Az amerikai szankciókkal gúzsba kötött gyártónak tavaly sikerült a bevételt és a profitot is növelni, az üzemi eredmény viszont öt év óta először csökkent.

A tavalyi év a legtöbb vállalat számára különlegesen nehéz periódust jelentett, de mindez hatványozottan igaz a Huaweire. A kínai gyártóra ugyanis egyre komolyabb nyomást helyez a még 2019 tavaszán indult amerikai "büntetőhadjárat". Utóbbi miatt a cégnek nem csak arról a pár éve még reális célról kellett lemondani, hogy a világ legnagyobb mobilszállítója legyen, hanem már az is nagy eredménynek számítana, ha nem sorvadna el látványosan a globális piacon. Ilyen háttér mellett különösen érdekes megnézni, hogy alakult a vállalat 2020-as üzleti teljesítménye.

Maradt még egy kis kakaó

Ami a két legfontosabb pénzügyi mutatót illeti, tulajdonképpen minden rendben lévőnek tűnik, hiszen mind az összbevétel, mind a nettó profit soron sikerült egy kicsit megfejelni a 2019-es teljesítményt. A nagyjából 891 milliárd jüanos forgalom 3,8 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A 64,6 milliárdnyi tiszta nyereség pedig mintegy 2 milliárddal haladja meg a tavalyelötti szintet, ami szintén bő 3 százalékos éves erősödést jelent.

Hogy mindezek ellenére a helyzet messze nem optimális, arról egy harmadik, befektetők által szintén árgus szemekkel figyelt mutató, az üzemi eredmény árulkodik. A Huawei itt éves összevetésben közel 7 százalékos mínuszt volt kénytelen elkönyvelni, miközben az elmúlt években kizárólag combos pluszok sorakoztak. Továbbá azt is érdemes megemlíteni, hogy a nettó nyereség is csak azért tudott nőni, mert a most zárt időszakban lényegesen enyhébb adózási kötelezettségei voltak a cégnek, mint 2019-ben.


A helyzet nehézségét viszont ékesen példázzák a fenti grafikonok. Az üzletági bontásból kiderül, hogy a vállalat egyik legfontosabb divíziójának, a távközlési részlegnek nem sikerült érdemben nőnie, miközben a világban javában zajlik az 5G-s hálózatok kiépítése. A Huwaei dolgát itt rendkívül nehézzé teszi az, hogy az USA minden lehetséges eszközzel igyekszik meggátolni azt, hogy a kínai cég megrendelésekhez jusson a világban.

A másik, régiós alapú kimutatásból pedig nyilvánvalóvá válik, mennyire két részre szakadt a cég működése. Odahaza jelentős, 15 százalékot meghaladó forgalomnövekedésnek örülhet, ám mindenhol máshol visszaszorulóban van. Mindez a leglátványosabban természetesen az Egyesült Államokat is magában foglaló Americas régióban érhető tetten, ahol közel negyedével zuhant az értékesítés volumene. Nem sokkal bíztatóbb a helyzet az EMEA-térségben sem. A több mint 12 százalékos visszaesés azért fájhat nagyon, mivel itt találjuk a jelentős potenciállal bíró nyugat-európai országokat is, ahol eddig komoly forgalmat tudott bonyolítani a Huawei.

Folytatódó kihívások

Ami az idei évet illeti, a cégvezetés nem véletlenül használta évzáró jelentésében az "összetett és volatilis globális környezet" kifejezést. Ez praktikusan úgy fordítható, hogy sok jóra nem lehet számítani 2021-ben sem. Ez már csak azért is így van, mert év elején újabb negatív kicsengésű mérföldkőhöz ért a vállalat azzal, hogy januárban már Kínában sem a Huawei volt a legnagyobb mennyiségben szállító mobilgyártó. (Igaz, ebben közrejátszott az is, hogy a cégnek - szintén az amerikai szankciók miatt - le kellett szalámiznia magáról a Honor márkát.)

Az okostelefonok és tabletek piacán egyébként is megfigyelhető volt, hogy a Google ökoszisztémájából való kizárás leginkább a tavalyi év végének eladásait rontotta le, ami szintén nem vetít túl jó fényt arra, hogy alakulhat a Huawei idei teljesítménye ezekben a szegmensekben.

Piaci hírek

Ördögi körbe kerülhettek az MI-fejlesztők

Az MI-robbanás üzletileg egyre inkább fenntarthatatlannak tűnik, és a kritikusok szerint szükségszerű összeomláshoz vezet, mert a technológia eredményei nem támasztják majd alá az elkerülhetetlen áremeléseket.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.