A kínai félvezetőgyártó-berendezést építő vállalatok többsége 14-28 nanométeres technológiához szállít eszközöket. Legalább két-három generációnyi a lemaradásuk.

Megrekedhet, de legalábbis erőteljesen lassulhat a kínai technológiai ipar fejlődése, ha maradnak az amerikai szankciók. A Nikkei által megkérdezett gyártóberendezéseket szállító kínai vállalatok meglepő nyíltsággal beszéltek a kilátásokról.

Amikor a Trump-kormányzat kereskedelmi szankciókat vezetett be kínai techvállalatokkal, mindenekelőtt a Huawei-jel szemben, voltak olyan prognózisok is, hogy az érintett vállalatok előremenekülnek, és rövid idő alatt felfuttatják, felgyorsítják a saját csipgyártás. Ennek elvi lehetősége megvolt, de már akkor is hiányoztak a korszerű gyártóberendezések. A hét legnagyobb kínai gyártó jó esetben a 14–28 nm-es csíkszélességig jutott, de vannak még régebbi gyártástechnológiát szállító vállalatok is.

Kellenek a külföldi alkatrészek

A Nikkeinek válaszoló hét vállalat nem kertelt: az USA szankciói miatt nem jutnak sem alkatrészekhez, sem alapanyagokhoz, hogy gyorsítsák a technológiaváltást. A pótlásukra használt, hazai forrásból származó összetevőkkel viszont nagyon lecsökkent a hatékonyságuk.

A legkritikusabb problémát a fotolitográfiai berendezések jelentik. Az egyik legfontosabb gyártó, a sanghaji Micro Electronics Equipment egyik mérnöke azt állította a Nikkeinek, hogy a 90 nm berendezéseik jól működnek, de a 28 és 14 nm-es gyártásban használható modelljeik még tökéletesítésre szorulnak. Ezzel szemben a világ legnagyobb gyártója, a holland ASML már olyan fotolitográfiai gépeket szállít, melyeket akár 3 és 2 nm-es termékekhez is lehet használni.

Jelenleg a legfejlettebb gyártástechnológiához gépeket szállító AMEC (Advanced Micro-Fabrication Equipment) például ugyan képes 5 nm-es gyártóeszközöket szállítani (a Nikkeinek válaszoló cégek közül egyedüliként), de a kapacitásának zömét a 14 és 28 nm-es gépek adják. Egy pekingi vállalat pedig még ennél is régebbi technológiát szállít (40 nm), de mint a gyártó egyik képviselője mondta, ezekre is nagyon nagy az igény, tekintve hogy kormányzati cél a belföldi félvezetőgyártás arányának növelése.

A gyártók zöme eddig a 14 nm-ig jutott, de mint a gazdasági portálnak az egyik cégvezető mondta, mikrocsipek nem csak mobilokba kellenek, azaz a kínai gazdaságban még a 120 nm-es technológiával gyártott félvezetőkre is óriási az igény. Mindazonáltal a 14 és 28 nm technológia sem problémamentes. A legnagyobb kínai félvezetőgyártó, az SMIC (Semiconductor Manufacturing International Co.) által tavaly a második negyedévben értékesített csipek közel 15 százaléka 14-28 nm-es technológiával készült, a negyedik negyedévben a berendezésellátási problémák miatt ezek aránya 5 százalékra csökkent.

Ennek megoldása, illetve továbblépés azonban külföldi technológia híján lassú lesz. Egyes gyártók ezért saját fejlesztőbázist építenek, hogy a hiányt áthidalják. Helyzetüket külön nehezíti, hogy a csiphiány globális probléma, aminek hatására a legnagyobb gazdaságok is inkább saját ellátásukra koncentrálnak rövid és hosszú távon egyaránt.

Fényévekre a kitűzött céltól

Az IC Insights amerikai kutatócég januári előrejelzése szerint 2025-re Kína félvezetőigényének kevesebb mint ötödét tudja belső forrásokból biztosítani, ráadásul ennek felét nem is hazai, hanem tajvani és dél-koreai gyártók kínai üzemei állítják elő.  (Az külön érdekes, hogy a kutatócég tavaly 2024-re még közel 21 százalékos arányt jósolt.)

Mint a Nikkei megjegyzi, a pekingi kormány mostanság ritkán emlegeti a Made in China 2025 egyik fő célkitűzését, amely az évtized közepére azt tűzte ki, hogy az országnak 70 százalékban belső gyártásból kell biztosítania a félvezető-szükségletét. A 2015-ben meghirdetett gazdaságfejlesztési terv idején is a kínai gazdaság félvezető-igényének 15 százalékát fedezte a belső gyártás. Az azóta elégetett pénzekhez képest valóban nem tekinthető jelentősnek a pár százalékos növekedés. Így különösen érthető, hogy Hszi Csin-Ping elnök miért hallgat a kínai félvezetőipar sikereiről.

Piaci hírek

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.