Japán büszkeségeit azért csak lassan, megfontolva haladva rakják át teljesen automatikus működésre. Az óvatosság érthető, hiszen a Sinkanszenek 300 felett repítik utasaikat.

A héten Japán egyik vezető vasúttársasága bemutatta azt az ütemtervét, amelyet követve végül teljesen automata üzemmódra állítanák a társaság gyorsvasútflottáját. Eszerint a Sinkanszeneket fokozatosan adnák át az algoritmusnak, a teljes folyamat pedig nagyjából egy évtizedet ölel majd fel – olvasható a Register beszámolójában.

A JR East anyaga az autonóm üzemeltetés előnyei között említette "a fokozott biztonságot és a közlekedés stabilitását, a hatékony üzemeltetésből származó energiamegtakarítást, a kereslet kielégítéséhez szükséges nagyobb rugalmasságot, valamint a munkavállalók más feladatokra való átcsoportosításának lehetőségét".

Japán általában meglehetősen kétarcú, ha a technológia felhasználásáról van szó. Például csak nemrégiben sikerült egy törvénymódosítással végleg megszabadulni a flopilemezek használatától a közigazgatásban. Az viszont tagadhatatlan, hogy az utasokat több mint 300 km/órás sebességgel szállító, golyóvonatként emlegetett szerelvények világszinten is kiemelkedő mérnöki attrakciónak számítanak – immár 60 éve.

Az első vonal 1964-es megnyitása óta egyetlen halálos baleset történt, az is részben egy utas hibájából, aki késve akart felugrani a vonatra, de az ajtón kívül rekedt. Sinkanszen-szerelvény pedig 2004-ben siklott ki először, de nem a vonal meghibásodása, hanem egy váratlanul erős földrengés okozta síntörés miatt, és akkor senki sem sérült meg. A vonatok pontosságát jól jellemzi, hogy késésüket századmásodpercekben mérik.

A társaság menetrendje szerint a már most is komoly technológiai arzenállal, például földrengés-érzékelőkkel, fejlett fékező rendszerrel bíró pályákat az elkövetkező években lépésről lépésre készítik fel a teljesen autonóm üzemmódra. Még közel öt évet kell várni arra, hogy 2029 márciusában Nagaoka és Niigata állomások között átvegye a stafétát a gép, ám ekkor még szigorúan személyi felügyelet mellett. A terv az, hogy egy évvel később már bizonyos szakaszokon önállóan is közlekedhetnek az utasokat éppen nem szállító Sinkanszenek.

Kedvelt terep

A vasúti közlekedés automatizálása nem számít újdonságnak, hiszen a kötött pálya jelentősen leegyszerűsíti a mérnökök dolgát. 2018-ban, azaz hat év számoltunk be például arról az ausztrál kezdeményezésről, amelynek keretében egy bányavállalat önműködően közlekedő vonatflottát kezdett fejleszteni. Vagy hogy messzebbre ne menjünk, a budapesti 4-es metró is vígan elközlekedik már emberi vezető nélkül.

A japán projekt azonban több szempontból is megérdemli a figyelmet. Egyrészt a Sinkanszenek nem nyersanyagot, hanem embereket szállítanak, másrészt a metróval ellentétben nem rövid távon és nem is alacsony sebességgel. A megfontolt bevezetési ütemterv így mindenképpen indokolt a golyóvonatoknál, amelyek karbantartását egyébként jó pár éve hallgatózó MI-vel jósolják meg. Utóbbi annyira bevált, hogy már műholdflottáknál is kísérleteznek vele.

(Fotó: Wikipedia)

Piaci hírek

Hadat üzennek a Wikipedia szerkesztői az MI-szennyezésnek

Programot indítottak a Wikipédia védelmében a félrevezető, mesterséges intelligenciával generált információval szemben, ami általában is egyre nagyobb mértékben károsítja az online információs teret.
 
Hirdetés

A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött

A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.

A probléma szorosan összefügg a felhő miatt egyre népszerűbb mikroszerviz architektúrák és webalkalmazások, pontosabban a használatukhoz szükséges API-k terjedésével.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.