Szebb, gyorsabb, okosabb és biztonságosabb is lesz az új Android, az egyelőre Q-ként emlegetett mobil operációs rendszer – ígéri a Google. Az újdonságokról hosszasan írt a vállalat hivatalos blogjában Dave Burke műszaki igazgató. Kimazsoláztuk a legérdekesebbnek tűnő újdonságokat. Az azonban, hogy végül ezek közül mi kap helyet a végleges kiadásban, csak a harmadik negyedévben derül ki, akkorra várható ugyanis az operációs rendszer új verziójának a piacra dobása.
Ami a legfontosabb: a biztonság
Az adatvédelem és a biztonság kiemelt szerepet kap. A legfontosabb mondás, hogy a felhasználó jobban kézben tarthatja, hogy az alkalmazások mikor használhassák a készülék gyűjtötte lokációs adatokat – ezek nem megfelelő kezeléséért elég sokat ekézték a Google-t. Ha például valaki ételrendelő appot használ, célszerű engedélyezni a tartózkodási helyét, mert egyszerűbbé válik a rendelés folyamata, az azonban már indokolatlan, hogy az app háttérben futva is hozzáférjen a helyadatokhoz. A Q-ban korlátozni lehet a hozzáférést arra a pár percre, amíg az alkalmazást használja a készüléktulajdonos, de engedélyezhető a korlátlan hozzáférést vagy kérhető a teljes tiltás is.
Ugyanez az elv érvényesül a fájlok kezelésében: megszabható, hogy egy app milyen tartalmakhoz férhet hozzá. Az új verzió az azonosítólopást is nehezíti: korlátozza a hozzáférést a sorozatszámhoz, az IMEI azonosítóhoz stb. Emellett alapértelmezetten randomizálja az eszközök MAC címét a különböző Wi-Fi hálózatoknál.
A wifinél is javul a biztonság. Az Android Q támogatja a tavaly nyáron bejelentett, jobb hitelesítést és erősebb titkosítást ígérő WPA3 protokollt. Az is a biztonságot javítja, hogy több elérhető hálózat esetén a rendszer a korábban már használtakat preferálja. A bétában a wifikapcsolat vagy a mobilnet alkalmazásokon belül is ki-be kapcsolható az alkalmazás elhagyása nélkül. Ezt a Settings Panel API teszi lehetővé, amelynek segítségével a rendszerbeállítás megjeleníthető az appokon belül.
Gyorsabb, szebb, okosabb
A hálózati kapcsolati API-k egyszerűsítik a helyi wifi hálózaton lévő IoT eszközök kezelését és a peer-to-peer kapcsolatokat is például konfiguráláshoz, letöltéshez vagy nyomtatáshoz. Magának a kapcsolatnak a minőségét egy ún. "Wi-Fi performance" mód javítja: az alkalmazások közvetlenül kommunikálhatnak az eszköz firmware-ével, hogy a lehető legkisebb késleltetésű és leggyorsabb kapcsolatot építhessék ki.
Készül az Adroid Q-hoz a Vulkan API-ra épülő, szabványos, frissíthető OpenGL driver. (A 2016-ban bejelentett Vulcan API közvetlen hozzáférést ad az appfejlesztőknek a GPU-hoz. Ezáltal az alkalmazások teljesítményének növekedése ellenére nőhet a készülékek üzemideje.) A cél az, írja Burke, hogy a Vulkan legyen az Android széles körben támogatott grafikai API-ja. A fejlesztőkert érinti, hogy a bétában bekapcsolták az ANGLE nevű grafikus absztrakciós réteg támogatását. Az ANGLE-n keresztül az OpenGL ES 2.0-t (OpenGL for Embedded Systems) használó alkalmazások és játékok kihasználhatják a Vulkan teljesítményét és stabilitását.
A javítottak a kamerakezelésen. Az Android Q elérhetővé teszi külső alkalmazások számára a mélységélességre vonatkozó metaadatokat, már ha azokat a készülék szenzora begyűjti. A metaadatokat így külső fotós alkalmazásokban is fel lehet használni vizuális effektek létrehozásához. Mindezeken túl a rendszer bevezeti az AV1 videokodek, illetve az Opus hangkodek támogatását, melyekkel alacsonyabb sávszélesség mellett lehet jobb minőséget biztosítani mobil eszközökön.
Ami az okosságot illeti, a Neural Networks API lehetőségei tovább bővültek. (Ez az API adja a mobilokon a a gépi tanulási keretrendszerek alapját.) A fejlesztések célja elsősorban a teljesítmény javítása volt, hogy a például az objektumazonosítás (például egy kameraapplikációban) vagy a képszegmentálás gyorsabb és pontosabb legyen.
Alapból összehajtható telefonra is jó lesz
A rendszer – a Google ígérete szerint – alapból támogatja az MWC már bemutatkozó összehajtható kijelzőjű készülékeket. Támogatja például az appok menet közbeni átméretezését (például amikor külső képernyőről a kinyitottra megy át az alkalmazás vagy viszont).
Emelett dolgoznak az Android Emulator továbbfejlesztésén is, hogy alkalmassá tegyék az a kihajtható képernyős fejlesztések tesztelésére.
Az Android Q bétája egyébként Pixel telefonokon próbálható ki. Az újdonságokról bővebben egy kattintásnyira olvashat.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak