Lapértesülések szerint a cégnél javában folyik a munka egy új virtuálisvalóság-eszköz megalkotásán. A területért az elkövetkező években hatalmas csata bontakozhat ki a világ legnagyobb informatikai cégei között.

Ugyan a Google az elsők között próbált villantani a virtuális és kiterjesztett valóság (virtual reality - VR, augmented reality AR) területén, ám a 2013-ban debütált Google Glass sosem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Az eredetileg konzumer terméknek szánt, majd vállalati célra újrakallibrált okos szemüveg a vállalat minden igyekezete ellenére sem tudott áttörést hozni. Ráadásul mindeközben más, területhez kapcsolódó projektekkel (Cardboard, Daydream) sem sikerült bankot robbantani.

A kudarcokat követően 2019-ben a Google már arról beszélt, hogy innentől azokra az AR-fejlesztésekre koncentrál, amelyekre egyébként eddig is rengeteg erőforrást áldozott. A kiterjesztett valósággal a cég olyan termékeiben és szolgáltatásaiban operál, mint amilyen a Google Lens, az AR-alapú navigáció a Google Térképen, vagy három éve bemutatott AR in Search eszközök.

A titokzatos írisz

Ugyanakkor úgy tűnik, a cég nem adta fel a reményt arra, hogy készít egy valóban meghatározó hardvert a témában. Erre utal a The Verge beszámolója, amely szerint lázas munka folyik a Project Iris körül. Ez a szupertitkosként kezelt projekt egy új AR headsetet takar, amelyet az egyelőre lazán megfogalmazott célok szerint 2024-re szeretne a vállalat piacra dobni.

A kiterjesztett, vagy más néven kevert valóság megjelenítésére fejlesztett eszköz korai prototípusa a nevük elhallgatását kérő szivárogtatók szerint síszemüvegre hajaz, és nincs szüksége közvetlen kapcsolatra külső áramforrással. A hardveres hátteret egy speciális Google processzor szolgáltatja, a kütyü pedig a jelek szerint Androidon fut, bár az álláshirdetések alapján az sem kizárt, hogy teljesen új operációs rendszert készítenek a szemüveghez.

A munkálatok titkosságát jól mutatja, hogy a beszámoló szerint a fejlesztés egy Google campusán belül egy teljesen szeparált épületben zajlik, ahová csak speciális kulcskártyával léphetnek be a dolgozók, akik az ott folyó fejlesztésekről semmit nem oszthatnak meg még cégen belül sem. (Úgy tűnik, a The Verge-nek nyilatkozók nem vették annyira komolyan a titoktartási szerződés alárását.)

Közeleg a nagy leszámolás

Amennyiben helytállóak a fentiek, bizonyosan kijelenthető, hogy a Google nem kívánja karba tett kézzel végignézni, ahogy legnagyobb riválisai rárepülnek a VR/HR technológiában rejlő, egyelőre még nem teljesen kibontakozott potenciálra. A Microsoft például a Google-nél lényegesen sikeresebbnek tűnik a HoloLens eszközével, amelyen azért szintén van még mit javítani. Utóbbit segítheti a Qualcommal tető alá hozott partnerség.

A témában természetesen megkerülhetetlen szereplőként kívánja magát láttatni a metaverzum buzzwordre utalva nevét Metára változtató Facebook is. A közösségi polip az Oculus felvásárlásával egy csapásra jó pozícióba került a területen, ám távlati terveiben ennél komolyabb dobások vannak, mint amilyen a 2020-ban megszellőztetett Project Aria.

Végezetül a nagy nevek közül semmiképpen sem érdemes kihagyni az Apple-t. Cupertino környékéről évek óta érkeznek a pletykák egy fejlesztés alatt álló headsettel kapcsolatban. Ez a tavalyi értesülések szerint akár már idén is piacra kerülhetett volna, ám a legújabb hírekben már az szerepelt, hogy különböző technikai problémák miatt valószínűbb a 2023-as megjelenési dátum

Piaci hírek

CIO Hungary 2025: hogyan válhat veszélyessé egy félrenevelt MI?

Beszámolónk harmadik része a 16. CIO Hungary konferencia második napjáról, ahol a stresszes témák mellett a stresszcsökkentésről is sokat megtudhattunk.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.