Ugyan a Google az elsők között próbált villantani a virtuális és kiterjesztett valóság (virtual reality - VR, augmented reality AR) területén, ám a 2013-ban debütált Google Glass sosem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Az eredetileg konzumer terméknek szánt, majd vállalati célra újrakallibrált okos szemüveg a vállalat minden igyekezete ellenére sem tudott áttörést hozni. Ráadásul mindeközben más, területhez kapcsolódó projektekkel (Cardboard, Daydream) sem sikerült bankot robbantani.
A kudarcokat követően 2019-ben a Google már arról beszélt, hogy innentől azokra az AR-fejlesztésekre koncentrál, amelyekre egyébként eddig is rengeteg erőforrást áldozott. A kiterjesztett valósággal a cég olyan termékeiben és szolgáltatásaiban operál, mint amilyen a Google Lens, az AR-alapú navigáció a Google Térképen, vagy három éve bemutatott AR in Search eszközök.
A titokzatos írisz
Ugyanakkor úgy tűnik, a cég nem adta fel a reményt arra, hogy készít egy valóban meghatározó hardvert a témában. Erre utal a The Verge beszámolója, amely szerint lázas munka folyik a Project Iris körül. Ez a szupertitkosként kezelt projekt egy új AR headsetet takar, amelyet az egyelőre lazán megfogalmazott célok szerint 2024-re szeretne a vállalat piacra dobni.
A kiterjesztett, vagy más néven kevert valóság megjelenítésére fejlesztett eszköz korai prototípusa a nevük elhallgatását kérő szivárogtatók szerint síszemüvegre hajaz, és nincs szüksége közvetlen kapcsolatra külső áramforrással. A hardveres hátteret egy speciális Google processzor szolgáltatja, a kütyü pedig a jelek szerint Androidon fut, bár az álláshirdetések alapján az sem kizárt, hogy teljesen új operációs rendszert készítenek a szemüveghez.
A munkálatok titkosságát jól mutatja, hogy a beszámoló szerint a fejlesztés egy Google campusán belül egy teljesen szeparált épületben zajlik, ahová csak speciális kulcskártyával léphetnek be a dolgozók, akik az ott folyó fejlesztésekről semmit nem oszthatnak meg még cégen belül sem. (Úgy tűnik, a The Verge-nek nyilatkozók nem vették annyira komolyan a titoktartási szerződés alárását.)
Közeleg a nagy leszámolás
Amennyiben helytállóak a fentiek, bizonyosan kijelenthető, hogy a Google nem kívánja karba tett kézzel végignézni, ahogy legnagyobb riválisai rárepülnek a VR/HR technológiában rejlő, egyelőre még nem teljesen kibontakozott potenciálra. A Microsoft például a Google-nél lényegesen sikeresebbnek tűnik a HoloLens eszközével, amelyen azért szintén van még mit javítani. Utóbbit segítheti a Qualcommal tető alá hozott partnerség.
A témában természetesen megkerülhetetlen szereplőként kívánja magát láttatni a metaverzum buzzwordre utalva nevét Metára változtató Facebook is. A közösségi polip az Oculus felvásárlásával egy csapásra jó pozícióba került a területen, ám távlati terveiben ennél komolyabb dobások vannak, mint amilyen a 2020-ban megszellőztetett Project Aria.
Végezetül a nagy nevek közül semmiképpen sem érdemes kihagyni az Apple-t. Cupertino környékéről évek óta érkeznek a pletykák egy fejlesztés alatt álló headsettel kapcsolatban. Ez a tavalyi értesülések szerint akár már idén is piacra kerülhetett volna, ám a legújabb hírekben már az szerepelt, hogy különböző technikai problémák miatt valószínűbb a 2023-as megjelenési dátum.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak