Több mint 5 milliárd dollárért szerzi meg a Tower Semiconductort. Így gyorsabban ki tudja használni a megnövekedett keresletet, mint építkezéssel.

Felvásárolja a Tower Semiconductort az Intel, 5,3 milliárd dollár készpénzért. Ahogy a csipekre, így a csipgyártókra is nagy a kereslet, így érthető, hogy a Pat Gelsinger vezérigazgató irányította vállalat jelentős felárat, részvényenként 53 dollárt fizet az izraeli gyártóért (hétfőn, mielőtt felmerült volna a felvásárlás lehetősége, még csak 33 dollár környékén forogtak a Tower papírjai).

Jó napjuk volt a befektetőknek, akik hittek a pletykának: még az is szépen kaszál az üzleten, aki akkor kezdett bevásárolni Tower-részvényeket, miután kedden az első hírek felröppentek a dealről, minek hatására 47 dollár fölé ugrott az árfolyam. A felvásárlás híre egyébként nem csak a Tower árfolyamát hajtotta fel, az Intelnek is jót tett: azóta közel két százalékkal emelkedett az árfolyama.

A Tower Semiconductor autókhoz, orvosi eszközökhöz és energiagazdálkodási alrendszerekhez gyárt ún. analóg csipeket. (Ezek a speciális áramkörök jelentik a hidat az analóg és a 0/1-ben gondolkodó digitális világ között.) A vásárlás oka pedig kézenfekvő: az Intel meg akarja erősíteni magát egy olyan területen is, amelyet a TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) ural.

Egy a Reutersnek nyilatkozó elemző szerint az ún. trailing edge folyamattechnológiához használt csipekből, melyek ma már szinte minden eszközben jelen vannak (a témáról itt olvasható egy rövid összefoglaló), még néhány évig hiány lesz. Egy másik elemző szerint az üzlettel az Intel szakemberekhez jut, akik segíthetnek a bérgyártási üzletágát fejleszteni, és ami legalább ennyire fontos, ügyfelekhez is. (Pat Gelsinger, az Intel tavaly januárban kinevezett vezérigazgatója, stratégiájában a bérgyártás is fontos szerepet kap.) Gelsinger erre utalt, amikor a felvásárlás kapcsán arról beszélt, hogy a két vállalat technológiái jól kiegészítik egymást. Mint mondta, a félvezető piac 100 milliárd dollár nagyságrendű, és az évtized végéig erőteljesen bővül. Az Intel által gyártott csipek ennek a piaci igények mintegy 70 százalékát fedik le, a többi 30 százalékot pedig olyan vállalatok szolgálják ki, mint a Tower.

Az elemző persze azt is hozzáteszi, hogy több év, amíg az Intel be tudja indítani a bérgyártását, és akkorra már valószínűleg nem lesznek ellátási nehézségek, mivel a konkurensek, mindenekelőtt a TSMC és a Samsung is gőzerővel bővíti kapacitásait.

Beágyazódott az izraeli technológiai iparba

A Tower Semiconductornak Izraelben, Texasban és Japánban vannak üzemei, melyekben 200 és 300 nm-es technológiával gyártanak csipeket "fabless" cégeknek és az integrált eszközök gyártóinak. A vállalatnak sok kínai ügyfele is van. Állítólag az energiagazdálkodási csipjeire a legnagyobb a kereslet.

Az, hogy az Intel Izraelben talált megfelelő felvásárlási célpontot, nem véletlen: a vállalat ötven éve van jelen az ország technológiai iparában. Támogat startupokat befektetőként, működtet K+F központot, gyártóüzemet... Jelenleg öt üzemük, központjuk van az országban és további befektetéseket is terveznek. Többek között 10 milliárd dollárból épül egy új gyártóüzem, ahol hatezren dolgoznak majd, és a K+F kapacitásokat is bővítik 600 millió dollárból.

Az elmúlt néhány évben az Intel több jelentős akvizíciót is végrehajtott az országban. Legismertebb szerzeménye a Mobileye, melyet 2017-ben vett meg bő 15 milliárd dollárért, és a Mellanoxról 2019-ben ugyan lemaradt, de gyorsan megvigasztalta magát két másikkal. Még 2019-ben felvásárolta a Habana Labsot, majd a következő év tavaszán a Moovit nevű stratupot.

A most bejelentett megállapodást egy éven belül szeretné lezárni a két vállalat. A hosszú határidő oka, hogy az ajánlatot még a Tower részvényesei sem hagyták jóvá, utána pedig még jönnek a kötelező piacfelügyeleti körök is. Gelsinger azonban zökkenőmentes jóváhagyási procedúrára számít. A lezárás után a gyártót az Intel Foundry Services üzletágba integrálják.

Piaci hírek

Nincsenek csodák, a Teslánál is készülhetnek a robotaxik távoli irányítására

Egy álláshirdetésből következtetnek rá, hogy ha beindul a járműgyártó saját szolgáltatása, akkor sem fog senki teljes autonómiával közlekedő Cybercab taxikban utazgatni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.