A Google, majd egy sor fontos csipgyártó is bejelentette, hogy határozatlan időre felfüggeszti üzleti kapcsolatát a Huawei-jel. Megkerestük a kínai cég hazai képviseletét is az ügyben.

Össztűz zúdult az amerikai-kínai kereskedelmi háborúban a Huawei-re. Mint arról a hétvégén a Reuters beszámolt, a Google felfüggesztette üzleti kapcsolatait a Huawei-jel, miután a kínai gyártó Donald Trump rendelete értelmében tiltólistára került az USA-ban.

Majd jöttek az amerikai csipgyártók: a Broadsom, az Infenion, az Intel, a Qualcomm és Xilinx is felfüggesztette szállításait.

Az amerikai intézkedés pénteken lépett életbe, és 38 Huawei-leányvállalatot is érint egyebek között az Egyesült Királyságban, Kanadában, Brazíliában, Japánban és Szingapúrban. A kínai óriáscég amerikai gyártmányú csipekhez és technológiákhoz csak az amerikai kormány engedélyével juthat hozzá. Ez érvényes a már leadott megrendelésekre is.

A Google lépése talán a legsúlyosabb

A Google döntése határozatlan időre szól, és addig a kínai vállalat csak az nyílt forráskódú fejlesztésekhez juthat hozzá, de például az Android ezután kiadott hivatalos verzióihoz nem. Emellett a Google saját fejlesztésű appjairól is le kell mondani. Ezzel a Huawei lényegében kiszorul az Android-ökoszisztémából, abból a globális együttműködésből, amely az andoridos telefonok sikerét biztosítja. Hiába ugyanis a nyílt forráskódú operációs rendszer, ha az eszközök használhatóságát a Google-től licencelt kiegészítő szolgáltatások és appok adják.

A Google szóvivője azt mondta a Reutersnek, hogy a Google Play-hez és a Google Play Protecthez a meglévő Huawei eszközökről továbbra is hozzá lehet férni, és ezekhez a frissítéseket is megkapják a felhasználók.

A mostantól gyártott készülékekről viszont elérhetetlenné válhatnak az olyan alkalmazások, mint a Gmail, a Google Térkép, a YouTube, sőt a Play Store is. A Google döntése felhasználók millióit érinti világszerte, hiszen a Huawei ma már egyértelműen a világ második legnagyobb mobilgyártója, és telefonjain a Google Androidja fut. A két cég együttműködése ráadásul szorosnak mondható. A Huawei készülékei elsők között kapták meg az Android Enterprise Recommended ajánlást (a Goggle szabványosítási kísérletéről itt írtunk), és aktívan részt vett a következő Android főverzió, az Android Q tesztelésében is.

A lépés a Huawei kínai pozícióit kevésbé érinti, mivel ott a Google appjait amúgy sem lehet használni. A második legnagyobb piac viszont Európa, ahol csúnyán bezuhanhat a készülékek iránti kereslet.

Mire lesz elég a B terv?

Ahogy azt már a múlt héten megírtuk, az amerikai kormányzati döntés a csipgyártók és a Huawei együttműködésére is kihat, és több gyártó a hétvégén be is jelentette a szállítások felfüggesztését, ami a kínai vállalat szinte teljes portfólióját érinthetik.

A Huawei az Intel csipjeit használja a telekommunikációs hálózati eszközeiben, de a kozumer termékeiben, például a laptopjaiban is. Utóbbiakból a Bloomberg szerint a Huawei-nek pár hónapnyi tartaléka van.

A telefonoknál a Qualcomm és a Broadcom szállításainak kiesése okozhat hamarosan gyártási nehézségeket. Itt ugyanakkor van menekülő út is: a kínaiak ugyanis saját fejlesztésű csipeket is használnak, de ebből egyelőre nem tudják fedezni a teljes igényüket.

Mint azt pénteken írtuk, a Huawei menedzsmentje nem igazán reménykedik a szituáció gyors és megnyugtató rendezésében, ezért a cégnél azonnal beindult a válságterv – amire egyébként már valamelyest készült is a vállalat. A korábbi évek incidensei után mind az alkatrészgyártásban, mind szoftverek terén igyekezett alternatívát teremteni az USA-ból importált termékekkel szemben. Ilyen lépés volt a saját csipfejlesztés mellett az is, hogy néhány éve dolgozik egy operációs rendszeren.

Ez a fagyi visszanyalhat

Ha nem sikerül gyorsan rendezni Kína és az Egyesült Államok viszonyát, azt a technológiai szektor globálisan is megszenvedheti. A konzumer piacon például a Huawei éves szinten több mint 200 millió készüléket értékesít, ráadásul egyike azoknak a vállalatoknak, melyek a zsugorodó piac ellenére is dinamikusan tudják bővíteni az értékesítésüket. Azt a csipgyártók is meg fogják érezni, ha ez a gyártási volumen kiesik.

De az új generációs mobilhálózati eszközök fejlesztése is megakadhat, mivel a Huawei ott is az egyik legfontosabb globális szállítóvá vált. Nem véletlen, hogy az amerikai nyomás ellenére például az Európai Bizottságnak nem áll szándékában formálisan megtiltani a Huawei európai piacszerzését.

Az amerikai cégek bojkottja persze új helyzetet teremt, hiszen egyelőre a kínai cégek nem tudnak amerikai alkatrészek nélkül gyártani. Ez pedig az európai 5G-s tervek újragondolására kényszerítheti az illetékeseket.

Keresik a megoldást

A Huawei Technologies ma délelőtt az alábbi nyilatkozatot juttatta el lapunknak.

"A Huawei Technologies ellenzi az Amerikai Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériumának döntését, mellyel az úgynevezett Entity Listre tette a vállalatot. Megvan a tervünk annak biztosítására, hogy termékeink többsége a nehéz körülmények között tovább tudja szolgálni a felhasználókat. Azonnali lépéseket teszünk az ügy megoldásának érdekében, minden lehetséges intézkedést megteszünk, hogy mérsékelni tudjuk a döntés hatását. A helyzet ellenére továbbra is elkötelezettek maradunk a magas színvonalú szolgáltatások és termékek biztosítása mellett. Szeretnénk megköszönni felhasználóinknak a folyamatos támogatást, továbbra is a legjobb szolgáltatásokat és élményt fogjuk biztosítani számukra.

A Huawei jelentősen hozzájárult az Android fejlődéséhez és növekedéséhez világszerte. Mint az Android egyik legfontosabb globális partnere, szorosan dolgoztunk nyílt forráskódú platformjaikkal, hogy olyan ökoszisztémát fejlesszünk ki, amely mind a felhasználók, mind az iparág számára előnyös. A Huawei továbbra is biztosítja a biztonsági frissítéseket és az értékesítés utáni szolgáltatásokat minden már értékesített vagy kereskedelmi forgalomban kapható Huawei, illetve Honor okostelefonon és tableten. Továbbra is biztonságos és fenntartható szoftver-ökoszisztémát építünk majd, annak érdekében, hogy a lehető legjobb élményt biztosíthassuk felhasználóink számára világszerte."

Mobilitás

Linus Torvalds eligazította a generatív mesterséges intelligenciát

Már nagyon hiányzott a megfelelő iránymutatás a linuxos közösségnek.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.