A nagy eseményen a TSMC elnök-vezérigazgatója mellett az Európai Bizottság elnöke és a német kancellár is ásót ragadott.

Kötelező tiszteletkörök mellett tegnap lerakták a Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., azaz a TSMC első európai csipgyárának az alapkövét (a fenti képen). Az esemény európai jelentőségét jelzi, hogy a tajvani székhelyű vállalat vezérigazgatója, C. C. Wei mellett Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Olaf Scholz német kancellár is ásóra kapott. A több mint 10 milliárd euróból felépülő létesítményben a tervek szerint 2027 végén indulna a gyártás, de csak 2029-ben érné el teljes kapacitását.

Az üzemet egy vegyesvállalat, a European Semiconductor Manufacturing Corporation (ESMC) üzemelteti, aminek a TSMC a többségi tulajdonosa, mellette 10-10 százalékkal száll be két német cég, a Bosch és az Infineon, valamint a holland NXP Semiconductors. A vegyesvállalat vezetője, Christian Koitzsch kinevezése előtt a Bosch drezdai félvezetőgyártó üzemét vezette.

Vannak még buktatók

A hír mindenképpen örömteli, hiszen azt jelenti, hogy végre zöld utat kapott az EU-tól a projektre szánt német állami támogatás, ami meglehetősen jelentős, 5 milliárd euró. Ám cserébe Scholz kancellár egy ásónyomnyival közelebb jutott ahhoz a tervéhez, hogy Németországot félvezetőközponttá tegye. Az ügylet a TSMC számára is előnyös, mert közelebb került az ügyfeleihez, nyilatkozta a gyártó cég vezére.

A megvalósításnak azonban lehetnek még nehezségei, de nem a technológia miatt: az üzemben ugyanis 12 és és 28 nm közötti csíkszélességgel gyártanak majd csipeket elsősorban az autó- és a gyártóiparnak. A kérdés inkább az, hogy honnan lesz megfelelő számú szakember. A toborzást már megkezdték, a TSMC-nek ugyanis e téren vannak rossz tapasztalatai. Az Arizonában jelentős állami támogatással felépülő üzemében idén kellett volna beindítani a gyártósorokat, de megfelelő szakembergárda hiányában a startot jövő évre halasztották.

Az ESMC közel 2000 alkalmazott felvételét tervezi. Ezek egy része ugyan majd Tajvanról és a TSMC más üzemeiből érkezik, de azért ott sem dúskálnak a képzett mérnökökből. A munkaerő másik forrása, hogy egy német egyetemmel és a helyi hatóságokkal együttműködve indítanak olyan képzési programot, melynek része egy gyakornoki időszak Tajvanon egy ottani TSMC képzési létesítményben.

A vállalatnak azonban számolnia kell azzal is, hogy az európai szereplők – köztük egyik partnere, az Infineon, amely egyben a legnagyobb európai gyártó – szintén jelentős fejlesztéseket terveznek, és épp Drezdában.

A német terv, hogy félvezetőipari nagyhatalom lesz, illeszkedik abba az uniós elképzelésbe, hogy a szövetség súlyát a globális piacon a jelenlegi 9-ről 20 százalék fölé növelnék. Erre a tagállamok 2022-ben 43 milliárd eurónyi támogatást szavaztak meg, amelynek elköltésére tavaly született meg a konkrét terv. A terv fontos része a tajvani gyártó fejlesztése. Azt azonban érdemes szem előtt tartani, hogy az USA-ban és a Japánban folyamatban lévő beruházásainak együttes értéke 85 milliárd dollár körül van.

Az Unió terveiben nagy hangsúlyt kapott, hogy a fejlesztéseknél a legfejlettebb technológiákra kell koncentrálni. Ehhez képest a TSMC drezdai gyára (ahogy egyébként az európai gyártók zöme szintén) a kontinens iparának aktuális igényeihez igazodik, amit alapvetően az autó- és gyártóipar határoz meg. A legfejlettebb technológiákra csak lassan csorog a pénz.

A TSMC arra mindig ügyelt, hogy a legfejlettebb technológiát otthon használja, és a régebbi gyártástechnológiát exportálja. A globális gyártás 60 százalékát adó cég kapacitásainak jelenleg 90 százaléka van Tajvanon, de az arizonai, japán és német üzemek beindulása után is csak 80 százalékra csökken.

(Illusztráció: YouTube)

Piaci hírek

A golyóvonatokat is algoritmusok vezetik majd

Japán büszkeségeit azért csak lassan, megfontolva haladva rakják át teljesen automatikus működésre. Az óvatosság érthető, hiszen a Sinkanszenek 300 felett repítik utasaikat.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.