Saját fejlesztésekbe fogott az üzleti intelligencia piac egyik sikeres magyar szereplője, a Starschema. A 2006-ban alapított cég kezdetben tanácsadással, később fejlett analitikai eszközökhöz nyújtott szolgáltatásokkal foglalkozott. A tavaly mintegy 600 millió forint bevételt elérő cég, amely erre az évre szetetné elérni a 1milliárd forintos határt, azonban új területere merészkedik: egy új adatvirtualizációs megoldással jelentkezett.
Az adattárházak hatékonyságáért adatvirtualizációval
Idén januárban készült el VirtDB adatintegrációs eszköz publikus változata, amely örökös licencként és előfizetésben is megvásárolható. Csillag Péter, a cég vezetője, elmondta: olyan terméket akartak fejleszteni, amit nem önálló termékként kell a meglévő rendszerek mellé építeni, hanem a meglévő adatbázisokba implementálva azok funkcionalitását bővíti. Azzal tudniillik, hogy az egyes adatforrásokat az adatbázisba épített virtualizációs megoldással sokkal egyszerűbb bevonni a feldolgozásba anélkül, hogy például a duplikációs problémákkal kellene foglalkozni.
A VirtDB-nél követett útnak két előnye is van: egyrészt a gyorsabb implementálás, másrészt az, hogy a VirtDB egy sor adatbázis funkciót a már használt rendszerből vesz át. Persze ott van az a hátrány is a külön termékként kínált adatvirtualizációs eszközökkel szemben, hogy ez nem platformfüggetlen megoldás, tehát minden egyes adatbázishoz a kód egy bizonyos részét újra kell írni.
Ugyanakkor a diverz adatokat pár kattintással lehet integrálni többféle forrásból (adatbázis-kezelők, egyszerű fájlok, webes források). Gyors, mivel az adatok betöltését valós időben végzi, ami nagyon fontos a BI esetében is egyre kritikusabb sebesség szempontjából. Szintén a termék mellett szól, hogy egyszerű a kezelőfelülete, így használata csak minimális oktatást igényel.
Csillag szerint a termék nem csak hagyományos környezetben használható. Komoly réspiacot látnak az Internet of Things trendben, például a különböző szenzorok adatainak integrációjában.
Az ügyvezető igazgató elmondta: a VirtDB esetében viszonteladói értékesítésben gondolkodnak, de a partner cégeik is nyitottak az új megoldásra.
A 2006-ban alapított Starschema mára mintegy 50 főt foglalkoztat főállásban. A különböző BI és adattárház projektekben olyan új technológiák mellett tették le a voksukat, mint például a Tableau adatvizualizációs megoldásai, a Greenplum adattárház megoldásait vagy a Talend nyílt forráskódra épülő eszközeit.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak