Nyomozók razziáztak Tajvanon nyolc kínai technológiai vállalatnál. Állítólag törvénytelen módon csábítottak át más cégektől szakembereket.

Tajvanon nyolc kínai félvezetőipari vállalatnál tartottak razziát a hatóságok illegális munkaerő-levadászás miatt. Az igazságügyi minisztérium nyomozóhivatalának több mint száz nyomozója 14 helyszínen csapott le négy városban, és beidéztek kihallgatásra több mint 60 embert, írta a Nikkei. Az érintett vállalatok ellen többek között az a gyanú, hogy a tehetségek elcsábításával Tajvan globális gazdasági versenyképességét akarták rontani.

A dolog különösen pikáns, mivel az érintett cégek között van olyan csiptervezési eszközöket fejlesztő startup is – az Amedac (Advanced Manufacturing EDA Co.) – amiben a hasonló piacon mozgó amerikai Synopsys cégnek is van részesedése. A többi érintett cég Kínában bejegyzett csipfejlesztő, a Nikkei név szerint a Vimicro és a Verisilicon nevű cégeket említette.

Az üzleti lapnak egy neve elhallgatását kérő tisztviselő azt mondta, hogy az akciót bő félévnyi nyomozás előzte meg, melynek során a hatóságok figyelték a nyolc vállalatnál a szakemberállomány mozgását és a pénzek áramlását.

A hivatalos közlemény szerint a hatóságok azért kezdtek akcióba, mert a kínai vállalatok a szabályokat kijátszva kutatási-fejlesztési központokat hoztak létre Tajvanon, melyekbe tapasztalt tajvani szakembereket csábítottak át. A hatóságok szerint a vállalatok ezzel megsértették a külföldi vállalatok tajvani működésére vonatkozó szabályokat. Cselekedetük pedig veszélyeztetheti Tajvan nemzetbiztonságát és globális versenyképességét. A vállalatok egy része helyi vagy nem kínai külföldi vállalatnak álcázta magát, de állítólag olyan cég is van a nyolc érintett között, amely a szükséges hatósági-szabályzói engedélyek nélkül folytatott tevékenységet a szigeten.

A vizsgálatra akkor kerül sor, amikor a szigetország a globális csipipar termelésbővítési rohamai által kiváltott kritikus létszámhiánnyal küzd.

A tajvani cégek is sorban állnak a mérnökökért

Tajvan számára a félvezetőipar védelme kritikus, ezért folyamatosan szigorítja az iparágat védő törvényeket. Ennek szellemében szigorították például a gazdasági kémkedés, valamint a kritikus nemzeti technológiák és üzleti titkok Tajvanon kívüli, engedély nélküli felhasználásának büntetési tételeit.

Tajpeiben a legnagyobb veszélynek Peking törekvéseit tartják. A sziget félvezetőiparában ma már olyan súlyos a szakemberhiány, hogy a kapacitások növelésének egyik fontos gátjává vált. Eközben Kína évek óta hatalmas összegeket fordít arra, hogy csökkentse kitettségét a külföldi félvezetőipartól. És ha a terv kivitelezése a vártnál többe kerül és lassabban is halad, Peking nem adta fel. Az iparág felfuttatásához szükséges szaktudást pedig úgy tűnik, többek között épp Tajvanról szeretné megszerezni.

Erre reagálva tavaly áprilisban Tajvan betiltotta azokat az álláshirdetéseket, melyek Kínában kínáltak karrierlehetőséget szakembereknek. Bár a mostanihoz hasonló látványos akciók nem voltak, tavaly 23 esetben indult vizsgálat tiltott munkaerő-toborzás miatt kínai vállalatok ellen. A legnagyobb visszhangot a kriptovaluta-bányászatra optimalzált csipeket fejlesztő Bitmain Technologies ügye váltotta ki. A cég állítólag több mint 100 mérnököt csábított át magához illegálisan Tajvanon, hogy gyorsítsa mesterséges intelligenciája fejlesztését.

Közösség & HR

A magyarok nemigen hisznek az önvezető autózásban

Egy friss reprezentatív kutatás szerint honfitársaink többsége maximum a távoli jövőbe teszi a robotaxik általános elterjedését.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.