A cég dolgozott az Apple-nek, a Netflixnek és a Teslának, és az első magyar startup, amelynek pontosan tudjuk a piaci értékét is.

Van az a pénz... Jelen esetben valamivel több mint 13 milliárd forint. Ennyit fizet az indiai HCL Technologies a magyar Starschemáért. A bigdata-megoldásokkal, adatvizualizációval és adatelemzéssel foglalkozó magyar vállalkozás abszolút nemzetközi piacon mozgott. Olyan cégeknek dolgoztak, mint az Apple, a Facebook, a Netflix és a Tesla. Fontos beszállítói voltak az európai pénzügyi szektornak is, többek között az Erste, az Intesa SanPaolo és a Raifeissen Bank is az ügyfelük volt.

A vállalatot 2006-ban alapította Csillag Péter és Földi Tamás. Sokáig organikusan fejlődtek, 2015-ben kezdtek új megoldásaik fejlesztéséhez (akkor konkrétan a VirtDB nevű adatintegrációs eszközhöz) befektetők keresni. Végül három évvel később, 2018-ban szállt be a cégbe 5 millió dollárral az OTP és az Eximbank tulajdonában álló PortfoLion Regionális Magántőke Alap.

A kb. 200 fős vállalat 2020-ban 3,9 milliárd forint árbevétel mellett 454 millió forint profitot mutatott fel. A cég legnagyobb tulajdonosa a Portfolion Regionális Magántőkealap 34 százalékkal, valamint magánszemélyek (köztük a két legjelentősebb részesedés a két alapítóé) és egy részben Csillag tulajdonában lévő bizalmi magánkezelő, a Bigstar Consulting Kft.

A korábbi jelentős magyar exitekkel szemben a Starschema vételára nyilvános: 42,5 milló dollár, kb. 13,3 milliárd forint. 2014-ben az IND, 2018-ban a Balabit esetében is csak becsülni lehetett a vételárat, előbbit a hírek szerint 18 milliárd, utóbbit 23 milliárd forint körüli összegért adhatták el.

És a vevő...

A HCL Technology gyakran kerül az európai IT-hírekbe. A világszinten jelentős indiai IT-szolgáltató vállalat már a 2010-es évek elején elkezdte európai terjeszkedését. A legnagyobb húzása azonban az volt, amikor 2018-ban megvásárolta 1,8 milliárd dollárért az IBM szoftverportfóliójának egyes elemeit.

Az indiai tőzsdén lévő vállalat éves árbevétele nagyságrendileg 10 milliárd dollár, és világszerte közel 190 ezer alkalmazottat foglalkoztat. A napokban adta ki legfrissebb pénzügyi jelentését, amely szerint a tavalyi utolsó negyedéve történetének egyik legjobbja volt a növekedést tekintve. A profitja csökkent, de a megrendelésállományt olyan mértékben sikerült növelnie, ami nagyon erős üzleti évet vetít előre

A Starschema segítségével a HCL fejlesztheti adatelemzési tudását, és megerősíti a vállalat jelentlétét Közép- és Kelet-Európában – mondta a felvásárlásról Vijay Guntur, a HCL mérnöki és kutatás-fejlesztési részlegének elnöke a felvásárlásról kiadott közleményben.

A felvásárlást már márciusban szeretnék lezárni, amennyiben a felek megkapják az Innovációs és Technológiai Minisztérium jóváhagyását.

Cloud & big data

A kínai hadsereg köszönettel használatba vette a Meta nyílt forrású MI-modelljét

A Reuters tudósítása alapján a kínai hadsereg katonai célokra használja a Llama egy korábbi kiadását, a modellt fejlesztő Metánál rögtön be is vetették a híres Chewbacca-védelmet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.