Önálló üzleti egység lesz a kiterjesztett és virtuális valósággal foglalkozó részlegből, amivel az egyre jelentősebb PR-katasztrófák között navigáló vállalat már a mobilinternetes korszak utáni időkre készül.

A Facebook hétfői közlése szerint a jövőben már önálló üzleti egységként kezeli a kiterjesztett és virtuális valósággal foglalkozó részlegét, amelynek eredményeit külön is jelöli majd pénzügyi jelentéseiben. A társaság az itt megvalósított fejlesztéseken keresztül dollármilliárdokat fektet az úgynevezett metaverzum felépítésébe, miközben hagyományos alaptevékenysége, a közösségi hálózathoz kapcsolódó online hirdetési ágazat a saját közlése szerint is "jelentős bizonytalansággal" tekint a jövőbe.

Bár a vállalat az előző, harmadik pénzügyi negyedévre 17 százalékos profitnövekedésről számolt be, ezzel együtt arra figyelmeztetett, hogy az Apple adatvédelmi szabályainak változásai már a jelenlegi negyedévben is hatással lesznek digitális üzletágára. A Facebook bevételei ezzel párhuzamosan elmaradtak a piaci várakozásoktól, amit ugyancsak annak a számlájára írtak, hogy az iOS-es alkalmazások körében a digitális követést nehezítő változtatásokat léptettek életbe.

Ahogy most kiderült, a közösségi hálózat 2021-es működési nyereségét további 10 milliárd dollárral csökkentik majd a Facebook hardveres részlege, az említett Facebook Reality Labs irányában megvalósított befektetések. Ahogy a beszámolók is kiemelik, a frissen támadt elkötelezettség egybeesik a vállalatot az utóbbi időben érő, súlyos és egyre védhetetlenebb kritikákkal, sőt a Facebook állítólag a nevét is megváltoztatja, határt húzva a közösségi hálózat és az azt birtokló anyacég közé.

Ahogy nemrég írtuk, a hó eleji leállás csak kellemetlen volt, de az már a cég eddigi legkomolyabb válságát jelti, ahogy a Facebook egykori alkalmazottja és a The Wall Street Journal elkezdte kiteregetni a cég szennyesét. A Google-Alphabet mintájára elképzelt átszervezésre már a Facebook vezérigazgatója, Mark Zuckerberg is úgy hivatkozott, mint amelynek nyomán a társaságot már nem közösségimédia-vállalatnak, hanem a metaverzumra összpontosító szolgáltatónak fogják tekinteni.

Fiatalos lendületet vennének

Maga a metaverzum kifejezés tágabb értelemben egy olyan megosztott virtuális környezetre utal, amelyhez a megfelelő eszközöket használó emberek férhetnek hozzá, és amelyet Zuckerberg a következő nagy dobásnak, az okostelefonos korszakot is lezáró felhasználási trendnek tart. A Facebook eddig is jelentős összegeket fektetett a virtuális és a kiterjesztett valóságba: mások mellett olyan cégeket vásárolt fel, mint az Oculus, idén pedig dedikált termékfejlesztő csapatot állított fel a metaverzum fejlesztésére.

A társaság októberben már azt is közölte, hogy a következő öt évben 10 ezer új európai alkalmazottat kíván felvenni ehhez a kezdeményezéshez kapcsolódóan. Zuckerberg most az elemzőknek nyújtott tájékoztatása során világossá tette, hogy nem olyan befektetésekről van szó, amelyek már a közeljövőben nyereségbe fordulhatnak, de a Facebooknak már az a meggyőződése, hogy a metaverzum lesz a jelenlegi mobilinternetes felhasználás utódja.

A beszélgetés során a Facebook vezetői azt hangsúlyozták, hogy a cég a fiatal felnőttekre összpontosít újabb szolgáltatásain keresztül. A vezérigazgató szerint az átszervezéseket is annak alapján hajtják végre, hogy minél hatékonyabban kiszolgálhassák ezt a csoportot, ahelyett, hogy a legkisebb közös többszörös elvén a nagyobb számú idősebb emberre optimalizálnának. Mindennek teljes végrehajtását azonban nem hónapokra, hanem évekre teszi.

A Reuters beszámolója alapján a Facebook az előző negyedévben 14,37 milliárd dollár értékben vásárolta vissza saját részvényeit, most pedig egy újabb, ezúttal 50 milliárd dollár értékű kört is bejelentett. A vállalat a negyedik negyedévre 31,5-34 milliárd dolláros bevételt prognosztizál, szemben a hírügynökség által idézett 34,84 milliárdos (és éves szinten több mint 24 százalékos növekedésnek megfelelő) elemzői várakozásokkal. A vállalat részvényárfolyama a metaverzumos varázslást követően egy egész százalékot erősödött a hétfői kereskedésben. A Facebook papírjai év eleji szintnél nagyjából ötödével állnak jobban, de a szeptember eleji csúcstól így is messze elmaradnak, így a közösségi hálózat átmenetileg kiesett a billió dolláros cégértékű multik klubjából, amelyhez a Tesla éppen most csatlakozott.

Közösség & HR

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.