre nem bizonyult átütő sikernek: a kezdeti lagymatag fogadtatás azóta sem erősödött látványosan.
Ettől függetlenül Musk idén nagy nyerésben van, köszönhetően a Teslában meglévő komoly részesedésének. Az autógyártó papírjai ugyanis idén több mint 80 százalékot erősödtek, így a Bloomberg milliárdos listája szerint 190 milliárd dollárra tehető a vagyona a technológiai piac egyik legmeghatározóbb karakterének. (Azt is érdemes azért megjegyezni, hogy a Tesla jelenlegi bő 200 dolláros árszintje is mindössze a fele a 2021 novemberében elért csúcsnak.)
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak