A Reuters már októberben arról írt, hogy a kínai vállalat eladhatja a Honor márkát. Az amerikai szankciók alatt nyögő cégnél most hivatalosan is megerősítették az ügyletet.

Szinte napra pontosan egy hónappal ezelőtt számoltunk be arról, hogy belső forrásokból származó információk szerint a Huawei arra készül, hogy leválasztja magáról a Honor okostelefon-márkát, amely a cég portfóliójában eddig az olcsóbb kategóriás termékeket adta. Mindez ma vált hivatalossá, miután a gyártó egy szűkszavú közleményben adott tájékoztatást a döntésről.

Nem volt más választás

Úgy tűnik, nem csak az ügyletet magát, de a vevői kört is helyesen tippelte meg a jól értesült Reuters, amikor múlt héten arról cikkezett, hogy a Honort gyakorlatilag tokkal-vonóval adják el egy konzorciumnak, amelyben komoly állami szereplők is vannak.  A hivatalos tájékoztatás szerint a Honort a Shenzhen Zhixin New Information Technology nevű, a Huawei székhelyének otthont adó Sencsen város kormányzatának tulajdonában álló vállalat viszonteladókkal közösen alakított konzorciuma vásárolta meg.

A tranzakció pénzügyi részleteivel a közlemény egyáltalán nem foglalkozik, így azt nem tudni, azok a pletykák mennyire voltak pontosak, miszerint az eladás a 100 milliárd jüanos (15,2 milliárd dolláros) tartományban mozog. Azt viszont nagyon kihangsúlyozta a Huawei, hogy az adásvétel lezárultát követően nem rendelkezik majd az új Honor cég egyetlen részvényével sem, és nem fog részt venni az üzlet további működtetésében, illetve a cég döntéshozásában.

A hét évvel ezelőtt alapított Honor a legutóbbi, július-szeptemberi negyedévben a Huawei 51,7 milliós okostelefonos eladásainak több mint negyedét tette ki a Canalys becslései szerint, de a cég emellett már laptopokat, táblagépeket, okostévéket és elektronikai kiegészítőket is gyárt. A Huawei közleménye alapján a márka az elmúlt öt év alatt több mint 10 milliárd dollárnyi forgalmat bonyolított, jelenleg pedig éves szinten nagyjából 70 millió készüléket értékesít.

Nem bírták a nyomást

A döntés hátterében egyértelműen az Egyesült Államokban múlt évben felerősödő kereskedelmi nyomás áll. Az USA szankciók és korlátozó intézkedések sorával igyekszik gátat szabni a kínai nyomulásnak, amit a tengerentúlon nemzetbiztonsági kockázatnak minősítenek. Az amerikai adminisztráció szerint a kínai cégek, élükön a Huawei-jel gyakorlatilag az ottani államaparátus meghosszabbított karjaként működnek, így Peking könnyedén érzékeny információkhoz juthat. Ez pedig ellentétes az Egyesült Államok érdekeivel.

A fentiek oda vezettek, hogy a Huawei gyártási lánca mára teljesen ellehetetlenült, mivel ilyen rövid idő alatt képtelen volt az amerikai forrásokból származó kulcsfontosságú alkatrészeket, szoftvereket más szállítókkal, illetve saját erőből kiváltani. A gond súlyosságát mutatja, hogy a vállalat fogyasztói részlegének vezetője augusztusban már azt nyilatkozta, hogy rövid időn belül kifogynak az okostelefonok gyártásához használt csipekből.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.