Az Intel feje újabb mestertervvel állt elő. Tajvanban pedig már arról beszélnek, hogy nem is lesz olyan egyszerű a gyártási kapacitások növelése.

Ahogy Pat Gelsinger, az Intel vezérigazgatója a negyedéves eredmények közzétételekor ígérte, megtartották az Intel befektetői találkozóját. A vezérigazgató mondott fájdalmasat és meglepőt is a jövőről. Ami a befektetőknek fájdalmas lehetett: már 2022-ben csökken, majd évekig 51-53 százalékos szinten marad a haszonkulcs (tavaly még 58 százalék volt). Csiphiány van (az első negyedévre beígért Arc grafikus csipeknek is csak a notebookokba szánt verzióját tudja piacra dobni a vállalat, az asztali változatot a második félévre halasztotta), ezért új technológiákba és gyárakba kell fektetni. De ha minden összejön, 2025-től ismét javul a vállalat nyereségessége.

Őrült ötlet, de van benne rendszer?

A távolabbi kilátások viszont annál szebbek. A folyó üzleti évre szolid, 1,7 százalékos bevételnövekedést vár a vállalat, de 2023-2024-re a növekedés lényegesen felgyorsul, bár továbbra is egy számjegyű lesz. 2025-26-ra azonban már a 10-12 százalékos szintet is elérheti, azaz addigra beérnek a Gelsinger által beígért, bejelentett vagy már el is kezdett beruházások és felvásárlások. A bővölés finanszírozásról az Intel "Varga Misijének" kell majd gondoskodnia. David Zinsner, a cég új pénzügyi igazgatója, aki a korábbinál nagyobb pénzügyi fegyelmet ígért, azt mondta, hogy a finanszírozáshoz szükség esetén bevonnak külső tőkét és támogatásokat is (a Biden-adminisztráció a félvezetőiparnak 52 milliárd dolláros támogatási keretet szeretne megszavaztatni a képviselőházzal.)

Gelsinger előállt egy ötlettel az ARM-ügy rendezésre is. Mint a Bitport is megírta, az Nvidia látva a szabályzó hatóságok ellenállását a közelmúltban végleg feladta, hogy megvegye a brit csiptervező céget. Az Intel számára jó forgatókönyv lenne a SoftBank tervezett megoldása, a tőzsdére vitel. De van egy régebbi terv is, amit érdemes lenne felmelegíteni, mondta: létre kellene hozni egy konzorciumot – természetesen az Intel részvételével.

Az Intel nem jelentős ügyfele az ARM-nak, de bizonyos területeken használja a technológiáit. Ez azonban változóban van, mert az ARM technológia része lesz a tavaly felállított Intel Foundry Services (lényegében bérgyártást végző) részlegnek. Ha létrejönne egy konzorcium, valószínűleg szívesen beszállna valamilyen módon az Intel is, hangsúlyozta Gelsinger.

Rövid távon a csiphiányról, hosszabb távon a passzátszélről szól

A Gelsinger által felmelegített ötlet még világosabbá teszi: a globális csiphiányra adott válaszon is múlik, hogy az elkövetkező 5-10 évben ki fújja a passzátszelet a technológiai iparban. De arra is utal, hogy önmagában az kevés lesz, hogy még több gyárat-gyártósort állítanak üzembe. Ahhoz fejlesztési és gyártási szellemi háttér (szürkeállomány) is kell.

A csipgyártás (és nem csak a tervezés) ugyanis tudásintenzív szegmens. Nem elég, hogy valahol van olcsó munkaerő, a gyárak üzemeltetéséhez sok és magasan képzett speciális szakember kell. (A 2000-es években keringtek olyan pletykák, hogy bizonyos gyártási kapacitásait Magyarországra hozta volna az Intel, de nem látta megnyugtatónak a szakemberkínálatot.) A Nikkei beszámolója szerint a tajvani félvezetőgyártók sorban állnak a végzett mérnökökért. A PhD diplomát szerzők sokszor azonnal magas beosztásban kezdenek a cégeknél. Az egyik nyilatkozó elmondta az üzleti lapnak, hogy nem csak HR-esektől, hanem cégvezetőktől is rendszeresen kap megkereséseket.

Az iparág szereplői világszerte ezres-tízezres nagyságrendben vesznek fel embereket. Tajvanon, a csipgyártás egyik fellegvárában két éve 225 ezer ember dolgozott a félvezetőiparban, tavaly év végén már 290 ezer, de akár holnap fel tudna szívni több tízezer új szakembert.

Eközben ezerrel megy az agyelszívás: Kína, de a tengerentúli (értsd: amerikai) vállalatok is csábítják a tajvani szakembereket. A Nikkei össze is számolta: a globális gyártók összesen 370 milliárd dollárnyi beruházást jelentettek be, és ezeket az új egységeket fel kell tölteni szakemberrel. A tajvani kormány az elszívást átmenetileg adminisztratív eszközökkel ellensúlyozta: a Covid-19-re hivatkozva megtiltotta a munkavállalást a szárzaföldi Kínában.

Az összeállításból az is kiderül, hogy ez a helyzet le fogja lassítani az innovációt. A csiptervezésbe beszállni kívánó startupok, legyen bármennyire innovatív az ötletük, nem tudják megfizetni a szakembereket, akik akár 70 százalékkal is többet vihetnek haza egy globális gyártótól.

Piaci hírek

Nincsenek csodák, a Teslánál is készülhetnek a robotaxik távoli irányítására

Egy álláshirdetésből következtetnek rá, hogy ha beindul a járműgyártó saját szolgáltatása, akkor sem fog senki teljes autonómiával közlekedő Cybercab taxikban utazgatni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.